Radio Białystok | Koronawirus | GIS: wszyscy przybywający z zagranicy do Polski mogą i powinni wykonać test na koronawirusa
Wszyscy przybywający z zagranicy do Polski, a w szczególności podróżujący z Wielkiej Brytanii, mogą i powinni wykonać bezpłatny test w kierunku wykrycia SARS-CoV-2. Zachęcamy do zgłaszania się w trosce o zdrowie własne i bliskich – powiedział we wtorek (22.12) rzecznik GIS Jan Bondar.
Zalecenie badania obejmuje wszystkich, którzy przyjechali do Polski w ostatnich 14 dniach, w tym także obcokrajowców.
Aby otrzymać zlecenie na test, należy skontaktować się z infolinią inspekcji sanitarnej, tel.: +48 22-25-00-115.
Prosimy, by nie zgłaszać się samodzielnie do lokalnych stacji sanitarno-epidemiologicznych, ale skorzystać z infolinii, gdzie konsultanci przekażą szczegółowe instrukcje. Testy są wykonywane w punktach drive-thru
– powiedział Bondar.
Zapewnił, że sprawy realizowane są na bieżąco i nie ma opóźnień. Zaznaczył, że badania odbywają się bez zbędnej biurokracji. Wystarczy ustne oświadczenie osoby zainteresowanej.
Osoby czekające na wynik testu PCR formalnie nie są poddane kwarantannie. Powinny jednak zachowywać się ostrożnie do czasu otrzymania wyniku badań.
O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) infekcje nowym wariantem koronawirusa potwierdzono m.in. w Danii, Holandii i w Australii.
Nowy wariant koronawirusa, który szybko rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii, ma "niezwykłą dużą liczbę mutacji" - poinformowała w poniedziałek (21.12) wirusolog Wendy Barclay w wywiadzie dla BBC.
Od północy 22 grudnia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych m.in. na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zakaz został wprowadzony przez polskie władze po wykryciu na Wyspach nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2.
Nowy wariant koronawirusa, który szerzy się w Wielkiej Brytanii, był tematem niedzielnych konsultacji między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.
Światowa Organizacja Zdrowia wezwała w niedzielę (20.12) kraje Europy do zaostrzenia kontroli z powodu pojawienia się w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa. Poza Wielką Brytanią przypadki zakażeń nową odmianą SARS-CoV-2 wykryto m.in. w Danii i Holandii.
Większość Brytyjczyków nie będzie mogła wjechać po 1 stycznia do państw Unii Europejskiej, gdyż po zakończeniu okresu przejściowego Wielka Brytania nie będzie objęta regulacjami dotyczącymi podróżowania w czasie pandemii COVID-19 - podał w czwartek (10.12) "Financial Times".