Radio Białystok | Koronawirus | W tym tygodniu zapadnie decyzja, czy badania przesiewowe będą obowiązkowe
W tym tygodniu będzie podjęta decyzja, czy badania przesiewowe w trzech regionach pod kątem koronawirusa będą dla wszystkich chętnych, czy będą obowiązkowe – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzja zapadnie po dyskusji z epidemiologami.
Czy badania przesiewowe w Polsce będą obowiązkowe?
Szef resortu zdrowia zapytano w poniedziałek w RMF FM o zapowiedziane badania przesiewowe pod kątem koronawirusa, m.in. o to, czy we wskazanych regionach będą one dobrowolne, czy obowiązkowe.
Ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte (...). Generalnie mamy na myśli dwa modele. W jednym z nich damy uprawnienia do takich testów lekarzom rodzinnym (...). W tym modelu każdy będzie mógł przyjść i zostać przebadany. Drugi model to wykorzystanie sieci punktów drive-thru w tych regionach i ewentualne skierowanie, które będziemy otrzymywali za pomocą SMS-a czy innego zaproszenia
– powiedział Niedzielski.
W drugim modelu trzeba by wydać jakąś regulację. Pewnie będzie to obowiązkowe
– dodał.
Pytany, kiedy zapadnie decyzja, który model będzie realizowany, odpowiedział, że w tym tygodniu. Zapytany, kiedy mogłyby rozpocząć się badania, powiedział, że w przypadku drugiego modelu potrzebny byłby "kolejny tydzień, dwa, na zorganizowanie logistyki", a w razie wyboru pierwszego badania mogłyby się rozpocząć od razu.
Badania będą przeprowadzone m.in. w Małopolsce i na Śląsku
Minister poinformował, że będą robione testy antygenowe, które dają wynik po 15 minutach. Odniósł się też do stwierdzenia, że testy te mają duży margines błędu.
Dlatego ja też nie jestem do końca przekonany, jak powinien być ten model zdefiniowany. W związku z tym mamy ten tydzień na dyskusję przede wszystkim z epidemiologami
– powiedział.
W sobotę minister zdrowia poinformował, że po dyskusji wybrano regiony, gdzie będą przeprowadzone badania przesiewowe. Będą to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk.
Kraska: myślę, że w badaniach przesiewowych zastosujemy metodę Słowacji
Myślę, że w kwestii badań przesiewowych zastosujemy metodę Słowacji, gdzie najpierw w etapie pilotażowym wybrano cztery regiony, potem przeprowadzono badania w całym kraju, a po tygodniu powtórzono je w niektórych miejscach – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Myślę, że pójdziemy metodą, która została zastosowana w Słowacji. Tam przetestowano 3,8 mln obywateli Słowacji (...), było to zrobione w trzech etapach. Pierwszym był etap pilotażowy, kiedy wybrano cztery regiony, gdzie zostały przeprowadzone testy. Na podstawie wyników pilotażu przeprowadzono już w całym kraju badania przesiewowe, a po tygodniu powtórzono jeszcze raz w tych miejscach, gdzie wykrywalność była największa
– powiedział wiceminister zdrowia.
Według niego metoda zastosowana w Słowacji jest dobra.