Radio Białystok | Koronawirus | Koronawirus: 1 mln 898 tys. ofiar
Światowa Organizacja Zdrowia wzywa kraje Europy do skuteczniejszej walki z nową odmianą koronawirusa. WHO twierdzi, że sytuacja na kontynencie jest “alarmująca”. Z kolei w Stanach Zjednoczonych dzienna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa po raz pierwszy przekroczyła 4 tysiące.
Szef europejskiego biura WHO Hans Kluge poinformował, że nowa odmiana wirusa, którą po raz pierwszy odkryto w Wielkiej Brytanii, jest już obecna w 22 krajach Europy. Organizacja wzywa do skuteczniejszej walki z mutacjami i podkreśla, że już teraz sytuacja na kontynencie jest poważna.
Ponad 230 milionów osób w Europie mieszka w krajach, gdzie obowiązuje pełen lockdown, a kolejne kraje ogłoszą takie środki w najbliższych tygodniach. Przenoszenie się wirusa w regionie osiągnęło bardzo wysoki współczynnik
- mówi Hans Kluge.
Obecnie w Europie zakaz wychodzenia z domów obowiązuje m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Grecji i Włoszech. W Hiszpanii łączna liczba zakażeń przekroczyła 2 miliony, a w Szwecji po raz pierwszy władze nakazały noszenie masek w transporcie publicznym.
Trzeci lockdown zaczyna w piątek (8.01) Izrael, a w Chinach nakaz pozostania w domach nałożono na 11 milionów mieszkańców miasta Shijiazhuang, gdzie wykryto nowe ognisko wirusa. Z kolei w Republice Południowej Afryki zanotowano wczoraj 22 tysiące nowych przypadków.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 1 mln 898 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 88 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Liczba przypadków zakażeń koronawirusem przekroczyła w Europie w czwartek 25 mln - podała agencja Reutera, powołując się na własne obliczenia. W kilku krajach przywrócono lub przedłużono lockdown z uwagi na trudności miejscowej służby zdrowia.
Nie ma jak dotąd żadnych dowodów wskazujących na to, że brytyjska i południowoafrykańska mutacja koronawirusa jest odporna na dostępne szczepionki - stwierdził w czwartek (7.01) dr Siddartha Datta z europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Wszystko wskazuje na to, że mamy opóźnienia w zgłoszeniach do lekarza – powiedział w środę wirusolog prof. Włodzimierz Gut, komentując dużą liczbę zmarłych na COVID-19. W środę resort zdrowia podał informację o 565 zgonach.
Ryzyko śmierci po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 jest pięć razy większe niż u osób chorujących na grypę, wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z amerykańskiego Ośrodka Kontroli i Przeciwdziałania Chorób (CDC), który przeanalizował przypadki ponad 10 tys. pacjentów.
Moim zdaniem niskie liczby nowych zakażeń koronawirusem SARS-COV-2 i zgonów na COVID-19 wynikają z okresu świątecznego, a od wtorku do czwartku znów będą wyższe - powiedział dr Michał Sutkowski. Zdaniem eksperta, etap pandemii jest podobny do tego przed świętami.