Jak segregować śmieci?

3 października 2018

Artur Małecki-Dobrogowski i Zbigniew Gołębiewski, fot. Joanna Szubzda
Artur Małecki-Dobrogowski i Zbigniew Gołębiewski, fot. Joanna Szubzda



0:00
0:00
Jak segregować śmieci? | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak segregować odpady? W Białymstoku od października obowiązują nowe zasady. Czy miasto jest na to przygotowane? Trzeba było ustawić 70 tys. nowych pojemników - bo teraz kolor ma znaczenie i kontenery nie mogą być dowolne.

Nowe kosze na śmieci są w kolorach żółtym, niebieskim, zielonym, brązowym (dwa rodzaje) i czarnym. Do niebieskich należy wrzucać papier. Zielone kontenery są przeznaczone na odpady szklane. Do pojemników brązowych należy wrzucać odpady zielone i biodegradowalne. Kontenery w kolorze czarnym są natomiast przeznaczone na odpady zmieszane.

W domach jednorodzinnych natomiast obowiązują dwa rodzaje kontenerów: brązowy na odpady biodegradowalne i czarny na odpady zmieszane. Na pozostałe rodzaje odpadów segregowanych, czyli papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, mieszkańcy dostaną worki w odpowiednich kolorach, zgodnie z wprowadzonymi zasadami. Osobne worki będą także na odpady zielone (worek w kolorze brązowym) oraz szary worek przeznaczony na popiół i żużel z domowych palenisk.

Wciąż będą obowiązywać również zasady dotyczące odrębnego odbierania odpadów, tzw. wielkogabarytowych, elektroodpadów, odpadów remontowo-budowlanych, które powinny trafiać do tzw. Punktów Selektywnej  Zbiórki Odpadów. Przeterminowane leki i opakowania po lekach należy wrzucać do pojemników w aptekach (według obowiązującego wykazu takich aptek).

Na ulotkach i stronie internetowej odpady.bialystok.pl znajdują się szczegółowe instrukcje i wyjaśnienia, jaki rodzaj odpadów do danego kontenera można wrzucić, a jaki nie.



Goście:

- Zbigniew Gołębiewski - rzecznik miejskiej spółki Lech

- Artur Małecki-Dobrogowski - z miejskiej spółki Lech





Przeczytaj, zanim skomentujesz

Zarabianie w Internecie


Zarabianie w Internecie w młodym wieku jest legalne, ale ważna jest znajomość i przestrzeganie przepisów dotyczących pracy nieletnich oraz otrzymanie zgody rodziców lub opiekunów.



Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze


Panele fotowoltaiczne coraz częściej widać na balkonach bloków mieszkalnych. To trend widoczny w całej Europie. Czy ma to ekonomiczny sens? Jak montować je zgodnie z prawem?



Nowe przepisy dotyczące rencistów i emerytów


W czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zdecydowanie wzrośnie, a to za sprawą corocznej waloryzacji składek emerytalnych. Poruszamy też temat nowych limitów dorabiania dla niektórych pracujących emerytów i rencistów, mówimy o rekordowych emeryturach, a także o otwartym emerytalnym oknie transferowym.



Karta EKUZ


Karta EKUZ funkcjonuje już 20 lat. Najczęściej przypominamy sobie o niej podczas wakacyjnych wyjazdów zagranicznych. W audycji Masz Prawo przypomnimy sobie co oferuje, a czego nie obejmuje i dlaczego warto mieć dodatkowe ubezpieczenie.



Prawne aspekty nowych technologii


Wielu z nas kusi możliwość kariery w branży nowych technologii. Słyszymy o nieograniczonych możliwościach i astronomicznych zarobkach. Ale żeby osiągnąć w tej branży sukces, trzeba ją poznać.



Upłynął termin składania zeznań podatkowych, ale nie zakończyło to procesu rozliczeń


Z końcem kwietnia upłynął termin składania zeznań podatkowych, ale nie zakończyło to procesu rozliczeń definitywnie. Wciąż trwają pewne działania urzędów skarbowych, a w interesie podatników jest by ich nie przeoczyć i odpowiednio na nie reagować.



Jakich zasad muszą przestrzegać rowerzyści?


O rowerzystach często mówi się jako o słabszych, bardziej zagrożonych przez samochody uczestnikach ruchu. I tak rzeczywiście jest. Jednak w 2023 r. rowerzyści za swoje przewinienia dostali ponad 15 tys. mandatów. I to tylko za przewinienia względem pieszych.



Pierwsza w Polsce "Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa"


Żyjemy w świecie rozwoju nowych technologii, które ułatwiają nam życie. Jednak nieumiejętne korzystanie z tych narzędzi, może powodować bardzo poważne konsekwencje. Jakie? Czy można im przeciwdziałać?



Podatkowa środa


Podatkowa środa. Tym razem opowiemy m.in. o tym jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia, podpowiemy też jak rozliczyć dochody z umowy uaktywniającej (nianie).




 
 

Prowadzący:

Wojciech Kujałowicz
Dorota Niebrzydowska
Edyta Wołosik



PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok