Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Samospis internetowy" jest podstawową formą uczestnictwa w spisie, a metodami uzupełniającymi są spis telefoniczny lub spis bezpośredni dokonany przy pomocy rachmistrza spisowego.
Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Pytania w sprawie spisu, który potrwa do 30 września tego roku, można zadawać pod specjalnym numerem telefonu 22 279 99 99. Informacje na temat spisu znajdują się także pod adresem spis.gov.pl.
Na stronie opublikowano pytania z formularza spisowego, który od 1 kwietnia będzie można wypełnić online. Każda z osób proszona będzie o podanie podstawowych danych na swój temat takich jak nazwisko, pierwsze i drugie imię, numer PESEL, płeć oraz data urodzenia. Kolejne pytania będą służyć ustaleniu adresu zamieszkania oraz tego, czy nasz obecny adres jest adresem stałym czy tymczasowym oraz jak długo pod nim mieszkamy.
W pytaniach dotyczących mieszkania trzeba podać, czyją jest ono własnością i kto oprócz nas je zamieszkuje, a także wskazać powierzchnię lokalu czy liczbę pomieszczeń. Pytani będziemy również o źródła energii wykorzystywane do ogrzewania mieszkania. W sekcji poświęconej budynkowi, w którym mieszkamy, pytania dotyczyć będą m.in. podłączenia go do sieci wodociągowej, gazowej i kanalizacyjnej.
Wśród innych pytań są te o stan cywilny, wykształcenie, miejsce pracy czy przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego. To ostatnie jest jednym z kilku pytań, w przypadku których możemy zrezygnować z odpowiedzi.
Spis pod hasłem "Liczymy się dla Polski" odbędzie się w 100. rocznicę pierwszego spisu powszechnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Spis ma być źródłem informacji na temat liczby i struktury demograficznej mieszkańców Polski, a także ich wykształcenia, wykonywanych zawodów i warunków, w jakich żyją.
Dane pozyskane podczas spisu mają posłużyć do celów naukowo-badawczych. Zostaną też wykorzystane do tworzenia założeń polityk publicznych, które państwo i władze samorządowe prowadzą w różnych sferach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
Gość Doroty Niebrzydowskiej:
Dorota Wyszkowska - zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
Czy sztuczna inteligencja zaczyna bez naszej zgody budować nasz świat, czy mamy już jakieś prawne ramy, które trzymają ją w ryzach?
W audycji Masz Prawo rozmawiamy o tym, czy umowa o pracę zawsze jest najlepszą formą zatrudnia.
Kto i jak może skorzystać z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu PIT? Między innymi o tym w audycji "Masz Prawo".
Mówi się o nich, że są oczami i uszami sądu. To kuratorzy sądowi. Na czym właściwie polega ich praca, czy każdy z nas może mieć z nimi styczność, z jakimi sprawami można się do nich zwrócić?
Sankcja darmowego kredytu jest pojęciem, które elektryzuje posiadaczy kredytów konsumpcyjnych. W tej audycji Masz Prawo spojrzymy na tę instytucję z punku widzenia prawa i zmian, jakie w nim zaszły.
Rozpoczął się okres rozliczeń PIT za ubiegły rok. Jak co roku to czas wzmożonej kampanii informacyjnej, dotyczącej najważniejszych zasad podatkowych, prowadzonej przez podlaską KAS.
Wstawiamy do internetu coraz więcej zdjęć naszego autorstwa. Umieszczamy je na naszych profilach w mediach społecznościowych, wstawiamy do prezentacji. Czy zawsze możemy wykorzystać takie zdjęcia? Czy są wyjątki?
Hejt - mowa nienawiści - zjawisko groźne i niestety coraz bardziej powszechne, bo spotykamy się z nim nie tylko bezpośrednio, ale też w Internecie, gdzie korzystając z anonimowości te hamulce są mniejsze i obelgi przychodzą dużo łatwiej.
Instytucja sygnalisty wzbudza ostatnio spore zainteresowanie. Zarówno pracowników, jak i pracodawców.
Prowadzący:
Wojciech Kujałowicz