Radio Białystok | Koronawirus | W Portugalii urodziło się dziecko zakażone SARS-CoV-2
W Lizbonie urodziło się pierwsze w Portugalii dziecko zakażone w okresie prenatalnym wirusem SARS-CoV-2. Dziewczynka ma silne objawy Covid-19.
Wcześniej żaden z noworodków nie przyszedł na świat zainfekowany
Wydawany w sobotę tygodnik “Expresso” poinformował, że to jeden spośród 130 portugalskich przypadków urodzin dziecka z matki zakażonej koronawirusem. Tygodnik wskazuje jednak, że wcześniej żaden z noworodków nie przyszedł na świat zainfekowany.
Według “Expresso” dziecko, które urodziło się na początku lipca w lizbońskim szpitalu im. św. Franciszka Ksawerego, pozostaje na oddziale intensywnej terapii z silnymi objawami Covid-19, takimi jak m.in. zapalenie płuc. Niemowlę ma też trudności z oddychaniem.
Z powodu Covid-19 doszło do przedwczesnego porodu
Portugalscy lekarze uważają, że to prawdopodobnie wskutek infekcji doszło do przedwczesnego porodu, gdyż dziecko urodziło się po zaledwie 34 tygodniach ciąży.
Z szacunków portugalskiego ministerstwa zdrowia wynika, że w sobotę na terenie kraju ustabilizowała się sytuacja epidemiczna. W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło 313 nowych zakażeń. Podczas wcześniejszej doby było ich 312.
W sumie na terenie Portugalii do sobotniego popołudnia zanotowano 48 390 infekcji oraz 1684 zgony z powodu Covid-19. W ciągu ostatniej doby potwierdzono dwie nowe ofiary śmiertelne.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek (17.07) o rekordowym dobowym wzroście liczby osób zainfekowanych koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 237 743 przypadków.
132 miliony ludzi na całym świecie mogą jeszcze w tym roku zostać dotknięte głodem. ONZ szacuje, że to jeden z najpoważniejszych rezultatów pandemii koronawirusa. Narody Zjednoczone apelują o 10 miliardów dolarów na walkę z najpilniejszymi skutkami COVID-19 na świecie.
Zespół z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi badanie dotyczące funkcji neuropsychologicznych i jakości życia osób, które zaraziły się koronawirusem. Wyniki badania posłużą do opracowania wskazań dla diagnostyki oraz terapii osób, które chorowały na COVID-19.
Naukowcy z Australii opracowali test, który może określić nową infekcję koronawirusem w ok. 20 minut przy użyciu próbek krwi, co jak mówią, jest przełomem. W piątek (17.07) na łamach fachowego pisma opublikowali artykuł w tej sprawie.
Chorzy leczeni z powodu infekcji koronawirusem na intensywnej terapii umierają prawie o jedną trzecią rzadziej niż na początku pandemii. To wynik analizy danych z trzech kontynentów przeprowadzonej przez naukowców z brytyjskich ośrodków naukowych.
Pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19, nad którymi prowadzone są badania kliniczne w USA i Chinach, mogą być gotowe jeszcze pod koniec tego roku. Podobnie zaawansowane prace nad szczepionką prowadzone są także w Europie. W sumie w badaniach klinicznych jest obecnie ponad 20 szczepionek. Niektóre z nich jeszcze pod koniec lipca br. mają wejść w trzecią, decydującą fazę badań.
Przeciwciała koronawirusa SARS-CoV-2 mogą szybko znikać z organizmu osoby, która przebyła Covid-19 - wynika z badania, którego wyniki przytacza hiszpański dziennik „El Mundo”.
Nie można rezygnować z przestrzegania podstawowych zasad ochrony przed zakażeniem koronawirusem; wciąż ważne jest noszenie maseczek i dbanie o higienę, szczególnie rąk, i używanie środków dezynfekujących – mówił ekspert z WUM na konferencji prasowej dotyczącej higieny.