Radio Białystok | Koronawirus | W kilku miejscach w Polsce prowadzone są kontrole dot. przebiegu szczepień
99 proc. szpitali węzłowych bardzo profesjonalnie, pod względem etycznym i organizacyjnym, prowadzi akcję szczepień - powiedział w czwartek (7.01) szef KPRM Michał Dworczyk. Zastrzegł przy tym, że w kilku miejscach w Polsce prowadzone są kontrole dot. przebiegu szczepień.
Michał Dworczyk przypomniał na czwartkowej konferencji prasowej, że akcję szczepień koordynuje 509 tzw. szpitali węzłowych, które uruchomiły ponad 600 punktów szczepiennych. "To bardzo dobrze, dlatego że zależy nam na jak najszybszym i jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu tych szczepionek. Trzeba jednak pamiętać, że partnerem w tym momencie jest zawsze szpital węzłowy i to szpital węzłowy ponosi odpowiedzialność za zorganizowanie całego procesu szczepień" - tłumaczył szef kancelarii premiera.
Powiedział też, że w kilku miejscach w Polsce toczą się kontrole dotyczące przebiegu szczepień - ich wyniki mają wkrótce przekazać: Narodowy Fundusz Zdrowia lub Ministerstwo Zdrowia.
To, na co chciałbym zwrócić uwagę, to pozytywny fakt - 99 proc. szpitali węzłowych, czyli tych punktów, które prowadzą szczepienia, prowadzi bardzo profesjonalnie ten cały proces i tu nie ma żadnych pytań, żadnych zastrzeżeń, zarówno do aspektów etycznych, jak i organizacyjnych
- zaznaczył Michał Dworczyk.
Podziękował jednocześnie lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym za profesjonalne prowadzenie szczepień.
Michał Dworczyk odniósł się też do rządowej akcji promowania szczepień. Szef KPRM ocenił, że przedsięwzięcie rozwija się.
Mamy każdego tygodnia nowe spoty, które pojawiają się w stacjach radiowych i telewizyjnych; kolejne elementy i odsłony kampanii będziecie mogli państwo oglądać w internecie
- zapowiedział.
Jak dodał, jeszcze w styczniu, za pośrednictwem samorządów, do Polaków trafią ulotki i plakaty informacyjne. "Od kilkunastu dni trwa akcja wyklejania billboardów, więc ta akcja informacyjno-profrekwencyjna będzie narastać" - powiedział szef KPRM.
Dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Matynia dodał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni w telewizji pojawiło się ponad 400 takich spotów, a radiu - ponad 3 tysiące.
Michał Dworczyk zwrócił ponadto uwagę, że cały świat zmaga się z problemem niedoboru szczepionek. "Mamy szczepionki zamówione, ale ze względu na uwarunkowania - po stronie producentów, te dostawy są mniejsze, niż byśmy sobie tego życzyli, niż byśmy mogli wykorzystać" - powiedział.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi obecnie sześć kontroli w sprawie prawidłowości realizacji szczepień. Postępowania prowadzone są w: Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitalu Powiatowym w Śremie, Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu, szpitalu w Opatowie, Zespole Opieki Zdrowotnej w Nysie oraz w Krapkowickim Centrum Zdrowia.
Kontrole to efekt doniesień na temat szczepień osób spoza grupy zero (personel medyczny), m.in. aktorów, ludzi mediów, polityków i samorządowców.