Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Samospis internetowy" jest podstawową formą uczestnictwa w spisie, a metodami uzupełniającymi są spis telefoniczny lub spis bezpośredni dokonany przy pomocy rachmistrza spisowego.
Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Pytania w sprawie spisu, który potrwa do 30 września tego roku, można zadawać pod specjalnym numerem telefonu 22 279 99 99. Informacje na temat spisu znajdują się także pod adresem spis.gov.pl.
Na stronie opublikowano pytania z formularza spisowego, który od 1 kwietnia będzie można wypełnić online. Każda z osób proszona będzie o podanie podstawowych danych na swój temat takich jak nazwisko, pierwsze i drugie imię, numer PESEL, płeć oraz data urodzenia. Kolejne pytania będą służyć ustaleniu adresu zamieszkania oraz tego, czy nasz obecny adres jest adresem stałym czy tymczasowym oraz jak długo pod nim mieszkamy.
W pytaniach dotyczących mieszkania trzeba podać, czyją jest ono własnością i kto oprócz nas je zamieszkuje, a także wskazać powierzchnię lokalu czy liczbę pomieszczeń. Pytani będziemy również o źródła energii wykorzystywane do ogrzewania mieszkania. W sekcji poświęconej budynkowi, w którym mieszkamy, pytania dotyczyć będą m.in. podłączenia go do sieci wodociągowej, gazowej i kanalizacyjnej.
Wśród innych pytań są te o stan cywilny, wykształcenie, miejsce pracy czy przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego. To ostatnie jest jednym z kilku pytań, w przypadku których możemy zrezygnować z odpowiedzi.
Spis pod hasłem "Liczymy się dla Polski" odbędzie się w 100. rocznicę pierwszego spisu powszechnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Spis ma być źródłem informacji na temat liczby i struktury demograficznej mieszkańców Polski, a także ich wykształcenia, wykonywanych zawodów i warunków, w jakich żyją.
Dane pozyskane podczas spisu mają posłużyć do celów naukowo-badawczych. Zostaną też wykorzystane do tworzenia założeń polityk publicznych, które państwo i władze samorządowe prowadzą w różnych sferach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
Gość Doroty Niebrzydowskiej:
Dorota Wyszkowska - zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
Czy możliwość zrobienia prawa jazdy przez 17-latka to dobry pomysł? Czy kary za wykroczenia i przestępstwa drogowe powinny być jeszcze ostrzejsze?
Statystyki dotyczące przemocy wobec mężczyzn są bardzo niedoszacowane. Chodzi nie tylko o przemoc fizyczną, ale również psychiczną, ekonomiczną i seksualną. Mężczyźni rzadko przemoc zgłaszają, rzadko też zgłaszają się po pomoc.
U progu przedświątecznego okresu zakupowego, z promocjami i niesamowitymi okazjami, które czekają… a może czyhają na nas w sklepach, spróbujemy spojrzeć na te okazje mocno otwierając oczy. Gościem audycji "Masz prawo" jest Leszek Mironiuk, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku.
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych, czy inaczej - rozporządzenie o ochronie danych osobowych - to dokument, który kilka lat temu spędzał sen z powiek wszystkim, którzy mają do czynienia z gromadzeniem czy przetwarzaniem danych. Ale nie tylko… Chyba każdego z nas dotknęły wprowadzone 6 lat temu przepisy.
Często słyszymy o kierowcach, którzy prowadzą samochody pod wpływem alkoholu. Co trzeba zrobić, żeby ograniczyć ich liczbę? Czy obowiązujące obecnie przepisy są wystarczające, czy należy je zmienić? Zaostrzyć, a może złagodzić kary?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja, której historia ma 90 lat.
Ośmieszanie, zastraszanie, popychanie, wykluczanie z grupy... Przemoc rówieśnicza ma różne formy.
Co zrobić, jeśli nasz wymarzony wakacyjny wypoczynek nie był taki, jaki powinien. Czy mamy szansę na odzyskanie, choć części pieniędzy?
Programy wsparcia pojawiają się jako forma pomocy określonym grupom ludzi, ale też jako stymulujące do określonych zachowań. Tym razem porozmawiamy o jednym z najnowszych - Programie Aktywny Rodzic.
Prowadzący:
Kamil Kalicki