Radio Białystok | Koronawirus | Rzecznik rządu: nie zakładamy nowych ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa
Nie zakładamy wprowadzenia, w związku z epidemią koronawirusa, nowych ograniczeń na większa skalę - oświadczył w poniedziałek (7.09) rzecznik rządu Piotr Müller. Decyzji, co do dodatkowych obostrzeń dotyczących organizacji wesel jeszcze nie ma i być może nie będzie - dodał.
Müller przyznał w TVP 1, że wesela są obecnie jednymi z częściej występujących ognisk zakażeń koronawirusem. Poinformował jednak, że decyzji, co do wprowadzenia dodatkowych obostrzeń w tym obszarze nie ma i - zaznaczył - być może nie będzie.
Pytany o ewentualny powrót do lockdownu, oświadczył, że taki wariant nie jest obecnie brany pod uwagę.
Nie wydaje mi się, aby on był możliwy, ponieważ cały system służby zdrowia, cały mechanizm państwowy jest już o wiele lepiej przygotowany do koronawirusa, do pojawiających się nowych przypadków
- przekonywał.
Dodał, że rząd nie zakłada wprowadzenia nowych ograniczeń na większą skalę, wprowadzane mają być regionalne ograniczenia, wynikające z lokalnych ognisk koronawirusa.
Resort zdrowia przygotował strategię działań, która ma m.in. zwiększyć efektywność wykorzystania personelu medycznego i infrastruktury. Ministerstwo wyjaśniło, że strategia ma związek m.in. z tym że w okresie jesienno-zimowym przyjdzie nam mierzyć się nie tylko z COVID-19, ale także infekcjami, które zwykle pojawiają się o tej porze roku.
Jednym z jej elementów jest włączenie podstawowej opieki zdrowotnej do zlecania testów pacjentom z infekcją dróg oddechowych. Lekarze POZ obawiają się jednak o bezpieczeństwo swoich pacjentów i personelu medycznego. Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w piśmie do MZ wskazywało m.in., że nieuzasadniony jest wymóg osobistego badania fizykalnego pacjenta przed zleceniem diagnostyki laboratoryjnej w kierunku SARS-CoV2.
Na świecie jest już 26,68 mln ludzi zakażonych koronawirusem, na Covid-19 zmarło 874 218 osób. Infekcje pojawiły się w 210 krajach i terytoriach - podaje w sobotę Reuters. Francuski gigant farmaceutyczny Sanofi ocenił, że szczepionka na koronawirusa będzie kosztować blisko 10 euro.
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą już zlecać badania na koronawirusa poprzez aplikację gabinet.gov.pl – poinformował w sobotę (5.09) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w piątek (4.09), że wszystkie państwa muszą połączyć siły w walce z pandemią koronawirusa, a "nacjonalizm szczepionkowy" tylko tę walkę przedłuży.
650 mln euro w ramach linii kredytowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego otrzyma Polska na finansowanie działań dot. pandemii, zwłaszcza w obszarach opieki zdrowotnej i ochrony ludności - poinformował w piątek (4.09) EBI.
Tak jak w każdej infekcji, także w przypadku podejrzenia koronawirusa, pacjenci w pierwszej kolejności powinni skontaktować się z lekarzem w podstawowej opiece zdrowotnej, na początku w ramach teleporady – powiedział w piątek (4.09) minister zdrowia Adam Niedzielski.
To kolejne duże ognisko koronawirusa w powiecie białostockim.
W tej chwili nie ma przesłanek do wprowadzenia obowiązku kwarantanny dla osób wracających z zagranicy - powiedział w czwartek (6.08) rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, takie ryzyko może jednak istnieć, o czy powinny pamiętać osoby, które chcą się udać na zagraniczną wycieczkę.
Kary finansowe nakładane na przedsiębiorstwa za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń i zaleceń sanitarnych mają zostać kilkukrotnie zwiększone - mówił w poniedziałek (3.08) rzecznik rządu Piotr Müller. Jak podkreślił, obecnie część sankcji jest na tyle niska, że nie powoduje ryzyka po stronie firm.