Radio Białystok | Koronawirus | Psychoterapeutka z Nowego Jorku: Pandemia zaburzyła życie młodym ludziom

Psychoterapeutka z Nowego Jorku: Pandemia zaburzyła życie młodym ludziom

26.08.2020, 08:01, akt. 08:06

Kryzys łączący się z koronawirusem zaburzył życie młodym ludziom – powiedziała psychoterapeutka z Nowego Jorku Katarzyna Szcześniak. Pandemia utrudniła dostęp do systemu wsparcia rówieśniczego, który na tym etapie rozwojowym jest dla nich najważniejszy. Był to też pierwszy kryzys, z którym musieli się uporać sami - podkreśliła.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Psychoterapeutka zauważyła, że młodzi Amerykanie wraz z izolacją społeczną i emocjonalną, zamknięci w domu, zostali pozbawieni tradycyjnych wydarzeń jak na przykład oficjalne zakończenie roku szkolnego. Według Katarzyny Szcześniak odczuli to boleśnie zwłaszcza uczniowie kończący szkoły podstawowe i średnie. Nie mieli okazji pożegnać oficjalnie swoich koleżanek, kolegów czy nauczycieli, zakończyć jednego ważnego etapu życia i przejść w miarę bezboleśnie do kolejnego.

Katarzyna Szcześniak zastanawia się jak pandemia i miesiące izolacji w domu wpłyną na młodzież i ich przyszłe nawiązywanie relacji międzyludzkich. "Czy ze względu na koronowirusa ludzie będą się teraz bardziej obawiać kontaktu z drugim człowiekiem oraz czy nie doprowadzi to do emocjonalnego dystansu i strachu przed wchodzeniem w nowe relacje? Zarówno do lęku przed zbliżeniem w sensie fizycznym, jak też psychicznym" - wyjaśniła.

Młodych dotyczy to szczególnie. Dopiero uczą się życia i nawiązywania intymnych związków. Czy uda im się nawiązać nowe relacje bez obaw o swoje zdrowie i bezpieczeństwo? Bo jak tu być z kimś blisko fizycznie i psychicznie, jeśli trzeba utrzymywać nakazane dwa metry dystansu? Z drugiej jednak strony młodzi nie są aż tak bardzo jak starsi zastraszeni czy posłuszni i nie wyrzekają się wielu rzeczy, jak wielu dorosłych. Takie są prawa młodości

 – tłumaczy Katarzyna Szcześniak.

Katarzyna Szcześniak zwraca także uwagę, że młodzi mają jednak nad starszymi polegającą na tym przewagę, że szybciej i łatwiej przystosowują się do nowej rzeczywistości. Jeśli okaże się, że potrzebują terapii, bo sami sobie nie radzą z emocjami spowodowanymi przez pandemię, będzie im łatwiej sięgnąć po pomoc online. Są zazwyczaj bardziej zaawansowani technologicznie i stygma związana często i niesłusznie z terapią nie jest u nich taka duża jak u dorosłych.

To z jednej strony dobrze, że terapia przez internet czy telefon komórkowy jest dostępna na wyciągnięcie ręki, ale z drugiej ta dostępność powoduje, że mniej wysiłku wkłada się w pojawienie się na sesji terapeutycznej i łatwiej o niej zapomnieć lub z niej zrezygnować. U młodych i dorastających ludzi, którzy dopiero uczą się planowania, struktury czy nabywania zdrowych nawyków zmiany związane z przeniesieniem nauki, kontaktów społecznych, systemu wsparcia online spowodowało zburzenie porządku, chaos

– tłumaczy Polka mieszkająca w Nowym Jorku.

Psychoterapeutka zaobserwowała, że dotychczasowy plan dnia czy tygodnia stanął na głowie więc nie sposób się dziwić, że młodzi poczuli się w tym wszystkim zagubieni. "Trudno było im wrócić do systematyczności. A w terapii jest to bardzo ważne” – konkluduje Katarzyna Szcześniak.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czwarty komisariat policji w Białymstoku ponownie otwarty

26.08.2020, 07:44

Po niespełna dwóch dniach przerwy, od środy (26.08) znowu czynny jest komisariat nr 4 w Białymstoku, gdzie u jednego z funkcjonariuszy potwierdzono koronawirusa. Placówka działa jednak w ograniczonym składzie osobowym, ponad dwadzieścia osób jest w kwarantannie - podał zespół prasowy podlaskiej policji.


Waldemar Kraska: w tym tygodniu spotkania dyrektorów szkół z szefami sanepidów

25.08.2020, 14:04

Chcemy, aby wszyscy dyrektorzy szkół do piątku spotkali się z miejscowymi dyrektorami stacji sanitarno-epidemiologicznych, aby jeszcze raz powtórzyć wszystkie wytyczne – powiedział we wtorek (25.08) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


Wiceminister zdrowia: na razie nie planujemy obostrzeń dotyczących imprez okolicznościowych

25.08.2020, 13:22

Na razie nie planujemy żadnych dodatkowych obostrzeń dotyczących imprez okolicznościowych. Apelujemy jednak o przestrzeganie na nich zasad sanitarnych – poinformował na konferencji prasowej we wtorek (25.08) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


813 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 23 miliony 600 tysięcy zakażeń koronawirusem na świecie

25.08.2020, 11:50

813 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 23 miliony 600 tysięcy zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok