Radio Białystok | Koronawirus | Pierwsze w Polsce przypadki zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych

Pierwsze w Polsce przypadki zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych

24.11.2020, 13:55, akt. 16:51

Na jednej z ferm hodowlanych w woj. pomorskim potwierdzono 8 przypadków zakażenia koronawirusem wśród norek. Patogen wykryli naukowcy z gdańskich ośrodków naukowych we współpracy z lekarzami weterynarii.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Naukowcy wykryli zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u ośmiu norek

O wykryciu pierwszych w Polsce przypadków zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych poinformował na swej stronie internetowej Gdański Uniwersytet Medyczny (GUmed). Patogen wykryli naukowcy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z lekarzami weterynarii.

Jak podano w komunikacie prasowym, dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej GUMed i dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych UG we współpracy z lekarzami weterynarii zbadali 91 norek hodowlanych pod kątem obecności koronawirusów. Naukowcy potwierdzili zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u ośmiu osobników.

Pierwsze w Polsce przypadki zakażenia koronawirusem u zwierząt hodowlanych

To pierwsze w Polsce przypadki potwierdzonego zakażenia zwierząt hodowlanych wirusem SARS-CoV-2. Wymazy z gardła pobrano od norek z fermy hodowlanej w województwie pomorskim. Naukowcy chcą teraz ustalić pochodzenie patogenu oraz porównać go ze znanymi dotąd sekwencjami.

Materiał poddano badaniu RT-PCR przy użyciu testu dwugenowego opartego na protokole stosowanym w diagnostyce człowieka. Stwierdzono obecność RNA wirusa SARS-CoV-2 u ośmiu spośród badanych zwierząt. Aktualnie prowadzone są pogłębione badania genetyczne, które pozwolą na określenie prawdopodobnego pochodzenia wirusa oraz umożliwią porównanie ze znanymi sekwencjami genetycznymi SARS-CoV-2 

- wyjaśniono w komunikacie.

Istnieje możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na norki

Jak podkreślono, uzyskane wyniki wskazują na możliwość przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na norki. W badaniach laboratoryjnych prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych w Europie i na świecie potwierdzono eksperymentalnie możliwość zakażenia wielu gatunków zwierząt takich jak norki, chomiki, króliki, nietoperze, makaki i gryzonie.

Badania trójmiejskich naukowców potwierdzają konieczność wzmożonego monitoringu epizootiologicznego, prowadzenia intensywnych badań w poszukiwaniu możliwych przenosicieli chorób odzwierzęcych oraz podniesienia standardów bioasekuracji na fermach zwierząt hodowlanych 

- dodano.

Przypadki Covid-19 potwierdzono wcześniej na fermach norek w innych europejskich państwach, m.in. w Szwecji, Grecji, Holandii, Danii i Francji. 

MRiRW: minister polecił przebadania norek w woj. pomorskim

Minister rolnictwa Grzegorz Puda polecił pilne zdiagnozowanie przez Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach. reprezentatywnej grupy zwierząt z fermy norek w województwie pomorskim - poinformował resort rolnictwa.

Decyzja została podjęta w związku z pojawieniem się informacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego o wykryciu zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych. Inspekcja Weterynaryjna nie była ani zleceniodawcą, ani uczestnikiem tych badań. Nie posiada też ich wyników, a próbki nie były pobrane przez urzędowych lekarzy weterynarii 

- poinformowało ministerstwo.

Inspekcja Weterynaryjna przekazała informację o możliwości wystąpienia zakażenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz podjęła działania, które mają urzędowo potwierdzić lub wykluczyć SARS-CoV-2 na fermie.

Do czasu uzyskania wyników badań laboratoryjnych z Państwowego Instytutu Weterynarii Inspekcja Weterynaryjna nakazała izolację zwierząt przebywających na fermie.

Tylko wyniki badań pochodzące z urzędowych laboratoriów weterynaryjnych, a także z laboratorium referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach mają charakter wyników uznawanych za urzędowe. I tylko na ich podstawie oceniana jest sytuacja epizootyczna w zakresie zakażeń wirusem SARS-CoV-2 u norek 

- podkreślił resort.

Ministerstwo zaznaczyło, że inne wyniki badań mają charakter analiz stricte naukowych. Próbki do badań w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w kierunku SARS-CoV-2 u norek nie zostały pobrane zgodnie z procedurą przekazaną w maju br. przez Głównego Lekarza Weterynarii.

W Polsce działa blisko 900 gospodarstw hodujących zwierzęta na futra. Branża zatrudnia 8-10 tys. osób. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na jednej z ferm norek we Francji potwierdzono Covid-19

23.11.2020, 14:54

U jednej z norek na fermie we francuskim departamencie Eure-et-Loir potwierdzono zakażenie koronawirusem. Tysiąc zwierząt z tego gospodarstwa zostanie wybitych - poinformowało w niedzielę (22.11) ministerstwo rolnictwa.


Ponownie wykryto koronawirusa na opakowaniach mrożonek w Chinach

11.08.2020, 15:35

Chińskie władze poinformowały o wykryciu koronawirusa na opakowaniach importowanej, mrożonej żywności, która trafiła najpierw do portu w Dalian. Kilka tygodni temu to właśnie tam wykryto ognisko koronawirusa w jednej z firm zajmujących się przetwórstwem owoców morza.


Odpowiednio wytrenowane psy mogą wykrywać COVID-19

29.07.2020, 09:59

Specjalnie wytrenowane psy, za pomocą węchu rozpoznają osoby zakażone koronawirusem - donoszą niemieccy naukowcy. W eksperymencie zwierzęta nie musiały co prawda rozróżniać między COVID-19, a inną chorobą, ale zakażonych wykrywały poprawnie aż w 94 proc.


Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa u kota w Wielkiej Brytanii

27.07.2020, 20:50

U kota w Wielkiej Brytanii wykryto obecność koronawirusa, co jest pierwszym potwierdzonym w tym kraju przypadkiem zakażenia zwierzęcia - poinformował w poniedziałek (27.07) brytyjski rząd. Zapewniono, że nie ma powodu do obaw o możliwość przenoszenia wirusa przez zwierzęta.


Zwięrzęta zakażają się koronawirusem. Nie ma dowodów, że przenoszą go na ludzi

21.05.2020, 09:27

Niektóre zwierzęta mogą zakazić się koronawirusem SARS-CoV-2 przez bliski kontakt z zainfekowanymi ludźmi. Dotychczas udokumentowano kilka takich przypadków u psów, kotów i norek. Naukowcy za mało prawdopodobną uważają jednak możliwość zakażenia się człowieka od zwierzęcia.


Badania tysięcy próbek potwierdzają, że psy i koty nie przenoszą koronawirusa

30.03.2020, 08:12

Analiza tysięcy próbek pobranych od psów i kotów nie przyniosła ani jednego wyniku dodatniego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 – informuje globalna spółka IDEXX Laboratories, Inc., zajmująca się diagnostyką i oprogramowaniem w dziedzinie weterynarii.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok