Radio Białystok | Mniejszości | Głos polskich Litwinów / Kalba Lenkijos lietuviai | Święto Niepodległości Litwy 12.02.2019
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zapraszamy na obchody Święta Niepodległości Litwy 16. lutego, o godz. 13.00 - w Domu Litewskim w Sejnach i o godz. 18.00 w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku (zaprasza dyrektor DKL Asta Pieczulis).
Premier Litwy obiecał pomoc rodakom w Suwałkach, zabiegającym o centrum litewskiej oświaty i kultury. W dniu 10 lutego odbyły się tu obchody Święta Niepodległości Litwy, zorganizowane przez konsula RP w Sejnach Vaclava Stankevič. Uczestniczył w nich również premier Republiki Litwy Saulius Skvernelis wraz z liczną delegacją, która wcześniej spotkała się z burmistrzem Suwałk.Wyniki spotkania podsumowuje przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce Jolanta Malinowska-Wiaktor oraz sam premier RL Saulius Skvernelis.
W dniu 9 lutego w kościele w Rudamina (Litwa) odbyła się jubileuszowa Msza św., poświęcona litewskim księżom męczennikom: Juozas Zdebskis oraz bł. Teofilius Matulionis. O potrzebie wspominania ofiary męczenników mówi ks. Marius Talutis.
Jak poradzić sobie z duża ilością zajęć w szkole i hobby. Co motywuje do działania, a co podcina skrzydła – wyliczają uczennice liceum Inesa, Greta i Gabija z Puńska.
Trener koszykówki dba nie tylko o wyniki sportowe, lecz odpowiada za logistykę, transport, noclegi, posiłki, wodę i inne, wcale nie mniej ważne sprawy w sporcie, gdy jego drużyna wyjeżdża na...
Większość ma już inne podejście do mniejszości. Czasy się zmieniły – zapewnia wiceszef Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas.
Ozdoby świąteczne coraz częściej robimy z naturalnych materiałów, gdyż dbamy o środowisko, a i zapach jest – twierdzi rękodziełem zajmująca się Helena Grygutis.
Zapraszamy na imprezy kulturalne.
Prawa mniejszości narodowych są w życiu codziennym tych społeczności. Dziś bez większych zgrzytów możemy w swoim języku rozmawiać w miejscach publicznych – zapewnia wiceszef Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas,
Dom Litewski w Sejnach w 2024 roku miał bogate doświadczenie kulturalne. Wiele imprez, a najważniejsze prezentacja zespołów w...
Konferencja poświęcona mniejszościom narodowym pokazała jak te środowiska sobie radzą w społeczeństwie – wyjaśnia uczestnik konferencji Rimas Misukanis.
Sejneńscy seniorzy chętnie uczestniczą w pracach twórczych. Tym razem robienie choinek, krasnali i stroików świątecznych – opowiadają seniorzy i dyrektor Domu Litewskiego w Sejnach Anna Niewulis.
Pośród dokumentów tożsamości jakimi posługiwali się obywatele Litwy po II wojnie światowej był "Paszport Lozoraitis'a". Posługiwali się nim Litwini, którzy w 1940 r., po aneksji Litwy do Związku Radzieckiego, byli po za granicami Litwy i już do niej wrócili. O powstaniu tego dokumentu opowiada dr. Algimnatas Kasparavičius.
Andrzejkowy wieczór zorganizowało Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce. Nie zabrakło pokazu ludowych tradycji, andrzejkowych wróżb i dobrej zabawy. O pomyśle na ten wieczór, działalności w Stowarzyszeniu oraz swojej rezygnacji z funkcji jej przewodniczącego mówi Robert Wiaktor. Atmosferę wieczoru ilustrują fragmenty występu oraz relacja Aldony Wojciechowskiej i...
Klub osób z niepełnosprawnościami Viltele w Puńsku korzysta z materiałów przeznaczonych do recyklingu, z których powstają ozdoby świąteczne. Podopieczni bardzo lubią prace manualne, a opiekunka jest dumna, że może przyczynić się dla zrównoważonego rozwoju – Anna Krużyk oraz podopieczni Anna, Waldek i Ramunas.
Rolnicy niechętnie ubiegają się o...
Rolnicy podlegają różnym kontrolom, nie tylko z powodu pobierane dopłat, lecz i ze względu na wymagania dotyczące używania pestycydów, nawozów oraz wymogów weterynaryjnych – zapewnia kierownik zespołu doradztwa rolniczego w Sejnach Jan Radzewicz.
Mnie wychowali dziadkowie, bo nie chciałam mieszkać w wielodzietnej rodzinie z rodzeństwem. Czułam, że dziadkowie...
W wydawnictwie "Ausra" w Puńsku pojawił się szesnasty rocznik "Terra Jatvezenorum". Jak co roku, z tej okazji, jest organizowana konferencja naukowa na której zapoznamy się z zawartymi w nim artykułami i wysłuchamy kilka prelekcji.
Prowadzący:
Ruta Burdyn