Radio Białystok | Koronawirus | Ratownik medyczny dostał pierwszą dawkę szczepionki - przed drugą zachorował na COVID-19
Ratownik medyczny ze Szczytna zaszczepiony pierwszą dawką szczepionki na koronawirusa przed podaniem drugiej zachorował na COVID-19.
Grzegorz Achremczyk jest ratownikiem medycznym i koordynatorem w zespole opieki zdrowotnej w pogotowiu w Szczytnie. Pracuje w zespole wyjazdowym w karetce pogotowia w tym mieście.
Jak poinformował, tak jak inni przedstawiciele grupy medyków został zaszczepiony pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19.
- Nie było żadnych niepożądanych objawów po szczepieniu i wróciłem do pracy. Po kilku dniach dowiedziałem się, że koleżanka - pielęgniarka, z którą pracowałem ostatnio na dyżurze - ma dodatni wynik testu na COVID - powiedział.
Ratownik wykonał test na COVID-19 i w poniedziałek otrzymał pozytywny wynik. Wskazał, że na razie nie ma niepokojących objawów poza "dziwnym posmakiem w ustach". Jak dodał, pozostaje obecnie w izolacji do 20 stycznia. Wówczas też ma wyznaczony termin podania drugiej dawki szczepionki. Podkreślił, że w pogotowiu w Szczytnie zakażenie przeszło 12 pracowników.
Dyrektor warmińsko-mazurskiego sanepidu dr Janusz Dzisko wyjaśnił, że słyszał o pojedynczych przypadkach, kiedy mimo podania pierwszej dawki szczepionki osoba choruje na COVID-19.
- Trzeba pamiętać, że po podaniu szczepionki musi minąć pewien okres, kiedy wytworzą się przeciwciała. Jest to z reguły tydzień, choć każdy organizm może reagować inaczej. Budowanie odporności trwa jakiś czas - podkreślił dr Dzisko.
Urzędy wojewódzkie we współpracy z placówkami opieki przygotowały listy pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, którzy chcą skorzystać ze szczepionki przeciw COVID-19. Większość pensjonariuszy - 70 procent - chce się zaszczepić - informuje minister Marlena Maląg.
Mechanizm działania szczepionek Moderny i konsorcjum Pfizera i BioNTech jest taki sam. Produkty różnią się jednak m.in. warunkami, w jakich powinny być przechowywane i terminem podawania drugiej dawki.
Zostawienie szczepionek przeciwko COVID-19 na recepcji można określić rażącym zaniedbaniem – powiedział we wtorek (12.01) minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśniamy sprawę, będziemy się chcieli jej przyjrzeć w trybie kontrolnym – dodał.
Co najmniej 100 tysięcy osób zaszczepiło się we Włoszech przeciwko koronawirusowi poza kolejką - podaje we wtorek (12.01) dziennik "La Repubblica". Wyjaśnia, że są wśród nich krewni pracowników służby zdrowia, adwokat, księża, lokalni politycy.
Od piątku (15.01) zacznie funkcjonować system e-rejestracja umożliwiający zapisywanie się na konkretne terminy szczepień przeciw COVID-19; zachęcam, by to kanał internetowy był podstawowym sposobem rejestracji - mówił we wtorek (12.01) sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski.
Osoby zaszczepione poza kolejnością w WUM były zgłoszone 28 grudnia, czyli na dzień przed oficjalnym rozesłaniem przez NFZ wytycznych dotyczących szczepienia osób spoza personelu medycznego i niemedycznego zatrudnionego w szpitalu - poinformował w poniedziałek (11.01) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Łącznie pod koniec tego tygodnia będziemy mieli ponad 450 tys. zaszczepionych Polaków. System szczepień staje się coraz bardziej sprawny i coraz bardziej wydajny - mówił w poniedziałek (11.01) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.