Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe - w prawo własności tych gruntów. W nowelizacji zaproponowano, aby dla nowych inwestycji, podejmowanych m.in. przez spółdzielnie mieszkaniowe "przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu nastąpiło z chwilą przeniesienia praw do lokali na rzecz mieszkańców budynku, którzy zaspokajają potrzeby mieszkaniowe w tych lokalach".
Właścicielami staną się "użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych budynkami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi, a zatem nie tylko osoby fizyczne będące właścicielami domów jednorodzinnych i lokali w domach wielorodzinnych, ale również – niejako przy okazji – podmioty takie jak spółdzielnie mieszkaniowe, spółki Skarbu Państwa, przedsiębiorcy".
Ustawa dotyczy gruntów zabudowanych wyłącznie jednorodzinnymi lub wielorodzinnymi budynkami mieszkalnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią mieszkania. Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych. Przy wniesieniu jednorazowej opłaty za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa przewidziano bonifikatę (od 10 do 60 proc. w zależności od momentu wniesienia tej opłaty). Szacuje się, że w takiej sytuacji jest to ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości.
Kolejnych ok. 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a w tym przypadku to samorząd decyduje o wysokości bonifikaty.
Gość Doroty Niebrzydowskiej:
- Hanna Stankiewicz - dyrektor departamentu skarbu Urzędu Miejskiego w Białymstoku
Wypłaty rozpoczną się dopiero 1 lipca, ale już teraz renta wdowia cieszy się ogromnym zainteresowaniem i budzi wiele emocji. W audycji mówimy, kto może się ubiegać o to świadczenie i kto na pewno go nie dostanie.
W audycji "Masz Prawo" o tym, co się zmienia w rozliczeniach PIT za 2024 rok i najważniejsze zasady zbliżającej się kampanii.
Wigilia dniem wolnym od pracy, dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków, które zostają w szpitalu, nowe zasady obliczania stażu pracy i nowa definicja mobbingu. To zmiany w prawie pracy, które już wkrótce wejdą w życie lub są planowane.
Koniec roku to czas intensywnych zakupów, a początek roku to czas zwrotu tych nieudanych. Jak bezpiecznie kupować i jak zwrócić niechciany towar?
Trwa czas świątecznych zakupów. Jak robić je mądrze? Czy wszystko, co kupimy, możemy oddać w sklepie lub wymienić?
Co roku w wyniku nieprzemyślanych prezentów świątecznych kilka tysięcy psów zostaje porzuconych lub zabitych. Pamiętajmy o tym, przygotowując się do Bożego Narodzenia.
Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów: szukamy prezentów, produktów na świąteczny stół... Jak kupować, by było to bezpieczne dla nas i naszych finansów.
Od 1 stycznia 2025 roku pojawi się możliwość składania wniosków o przyznanie nowego świadczenia: renty wdowiej. Czym różni się od dotychczas obowiązujących?
Czy możliwość zrobienia prawa jazdy przez 17-latka to dobry pomysł? Czy kary za wykroczenia i przestępstwa drogowe powinny być jeszcze ostrzejsze?
Prowadzący:
Wojciech Kujałowicz