Radio Białystok | Koronawirus | W Dzienniku Ustaw opublikowano rządowe rozporządzenie dotyczące COVID-19
W Dzienniku Ustaw opublikowano rządowe rozporządzenie "w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" koronawirusa.
Osoby zaszczepione nie będą wliczane do limitu osób na imprezach domowych
Rozporządzenie wydano na podstawie ustawy z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
W dokumencie zapisano, że od 31 grudnia od godziny 19.00 do 1 stycznia do godziny 6.00 przemieszczanie się na obszarze kraju jest możliwe wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych, zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej lub zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.
Do 17 stycznia rozporządzenie zakazuje działalności dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach czy w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Wyjątkiem są sportowe kluby taneczne.
Do 17 stycznia zakazane będzie organizowanie zgromadzeń, z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia. Wyjątkiem są zebrania służbowe oraz imprezy i spotkania do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku będącym miejscem zamieszkania lub pobytu organizatora. Do limitu osób nie wlicza się jednak osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Do 17 stycznia hotele, baseny i siłownie będą nieczynne
Ustanowiono także zakaz działalności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem obiektów działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą dla pacjentów, członków kadry narodowej polskich związków sportowych oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej, ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności.
W rozporządzeniu ustanowiono, że do 17 stycznia od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, przemieszczanie się osób do 16. roku życia może się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego lub innej osoby dorosłej, chyba że przemieszczanie się ma na celu dotarcie do szkoły, placówki oświatowej, miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i miejsca realizacji tej nauki.
Do 17 stycznia w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 metrów kwadratowych, ustanowiono zakaz handlu detalicznego, z wyłączeniem konkretnych przypadków. Z zakazu zwolnione są między innymi sklepy, które sprzedają głównie żywność, środki medyczne czy artykuły budowlane, remontowe lub meble.
Do 17 stycznia ograniczono także działalność hoteli. Korzystać z nich można w określonych przez rozporządzenie przypadkach, między innymi przy wykonywaniu zawodu medycznego, pracy sezonowej czy pracy w usługach transportowych.
Obowiązkowa kwarantanna po przekroczeniu granicy zewnętrznej UE
Zgodnie z nowym rządowym rozporządzeniem osoby, które przekroczą granicę zewnętrzną UE, do 17 stycznia będą musiały odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Z obowiązku wyłączone zostały m.in. osoby z wystawionym zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko Covid-19.
Zgodnie z dokumentem do dnia 17 stycznia wstrzymany zostaje pasażerski transport kolejowy wykonywany z przekroczeniem granicy kraju. Do tego samego dnia osoba przekraczające granicę w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP jest zobowiązana przekazać Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę. Powinna również przekazać swój numer telefonu.
Osoba taka po przekroczeniu zewnętrznej granicy UE jest zobowiązana do odbycia obowiązkowej dziesięciodniowej kwarantanny - licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.
Rozporządzenie wchodzi w życie 28 grudnia.
W związku z epidemią koronawirusa ferie zimowe dla wszystkich uczniów odbędą się w tym roku w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia.