Obchody 100-lecia Niepodległości Litwy zaplanowano na 16-17 lutego w Puńsku i 18 lutego w Sejnach i Suwałkach. Do Puńska zaprasza wójt gminy Witold Liszkowski oraz dyrektor domu kultury Asta Pieczulis.
Każda wolność ma swoją cenę - wspomnieniami z okresu II wojny oraz przymusowego wysiedlenia na tereny Litwy dzieli się mieszkanka wsi Żegary Monika Janczulewicz.
Szukajmy Boga w sobie i dzielmy się Nim z innymi - rozmowa z księdzem Algirdas Toliatas z Litwy.
Ubywa mieszkańców wsi Widugiery. Jest dużo kawalerów, a panien brak. Czy to tylko wina demografii, czy stylu życia – zastanawia się sołtys wsi - Helena Wajlanis.
Jonas Basanavicius był ważną postacią formującą litewską tożsamość na początku XX wieku. Kto był przykładem do naśladowania i jakie to miało znaczenie dla narodu – opowiada historyk z Wilna -...
Jak wyglądają codzienne obowiązki w Konsulacie Republiki Litewskiej w Sejnach? Jak zmieniały się zadania Konsulatu od dnia jego otwarcia przed 30 laty? Na te pytania odpowie nam dziś ambasador Genadijus Mackelis.
Stanowisko Przewodniczącej Rady Gminy Puńsk piastuję kolejną kadencję. Moje wieloletnie doświadczenie wyniesione z pracy nauczyciela bardzo mi pomaga w pełnieniu tej funkcji. Również osoby, które pracują na rzecz gminy są bardzo pomocne – zapewnia Helena Wajlanis.
Jesień nie kojarzy się tylko ze słotą i mrokiem, ale też ze zbiorem warzyw, owoców. W młodości...
Środowiskowy Dom samopomocy dla osób z niepełnosprawnością psychiczną i intelektualną ma ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności – zapewnia wicestarosta Antoni Baudzis.
Czy polscy Litwini mieli wpływ na kształt Litwy z 1918 roku i czy inne okoliczności sprawiły, że mamy niepodległość – rozważa historyk Rimantas Miknys.
Zaprasza Zyta Wasiluk.
Po raz 50. odbył się w Puńsku Koncert Zaduszkowy, którego inicjatorem był emerytowany nauczyciel Algis Uzdila. O historii tego niezwykłego koncertu, jego twórcach na przestrzeni lat opowiada dyrektorka DKL w Puńsku Asta Pieczulis.
Starostwo powiatowe w Sejnach wciąż ma wiele zadań przy budowie infrastruktury drogowej. Czy ma też zobowiązania ochrony miejsc pamięci – wyjaśnia wicestarosta Antoni Baudzis.
Litewska historia jest złożona i wiele faktów nabiera dziś innego wymiaru. Kto i na co miał wpływ – wyjaśnia historyk Rimantas Miknys.
Zapraszamy na imprezy kulturalne.
Naszym obowiązkiem jest dbanie o pamięć. Porządkując groby znanych postaci uczymy dzieci historii i patriotyzmu – twierdzi Algirdas Vaicekauskas - dyrektor szkoły Żiburys w Sejnach.
Coraz więcej mamy dóbr, ale coraz mniej pokory i tradycji nam zostaje. Dlaczego tak jest i co się do tego przyczynia – zastanawia się seniorka Biruta Kalinowska.
Zapraszamy na...
Na cmentarzu również należy dbać o porządek - mówi przedstawicielka Caritasu w Puńsku Aniela Kluczyńska oraz odnawiający stare pomniki Vitas Grigutis. Natomiast Helena Kraużlis ze wsi Widugiery zauważa, że dawniej ludzie nie poświęcali tyle uwagi grobom zmarłych, jak w obecnych czasach.
Bardzo lubię jesienne zbieranie grzybów, ale nigdy nie przepadałam za pracami w polu, gdyż krótkie i dżdżyste dni były uciążliwe. Jesienne barwy i całe piękno przyrody zauważam nawet teraz- opowiada Biruta Kalinowska.
Co warto czytać i jak szukać ciekawych książek – wyjaśnia tłumaczka Vytene Sunuriute - Muschic.
Zaprasza Zyta Wasiluk.
Prowadzący:
Ruta Burdyn