Radio Białystok | Mniejszości | Głos polskich Litwinów / Kalba Lenkijos lietuviai | Jak żyje mniejszość litewska?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dziś w Puńsku wójt Witold Liszkowski gościł Patryka Panasiuka, prezesa fundacji Hagia Marina. Chociaż wizyta miała charakter bardziej poznawczy, mówił nam wójt, to mieliśmy dobrą okazję, by pokazać naszą gminę jak z najlepszej strony.
Własną historię możemy poznawać z książek. Najlepiej jest jedna korzystać z wiedzy żyjących jeszcze dziadków czy babć. Swoimi wspomnieniami o parafii Puńsk dzieli się z nami Piotr Wensławski.
Gmina Puńsk nie ma żadnych schronów i dlatego mamy nadzieję, że znajda się pieniądze na dostosowanie niektórych miejsc pod nie – wyjaśnia wójt Witold Liszkowski
„Vilniaus Golgota”, to przepastne tomy zebranych dokumentów archiwalnych, gdzie można wyczytać wiele ciekawych informacji o naszej przeszłości – opowiada Janina Maciukanis.
Post, to...
Wydawnictwo Ausra rozdaje książki, albumy, a nawet stare podręczniki. Dlaczego zorganizowano taką akcję w Puńsku - opowiada redaktorka wydawnictwa Nijola Birgiel oraz czytelnik.
Komisja wspólna Światowej Wspólnoty Litwinów i Litewskiego Sejmu ma wiele zagadnień do rozwiązania i dlatego cały tydzień obraduje w Wilnie – opowiada przedstawiciel Wspólnoty Litwinów w...
Pierwszy dzień wiosny jest dobrą okazją na aktywność uczniów i pokazanie swoich talentów. Jakie pomysły mają dzieci ze szkoły podstawowej w Puńsku – wyjaśnia dyrektor JanW.
W latach trzydziestych dwudziestego wieku w Puńsku i Zegarach istniały czytelnie, w których było niewiele książek, ale i na to władza nie chciała pozwolić. Były szykany, pozorne...
Polsko - litewska grupa parlamentarna pod kierownictwem Roberta Puchovič spotkała się z przedstawicielami litewskiej mniejszości narodowej regionu Sejny- Puńsk- Suwałki - relacjonuje szef Konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach Genadijus Mackelis.
Dzień upamiętniający księgarzy przenoszących nielegalnie książki i prasę litewską w czasach carskich, gdy istniał zakaz druku, ale też i w dwudziestoleciu międzywojennym – opowiada bibliotekarka, pisarka Janina Maciukanis.
Lubię wspierać młodzież, która ma pasje i zamiłowanie. Sport jest bardzo wymagający i zazwyczaj młodzież trenując i grając z...
Można wesprzeć klub niepełnosprawnych przekazując 1,5% podatku. Na jakie cele organizacja pomagająca innym wydaje zebrane środki – wyjaśnia kierowniczka klubu „Viltele” w Puńsku Wida Stankiewicz.
W publikacji „Vilniaus Golgota” można znaleźć wiele fragmentów o okresie międzywojennym w naszym regionie. Jakie działania podejmowano, żeby zasymilować...
11 Marca - to Dzień Odbudowy Niepodległego Państwa Litewskiego. Wolności oraz pokoju na świecie z tej okazji życzy konsul Republiki Litewskiej w Sejnach Genadijus Mackelis.
To także święto LO im. 11 Marca w Puńsku. Społeczność tej szkoły jak co roku przygotowała uroczysty koncert.
Od 16 lutego do 11 marca trwają Dni Języka Litewskiego.
Języki regionalne i mniejszości narodowych chroni Karta praw językowych. Jakie są możliwości ochrony języka mniejszości – wyjaśnia Algirdas Vaicekauskas.
Młodzież lubi grać na instrumentach dawnych i występować na konkursach – uczeń Krystian i nauczyciel Arnoldas Beinoras.
Zaprasza Zyta Wasiluk.
Prowadzący:
Ruta Burdyn