Radio Białystok | Koronawirus | Prezydent Duda chce utrzymać na stałe możliwość pracy zdalnej
Prezydent Andrzej Duda chce utrzymać na stałe możliwość pracy zdalnej i przepisów regulujących jej przebieg po wygaśnięciu epidemii koronawirusa. We Wrocławiu podczas wiecu wyborczego zapowiedział, że złoży odpowiedni projekt ustawy.
Ubiegający się o reelekcję prezydent przypomniał, że przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły prawną definicję pracy zdalnej, jednak jest to rozwiązanie czasowe. W jego ocenie zostało ono pozytywnie przyjęte przez większość pracowników.
To się sprawdziło. Prawie 5 milionów Polaków pracowało zdalnie. Bardzo wielu ludzi, a także przedsiębiorców jest z tego zadowolonych, bo okazało się to bardzo prostą i dobrą formą świadczenia pracy. Proszę państwa, ja chcę, żeby przepisy umożliwiające pracę zdalną zostały utrzymane, nie tylko do września jak to było wstępnie postanowione, ale żeby to zostało w Kodeksie pracy - mówił we Wrocławiu.
Prezydent Andrzej Duda wyjaśnił, że praca zdalna mogłaby być świadczona na stałe jeśli obie strony wyraziłyby na to zgodę w tych branżach, gdzie jest to możliwe.
Żeby to był element wolności, który może wybrać pracownik i pracodawca razem. Czemu to może pomóc? Na przykład kobiety, które zajdą w ciąże będą wolały pracować z domu i umożliwi im to pracę. Może się okazać, że ktoś będzie miał kontuzję utrudniającą chodzenie do pracy, ale może wykonywać pracę zdalną. Nie musi wtedy brać zwolnienia i może normalnie pracować tylko z domu przez komputer - wymieniał Andrzej Duda.
Prezydent powiedział, że rozmawiał o tej propozycji z wicepremier i minister rozwoju Jadwigą Emilewicz. Wiceszefowa rządu zaopiniowała ją pozytywnie.
Podczas spotkania wyborczego w Sulęcinie (Lubuskie) prezydent Andrzej Duda ogłosił Kartę Wolności w Sieci. Zakłada ona m.in. sprzeciw dla podatku od smartfonów, światłowód w każdym domu; sprzeciw wobec ACTA2. Jak zapowiedział, Karta ta będzie stanowić "istotny element" jego programu wyborczego.
To jest kolejny dzień, kiedy liczba aktywnych przypadków koronawirusa spada, a liczba ozdrowieńców rośnie w tempie znacznie szybszym, niż liczba nowych przypadków. To świadczy o tym, że sytuacja coraz bardziej się poprawia - poinformował we wtorek (30.06) wiceminister Zdrowia Janusz Cieszyński.
Podczas wakacji trzeba odciągnąć dzieci od komputerów, przed którymi spędzały ostatnie miesiące - apelują psychologowie.
W ostatnich miesiącach popyt na wynajem długoterminowy mieszkań znacząco zmalał w wyniku braku studentów, odpływu pracowników z zagranicy i praktycznie wstrzymania wyjazdów biznesowych - wynika z badania BIK i Otodom.
3 proc. osób aktywnych zawodowo straciło pracę na skutek epidemii, 5 proc. zamknęło firmę, 20 proc. pracuje w zmniejszonym wymiarze czasu pracy - wynika z badania CBOS dotyczącego wpływu epidemii na sytuację zawodową Polaków.