Koniec z użytkowaniem wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe

28 listopada 2018

Hanna Stankiewicz, fot. Joanna Szubzda
Hanna Stankiewicz, fot. Joanna Szubzda



0:00
0:00
Koniec z użytkowaniem wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od 1 stycznia 2019 r. koniec z użytkowaniem wieczystym. Co to tak naprawdę znaczy? Czy przekształcenie własności wiązać się będzie z opłatą? Ile wyniesie?

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwi ustawowe przekształcenie we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych, które trzeba zapłacić za własność. Na gruntach Skarbu Państwa, w przypadku jednorazowej spłaty, bonifikata sięgnie 60 proc. (szacuje się, że w takiej sytuacji jest to ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości).

Kolejnych ok. 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a w tym przypadku to samorząd decyduje o wysokości bonifikaty.



Gość:

- Hanna Stankiewicz - dyrektor Departamentu Skarbu Urzędu Miejskiego w Białymstoku


 



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Zarabianie w Internecie


Zarabianie w Internecie w młodym wieku jest legalne, ale ważna jest znajomość i przestrzeganie przepisów dotyczących pracy nieletnich oraz otrzymanie zgody rodziców lub opiekunów.



Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze


Panele fotowoltaiczne coraz częściej widać na balkonach bloków mieszkalnych. To trend widoczny w całej Europie. Czy ma to ekonomiczny sens? Jak montować je zgodnie z prawem?



Nowe przepisy dotyczące rencistów i emerytów


W czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zdecydowanie wzrośnie, a to za sprawą corocznej waloryzacji składek emerytalnych. Poruszamy też temat nowych limitów dorabiania dla niektórych pracujących emerytów i rencistów, mówimy o rekordowych emeryturach, a także o otwartym emerytalnym oknie transferowym.



Karta EKUZ


Karta EKUZ funkcjonuje już 20 lat. Najczęściej przypominamy sobie o niej podczas wakacyjnych wyjazdów zagranicznych. W audycji Masz Prawo przypomnimy sobie co oferuje, a czego nie obejmuje i dlaczego warto mieć dodatkowe ubezpieczenie.



Prawne aspekty nowych technologii


Wielu z nas kusi możliwość kariery w branży nowych technologii. Słyszymy o nieograniczonych możliwościach i astronomicznych zarobkach. Ale żeby osiągnąć w tej branży sukces, trzeba ją poznać.



Upłynął termin składania zeznań podatkowych, ale nie zakończyło to procesu rozliczeń


Z końcem kwietnia upłynął termin składania zeznań podatkowych, ale nie zakończyło to procesu rozliczeń definitywnie. Wciąż trwają pewne działania urzędów skarbowych, a w interesie podatników jest by ich nie przeoczyć i odpowiednio na nie reagować.



Jakich zasad muszą przestrzegać rowerzyści?


O rowerzystach często mówi się jako o słabszych, bardziej zagrożonych przez samochody uczestnikach ruchu. I tak rzeczywiście jest. Jednak w 2023 r. rowerzyści za swoje przewinienia dostali ponad 15 tys. mandatów. I to tylko za przewinienia względem pieszych.



Pierwsza w Polsce "Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa"


Żyjemy w świecie rozwoju nowych technologii, które ułatwiają nam życie. Jednak nieumiejętne korzystanie z tych narzędzi, może powodować bardzo poważne konsekwencje. Jakie? Czy można im przeciwdziałać?



Podatkowa środa


Podatkowa środa. Tym razem opowiemy m.in. o tym jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia, podpowiemy też jak rozliczyć dochody z umowy uaktywniającej (nianie).




 
 

Prowadzący:

Wojciech Kujałowicz
Dorota Niebrzydowska
Edyta Wołosik



Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok