Radio Białystok | Magazyny | Masz Prawo | Jak głosować korespondencyjnie, świadczenie postojowe, spis rolny
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
28 czerwca odbędą się wybory na prezydenta Polski. Ze względu na zagrożenie koronawirusem wprowadzono nowe zasady głosowania - dotyczące reżimu sanitarnego, a także dla osób, które nie będą mogły udać się do lokali wyborczych ze względu np. na kwarantannę.
Jak wyglądają przygotowania do wyborów? Jak zgłaszać kandydatów na członków Obwodowych Komisji Wyborczych? Czy zmienią się obwody głosowania?
Do 16 czerwca możemy zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Nie musimy tego uzasadniać. Co ważne, zgłoszenie obejmuje dwie tury wyborów. Jak zagłosować korespondencyjnie? Na jaki adres otrzymamy pakiet do głosowania?
Wyborcy, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego, powinni otrzymać pakiety wyborcze do 23 czerwca. Szczegółowe informacje wyborcze dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej bip.bialystok.pl w zakładce "Wybory Prezydenta RP" lub pod numerem infolinii 85 879 79 79.
Poza tym w audycji o świadczeniach postojowych i zwolnieniach z opłacania składek ZUS oraz o spisie rolnym, który rozpoczyna się we wrześniu.
Goście Doroty Niebrzydowskiej:
- Andrzej Matys - z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
- Katarzyna Krupicka - rzecznik podlaskiego oddziału ZUS
- Ewa Kamińska-Gawryluk - dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku
Trwa czas świątecznych zakupów. Jak robić je mądrze? Czy wszystko, co kupimy, możemy oddać w sklepie lub wymienić?
Co roku w wyniku nieprzemyślanych prezentów świątecznych kilka tysięcy psów zostaje porzuconych lub zabitych. Pamiętajmy o tym, przygotowując się do Bożego Narodzenia.
Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów: szukamy prezentów, produktów na świąteczny stół... Jak kupować, by było to bezpieczne dla nas i naszych finansów.
Od 1 stycznia 2025 roku pojawi się możliwość składania wniosków o przyznanie nowego świadczenia: renty wdowiej. Czym różni się od dotychczas obowiązujących?
Czy możliwość zrobienia prawa jazdy przez 17-latka to dobry pomysł? Czy kary za wykroczenia i przestępstwa drogowe powinny być jeszcze ostrzejsze?
Statystyki dotyczące przemocy wobec mężczyzn są bardzo niedoszacowane. Chodzi nie tylko o przemoc fizyczną, ale również psychiczną, ekonomiczną i seksualną. Mężczyźni rzadko przemoc zgłaszają, rzadko też zgłaszają się po pomoc.
U progu przedświątecznego okresu zakupowego, z promocjami i niesamowitymi okazjami, które czekają… a może czyhają na nas w sklepach, spróbujemy spojrzeć na te okazje mocno otwierając oczy. Gościem audycji "Masz prawo" jest Leszek Mironiuk, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku.
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych, czy inaczej - rozporządzenie o ochronie danych osobowych - to dokument, który kilka lat temu spędzał sen z powiek wszystkim, którzy mają do czynienia z gromadzeniem czy przetwarzaniem danych. Ale nie tylko… Chyba każdego z nas dotknęły wprowadzone 6 lat temu przepisy.
Często słyszymy o kierowcach, którzy prowadzą samochody pod wpływem alkoholu. Co trzeba zrobić, żeby ograniczyć ich liczbę? Czy obowiązujące obecnie przepisy są wystarczające, czy należy je zmienić? Zaostrzyć, a może złagodzić kary?
Prowadzący:
Kamil Kalicki