Radio Białystok | Mniejszości | Głos polskich Litwinów / Kalba Lenkijos lietuviai | Wydarzenia kulturalne na 2025 r. już zaplanowane - 10.09.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Już jest kalendarz imprez kulturalnych na 2025 r. mówi dyrektor DKL w Puńsku Asta Pieczulis. Jak co roku znalazło się w nim przeszło 50 najważniejszych wydarzeń wśród których każdy, czy to duży czy to mały znajdzie dla siebie coś ciekawego.
Wydawnictwo zawierające nazwiska wielu kolporterów książek z okresu zakazu druku czcionką łacińską w Litwie, przed kilku laty, sporządził wraz ze współpracownikami Benjaminas Kaluškevičius. W książce znalazły się również nazwiska z regionu Puńska i Sejn.
Zaprasza Robert Słowik
Wigilijne potrawy z mojego rodzinnego domu nadal goszczą na moim stole. Takie tradycje warte są kultywowania – Elżbieta Januszanis - szefowa koła gospodyń z Puńska.
Życzenia świąteczne młodzieży i wójta gminy Puńsk.
Zaprasza Zyta Wasiluk.
Roraty - o porannej adwentowej Mszy św. w kościele w Puńsku mówią księża Andrzej Opanowski i Adam Adukowski. Wspomniani księża oraz szef Litewskiego Towarzystwa im. św. Kazimierza Olgierd Wiaktor składają również świąteczne życzenia.
Jak poradzić sobie z duża ilością zajęć w szkole i hobby. Co motywuje do działania, a co podcina skrzydła – wyliczają uczennice liceum Inesa, Greta i Gabija z Puńska.
Trener koszykówki dba nie tylko o wyniki sportowe, lecz odpowiada za logistykę, transport, noclegi, posiłki, wodę i inne, wcale nie mniej ważne sprawy w sporcie, gdy jego drużyna wyjeżdża na...
Większość ma już inne podejście do mniejszości. Czasy się zmieniły – zapewnia wiceszef Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas.
Ozdoby świąteczne coraz częściej robimy z naturalnych materiałów, gdyż dbamy o środowisko, a i zapach jest – twierdzi rękodziełem zajmująca się Helena Grygutis.
Zapraszamy na imprezy kulturalne.
Prawa mniejszości narodowych są w życiu codziennym tych społeczności. Dziś bez większych zgrzytów możemy w swoim języku rozmawiać w miejscach publicznych – zapewnia wiceszef Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas,
Dom Litewski w Sejnach w 2024 roku miał bogate doświadczenie kulturalne. Wiele imprez, a najważniejsze prezentacja zespołów w...
Konferencja poświęcona mniejszościom narodowym pokazała jak te środowiska sobie radzą w społeczeństwie – wyjaśnia uczestnik konferencji Rimas Misukanis.
Sejneńscy seniorzy chętnie uczestniczą w pracach twórczych. Tym razem robienie choinek, krasnali i stroików świątecznych – opowiadają seniorzy i dyrektor Domu Litewskiego w Sejnach Anna Niewulis.
Pośród dokumentów tożsamości jakimi posługiwali się obywatele Litwy po II wojnie światowej był "Paszport Lozoraitis'a". Posługiwali się nim Litwini, którzy w 1940 r., po aneksji Litwy do Związku Radzieckiego, byli po za granicami Litwy i już do niej wrócili. O powstaniu tego dokumentu opowiada dr. Algimnatas Kasparavičius.
Andrzejkowy wieczór zorganizowało Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce. Nie zabrakło pokazu ludowych tradycji, andrzejkowych wróżb i dobrej zabawy. O pomyśle na ten wieczór, działalności w Stowarzyszeniu oraz swojej rezygnacji z funkcji jej przewodniczącego mówi Robert Wiaktor. Atmosferę wieczoru ilustrują fragmenty występu oraz relacja Aldony Wojciechowskiej i...
Klub osób z niepełnosprawnościami Viltele w Puńsku korzysta z materiałów przeznaczonych do recyklingu, z których powstają ozdoby świąteczne. Podopieczni bardzo lubią prace manualne, a opiekunka jest dumna, że może przyczynić się dla zrównoważonego rozwoju – Anna Krużyk oraz podopieczni Anna, Waldek i Ramunas.
Rolnicy niechętnie ubiegają się o...
Prowadzący:
Ruta Burdyn