Radio Białystok | Koronawirus | Przeciwciała Covid-19 mogą być obecne w organizmie nawet 5 miesięcy
Naukowcy z Portugalii badający odporność na Covid-19 wykazali, że przeciwciała tej choroby mogą być obecne w organizmie ludzkim przez 5 miesięcy - dłużej, niż wynika z wcześniejszych badań.
Wnioski te, pochodzące z portugalskiego badania, opublikował m.in. lizboński portal “Observador”.
W ramach tego badania przeanalizowano ponad 210 pacjentów portugalskich szpitali. Naukowcy ustalili, że we krwi większości pacjentów, którzy przebyli Covid-19, przeciwciała mogą być obecne jeszcze po 150 dniach od momentu zdiagnozowania infekcji koronawirusa.
Naukowcy ci potwierdzili zarazem, że najkrócej trwająca obecność przeciwciał Covid-19 wynosiła 40 dni od momentu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Wnioski z badania na portugalskich pacjentach przedstawiono już władzom Światowej Organizacji Zdrowia. Niebawem zostaną opublikowane w jednym z międzynarodowych pism naukowych - poinformował szef zespołu badawczego Marc Veldhoen z Instytutu Medycyny Molekularnej, wchodzącego w skład Uniwersytetu Lizbońskiego.
Veldhoen wskazał, że w trakcie przeprowadzonego w Lizbonie badania nie udało się ustalić przyczyn “dłuższej lub krótszej obecności przeciwciał we krwi” pacjentów.
Portal “Observador” przypomniał wyniki innego badania, opublikowanego na początku września w amerykańskim piśmie naukowym “New England Journal of Medicine”. Wynika z niego, że przeciwciała Covid-19 występują w organizmie ludzkim przez co najmniej 4 miesiące.
Testy antygenowe wykrywające białka charakterystyczne dla wirusa SARS-CoV-2 pozwalają tanio i szybko wykrywać osoby stwarzające największe ryzyko zakażenia, nie są jednak tak czułe jak testy PCR, które mogą wychwycić nawet śladowe ilości wirusa - informuje "Nature”.
Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz.
Szczepiąc się na grypę nie uchronimy się wprost przed koronawirusem, ale niwelujemy możliwość spotkania się dwóch wirusów w organizmie oraz to, że po przechorowaniu na grypę, koronawirus będzie miał łatwiejszą walkę z naszym organizmem - powiedział w niedzielę (13.09) były Główny Inspektor Sanitarny w MSWiA Marek Posobkiewicz.
Produkcję pierwszej partii leku na COVID-19 z osocza ozdrowieńców rozpoczęła firma Biomed Lublin. Lek będzie poddany badaniom klinicznym, które mają rozpocząć się za około 2 miesiące – poinformowali we wtorek (18.08) przedstawiciele Biomedu i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Osocze krwi pobrane od osób, które przeszły COVID-19 i wytworzyły przeciwciała przeciwko koronawirusowi, daje dobre wyniki w leczeniu ciężko chorych na COVID-19 pacjentów - wskazuje wstępna analiza wyników badania prowadzonego wśród ponad 300 osób.
Przeciwciała koronawirusa SARS-CoV-2 mogą szybko znikać z organizmu osoby, która przebyła Covid-19 - wynika z badania, którego wyniki przytacza hiszpański dziennik „El Mundo”.