Radio Białystok | Koronawirus | GIS przypomina o swojej infolinii w sprawie kwarantanny COVID-19
W sprawie kwarantanny COVID-19 dostępna jest całodobowa infolinia +48 22 25 00 115 - przypomina na swojej stronie Główny Inspektor Sanitarny.
"Dla wszystkich dzwoniących w sprawie kwarantanny COVID-19 dostępna jest infolinia +48 22 25 00 115" - napisano. Zaznaczono też, że jest ona czynna całą dobę.
Jak podał resort zdrowia, w czwartek na kwarantannie przebywało ponad 296 tys. osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą chorą lub podejrzaną o tę chorobę. Statystyka ta jest codziennie aktualizowana.
Kwarantannę nakłada się na zdrowe osoby, które miały styczność z osobą zakażoną lub mieszkają z osobą, która zostaje skierowana na kwarantannę. Chodzi o odseparowanie osób, które miały kontakt z patogenem i mogą w ciągu kilku dni być nosicielami wirusa i zakażać innych. Kierowani są też na nią cudzoziemcy spoza UE.
Obecnie kwarantanna u osób, u których nie występują objawy kliniczne COVID-19, trwa 10 dni i kończy się automatycznie. Kwarantannę nakłada inspektor sanitarny i informuje o niej telefonicznie lub ustnie, potem przesyła dokument. Może on też zdecydować o jej skróceniu lub o zwolnieniu z niej.
W czasie kwarantanny osoba, która została na nią skierowana, nie może wychodzić z domu, na spacery z psem, do sklepu i lekarza. Policjanci odwiedzają osoby objęte kwarantanną, by sprawdzić, czy nie opuszczają one miejsca zamieszkania. Jeśli osoba złamie kwarantannę, funkcjonariusze mogą nałożyć na nią karę finansową do 30 tys. zł. Jest to decyzja indywidualna.
Niektóre szpitale dochodzą do skraju wydajności, kadry medyczne są niezwykle obciążone, a laboratoria diagnostyczne balansują na skraju efektywności. W tej sytuacji stosowanie się do obostrzeń jest kluczowe dla walki z koronawirusem - powiedział w rozmowie z PAP epidemiolog Artur Białoszewski.
Od soboty (17.10) podróżnych z województwa podlaskiego będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia za zachodnią granicą kraju. Województwo podlaskie znalazło się na niemieckiej liście tak zwanych "stref ryzyka".
Od soboty (17.10) obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa w strefie żółtej i czerwonej - przypomniało w czwartek (15.10) MKiDN. Jak poinformował resort, w strefie żółtej i czerwonej w wydarzeniach kulturalnych może uczestniczyć do 25 proc. widowni. Imprezy sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności.