Narodowy Spis Powszechny 2021

31 marca 2021

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com



0:00
0:00
Narodowy Spis Powszechny 2021 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Samospis internetowy" jest podstawową formą uczestnictwa w spisie, a metodami uzupełniającymi są spis telefoniczny lub spis bezpośredni dokonany przy pomocy rachmistrza spisowego.

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Pytania w sprawie spisu, który potrwa do 30 września tego roku, można zadawać pod specjalnym numerem telefonu 22 279 99 99. Informacje na temat spisu znajdują się także pod adresem spis.gov.pl.

Na stronie opublikowano pytania z formularza spisowego, który od 1 kwietnia będzie można wypełnić online. Każda z osób proszona będzie o podanie podstawowych danych na swój temat takich jak nazwisko, pierwsze i drugie imię, numer PESEL, płeć oraz data urodzenia. Kolejne pytania będą służyć ustaleniu adresu zamieszkania oraz tego, czy nasz obecny adres jest adresem stałym czy tymczasowym oraz jak długo pod nim mieszkamy.

W pytaniach dotyczących mieszkania trzeba podać, czyją jest ono własnością i kto oprócz nas je zamieszkuje, a także wskazać powierzchnię lokalu czy liczbę pomieszczeń. Pytani będziemy również o źródła energii wykorzystywane do ogrzewania mieszkania. W sekcji poświęconej budynkowi, w którym mieszkamy, pytania dotyczyć będą m.in. podłączenia go do sieci wodociągowej, gazowej i kanalizacyjnej.

Wśród innych pytań są te o stan cywilny, wykształcenie, miejsce pracy czy przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego. To ostatnie jest jednym z kilku pytań, w przypadku których możemy zrezygnować z odpowiedzi.

Spis pod hasłem "Liczymy się dla Polski" odbędzie się w 100. rocznicę pierwszego spisu powszechnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Spis ma być źródłem informacji na temat liczby i struktury demograficznej mieszkańców Polski, a także ich wykształcenia, wykonywanych zawodów i warunków, w jakich żyją.

Dane pozyskane podczas spisu mają posłużyć do celów naukowo-badawczych. Zostaną też wykorzystane do tworzenia założeń polityk publicznych, które państwo i władze samorządowe prowadzą w różnych sferach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. 



Gość Doroty Niebrzydowskiej:


Dorota Wyszkowska - zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Zarabianie w Internecie


Zarabianie w Internecie w młodym wieku jest legalne, ale ważna jest znajomość i przestrzeganie przepisów dotyczących pracy nieletnich oraz otrzymanie zgody rodziców lub opiekunów.



Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze


Panele fotowoltaiczne coraz częściej widać na balkonach bloków mieszkalnych. To trend widoczny w całej Europie. Czy ma to ekonomiczny sens? Jak montować je zgodnie z prawem?



Nowe przepisy dotyczące rencistów i emerytów


W czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zdecydowanie wzrośnie, a to za sprawą corocznej waloryzacji składek emerytalnych. Poruszamy też temat nowych limitów dorabiania dla niektórych pracujących emerytów i rencistów, mówimy o rekordowych emeryturach, a także o otwartym emerytalnym oknie transferowym.



Karta EKUZ


Karta EKUZ funkcjonuje już 20 lat. Najczęściej przypominamy sobie o niej podczas wakacyjnych wyjazdów zagranicznych. W audycji Masz Prawo przypomnimy sobie co oferuje, a czego nie obejmuje i dlaczego warto mieć dodatkowe ubezpieczenie.



Prawne aspekty nowych technologii


Wielu z nas kusi możliwość kariery w branży nowych technologii. Słyszymy o nieograniczonych możliwościach i astronomicznych zarobkach. Ale żeby osiągnąć w tej branży sukces, trzeba ją poznać.



Upłynął termin składania zeznań podatkowych, ale nie zakończyło to procesu rozliczeń


Z końcem kwietnia upłynął termin składania zeznań podatkowych, ale nie zakończyło to procesu rozliczeń definitywnie. Wciąż trwają pewne działania urzędów skarbowych, a w interesie podatników jest by ich nie przeoczyć i odpowiednio na nie reagować.



Jakich zasad muszą przestrzegać rowerzyści?


O rowerzystach często mówi się jako o słabszych, bardziej zagrożonych przez samochody uczestnikach ruchu. I tak rzeczywiście jest. Jednak w 2023 r. rowerzyści za swoje przewinienia dostali ponad 15 tys. mandatów. I to tylko za przewinienia względem pieszych.



Pierwsza w Polsce "Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa"


Żyjemy w świecie rozwoju nowych technologii, które ułatwiają nam życie. Jednak nieumiejętne korzystanie z tych narzędzi, może powodować bardzo poważne konsekwencje. Jakie? Czy można im przeciwdziałać?



Podatkowa środa


Podatkowa środa. Tym razem opowiemy m.in. o tym jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia, podpowiemy też jak rozliczyć dochody z umowy uaktywniającej (nianie).




 
 

Prowadzący:

Wojciech Kujałowicz
Dorota Niebrzydowska
Edyta Wołosik



Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok