Radio Białystok | Koronawirus | Ukraina: osoby przybywające z Polski muszą udać się na samoizolację
Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy włączyło w piątek (23.10) Polskę do czerwonej strefy epidemicznej. Oprócz Polski w grupie tej znalazły się Chorwacja i Gruzja. W czerwonej strefie jest teraz 51 krajów.
Za kraj o znacznym rozprzestrzenianiu się koronawirusa uznawane jest państwo, w którym liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców odnotowana w ciągu ostatnich 14 dni jest większa od analogicznej liczby na Ukrainie.
Z danych zamieszczonych na stronie internetowej resortu ochrony zdrowia wynika, że na Ukrainie wskaźnik ten wynosi 200,8.
Spis krajów zaliczanych do tzw. czerwonej i zielonej strefy jest opracowywany przez ministerstwo ochrony zdrowia i aktualizowany co siedem dni.
Osoby przybywające z krajów tzw. czerwonej strefy są zobowiązane do udania się na samoizolację. Można ją zakończyć wcześniej po poddaniu się testowi na obecność koronawirusa w organizmie i otrzymaniu negatywnego wyniku. Z obowiązku obserwacji zwalnia też negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Cudzoziemcy są zobowiązani do posiadania polisy ubezpieczeniowej przewidującej pokrycie kosztów związanych z leczeniem Covid-19 i obserwacją.
Na Ukrainie trzecią dobę z rzędu odnotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem. W czwartek potwierdzono 7517 infekcji i zanotowano 121 zgonów. W kraju jest 186 654 aktywnych zakażeń.
Cała Polska od soboty (24.10) strefą czerwoną, szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym - poinformował w piątek (23.10) premier Mateusz Morawiecki. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (23.10) o 13 632 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarły 153 zakażone osoby, spośród których 137 miało choroby współistniejące.
W opublikowanym w czwartek (22.10) komunikacie koordynujący zwalczanie chorób zakaźnych w Niemczech Instytut im. Roberta Kocha (RKI) rozszerzył na całą Polskę strefę zagrożenia koronawirusowego, której odwiedzanie pociąga za sobą ewentualność odbycia kwarantanny.
To jest naprawdę kiepski czas na wyjazdy zagraniczne - podkreślał w poniedziałek (19.10) wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Zaznaczył, że w związku z panującą pandemią koronawirusa wyjazdy mogą być trudne do zrealizowania, a po powrocie może być niezbędna kwarantanna.
Na Ukrainie handluje się zaświadczeniami o negatywnym wyniku testu na Covid-19 w celu wyjazdu za granicę - pisze w środę (9.09) agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dyrektora jednego z laboratoriów. Taką usługę oferują niektóre biura turystyczne - dodano.
W związku z poziomem zachorowalności na Covid-19 ukraiński rząd podjął w środę decyzję o wprowadzeniu czasowego zakazu wjazdu do kraju dla obcokrajowców. Zakaz ma obowiązywać od 29 sierpnia do 28 września.