Radio Białystok | Koronawirus | Specjaliści sprawdzą skuteczność stosowanych w Polsce metod leczenia COVID-19
Różnym wariantom terapii stosowanych w Polsce w leczeniu COVID-19 od początku epidemii przyjrzą się specjaliści Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Udział w projekcie zadeklarowało 30 polskich ośrodków leczących zakażenia SARS-CoV-2. Eksperci planują analizę danych 10 tys. chorych.
Projektem pokieruje prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak. Wyniki mają umożliwić ocenę skuteczności i bezpieczeństwa badanych leków w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej oraz wskazać optymalne warunki leczenia.
Badane będą głównie terapie zalecane w aktualnych rekomendacjach Towarzystwa dotyczących zakażeń SARS-CoV-2, w tym leczenie takim lekami jak remdesiwir i tocilizumab.
Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prowadziło już programy badawcze w wielu ośrodkach, w tym wciąż realizowany program EpiTer-2. Od 2015 r. pozwolił on zebrać dane dotyczące około 13 tys. chorych leczonych w Polsce z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wyniki analiz zostały już opublikowane w 13 pracach oryginalnych w renomowanych czasopismach.
- Mamy nadzieję, że wola współpracy polskich ośrodków i wcześniejsze doświadczenia pozwolą na powtórzenie tego sukcesu w ramach projektu SARSTer - zaznacza prof. Rober Flisiak, kierownik projektu.
Mechanizm działania szczepionek Moderny i konsorcjum Pfizera i BioNTech jest taki sam. Produkty różnią się jednak m.in. warunkami, w jakich powinny być przechowywane i terminem podawania drugiej dawki.
Podawanie osocza ozdrowieńców nie daje efektu u osób ciężko chorych na COVID-19, leczonych na oddziale intensywnej terapii – wykazały międzynarodowe badania REMAP-CAP. Kolejne obserwacje mają wykazać zasadność takiego leczenia w mniej ciężkich przypadkach.
Szpital dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie rozpoczął realizację programu opieki nad dziećmi i młodzieżą po zakażeniu SARS-CoV-2. W placówce młodzi pacjenci przejdą badania, otrzymają poradę, także psychologiczną, mogą zostać zakwalifikowani na rehabilitację.