Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Czy pracodawca może kazać zrobić ci dodatkowe badania, zlecić pracę z domu czy wysłać na przymusowy urlop? Albo z drugiej strony - czy możesz odmówić pracodawcy wyjazdu służbowego do państwa objętego niebezpiecznym wirusem? Czyli prawo pracy a koronawirus – jakie mamy prawa?
Goście Doroty Niebrzydowskiej:
Beata Kalinowska i Marta Baczar z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
Pracodawca nie może:
- zlecić pracy zdalnej, chyba że zgodzi się na to pracownik
- zabronić wyjazdu do kraju, gdzie występuje zagrożenie koronawirusem
- odmówić podpisania urlopu
Pracodawca może:
- skierować na dodatkowe badania okresowe (jeśli termin jest blisko)
- zalecić kwarantannę w domu (mimo braku wykonywania pracy, wynagrodzenie liczone jest normalnie)
Pracownik może:
- odmówić wyjazdu służbowego do kraju, gdzie występuje zagrożenie koronawirusem
- odmówić wykonywania poleceń służbowych ze względu na zagrożenie swojego życia lub zdrowia
- pójść na zwolnienie na dziecko (specustawa przewiduje dodatkowe 14 dni zasiłku pielęgnacyjnego w sytuacji zamknięcia żłobka czy przedszkola
Czy możliwość zrobienia prawa jazdy przez 17-latka to dobry pomysł? Czy kary za wykroczenia i przestępstwa drogowe powinny być jeszcze ostrzejsze?
Statystyki dotyczące przemocy wobec mężczyzn są bardzo niedoszacowane. Chodzi nie tylko o przemoc fizyczną, ale również psychiczną, ekonomiczną i seksualną. Mężczyźni rzadko przemoc zgłaszają, rzadko też zgłaszają się po pomoc.
U progu przedświątecznego okresu zakupowego, z promocjami i niesamowitymi okazjami, które czekają… a może czyhają na nas w sklepach, spróbujemy spojrzeć na te okazje mocno otwierając oczy. Gościem audycji "Masz prawo" jest Leszek Mironiuk, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku.
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych, czy inaczej - rozporządzenie o ochronie danych osobowych - to dokument, który kilka lat temu spędzał sen z powiek wszystkim, którzy mają do czynienia z gromadzeniem czy przetwarzaniem danych. Ale nie tylko… Chyba każdego z nas dotknęły wprowadzone 6 lat temu przepisy.
Często słyszymy o kierowcach, którzy prowadzą samochody pod wpływem alkoholu. Co trzeba zrobić, żeby ograniczyć ich liczbę? Czy obowiązujące obecnie przepisy są wystarczające, czy należy je zmienić? Zaostrzyć, a może złagodzić kary?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja, której historia ma 90 lat.
Ośmieszanie, zastraszanie, popychanie, wykluczanie z grupy... Przemoc rówieśnicza ma różne formy.
Co zrobić, jeśli nasz wymarzony wakacyjny wypoczynek nie był taki, jaki powinien. Czy mamy szansę na odzyskanie, choć części pieniędzy?
Programy wsparcia pojawiają się jako forma pomocy określonym grupom ludzi, ale też jako stymulujące do określonych zachowań. Tym razem porozmawiamy o jednym z najnowszych - Programie Aktywny Rodzic.
Prowadzący:
Kamil Kalicki