Radio Białystok | Koronawirus | Chińska firma rozpoczęła trzecią fazę próby potencjalnej szczepionki na Covid-19
Chińska Państwowa Grupa Biotechnologiczna (CNBG) rozpoczęła w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pierwszą próbę kliniczną trzeciej fazy potencjalnej szczepionki przeciw Covid-19 – ogłosiła firma w mediach społecznościowych w nocy z wtorku na środę.
Próby potrwają około pół roku
Ceremonia rozpoczęcia badań odbyła się w trybie wideokonferencji w chińskich miastach Pekin i Wuhan oraz w stolicy ZEA Abu Zabi – poinformowała CNBG na platformie Weibo. W dołączonym do wpisu materiale telewizyjnym wyjaśniono, że próby trzeciej fazy potrwają około pół roku.
We wpisie nie podano nazwy testowanego specyfiku. CNBG i związana z nim państwowa grupa farmaceutyczna Sinopharm opracowały dwie potencjalne szczepionki, które podano już łącznie 2 tys. osób w Chinach w ramach wcześniejszych testów – przypomina agencja Reutera.
Poszukiwanie szczepionki na całym świecie
Na całym świecie prowadzonych jest ponad 100 projektów w poszukiwaniu szczepionki, a kilkanaście z nich weszło już w etap testów na ludziach. Żaden z nich nie przeszedł jednak dotychczas próby klinicznej trzeciej fazy, która sprawdza skuteczność szczepionki.
Tego rodzaju próby wymagają zwykle udziału tysięcy osób i prowadzone są w krajach, w których dany patogen występuje powszechnie, gdzie działanie szczepionki może być sprawdzone w warunkach rzeczywistych.
W Chinach, skąd pandemia rozprzestrzeniła się na świat, wykrywanych jest obecnie niewiele zakażeń, dlatego chińskie firmy starają się organizować próby za granicą. Koncern Clover Biopharmaceuticals prowadzi badania w Australii, a Sinovac Biotech zamierza rozpocząć testy trzeciej fazy z udziałem ok. 9 tys. ochotników w Brazylii.
Nowe badania pomagają wyjaśnić nieswoisty wzrost odporności na infekcje po podaniu szczepionki BCG przeciwko gruźlicy. Efekt ten może mieć znaczenie również w przypadku COVID-19 - informuje pismo „Cell Host & Microbe”.
Prace nad nowymi, bezpiecznymi szczepionkami mogą trwać nawet 10-15 lat; trudno to zmieścić w roku czy dwóch - mówi wirusolog, dr hab. Ewelina Król. Wraz z zespołem naukowców z Gdańska prowadzi ona prace, których efekty można będzie wykorzystać w potencjalnym preparacie chroniącym ludzi przed SARS-CoV-2.
Doradca włoskiego ministra zdrowia Walter Ricciardi powiedział, że szczepionka na koronawirusa powinna być gotowa jesienią lub zimą tego roku. Będzie owocem współpracy włoskiej firmy farmaceutycznej i jednego z brytyjskich uniwersytetów.
Amerykańska firma Moderna Therapeutics, pracująca nad szczepionką na Covid-19, poinformowała o pozytywnych wstępnych wynikach pierwszej fazy badań klinicznych. Szczepionka miała spowodować wytworzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał bez poważnych skutków ubocznych.
Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 może się pojawić za rok, ale nawet jak się to stanie nie będzie dostępna dla wszystkich i dlatego trzeba opracować modele określające kto otrzyma ją w pierwszej kolejności - oświadczył dyrektor Europejskiej Agencji Leków Guido Rasi.
Istnieje już ponad 90 potencjalnych szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 na różnych etapach rozwoju; stale pojawiają się nowe. Wyłonienie najlepszych i najbezpieczniejszych nie będzie łatwym zadaniem.
Papież Franciszek zaapelował w niedzielę (3.05) o międzynarodową współpracę w celu rozwiązania kryzysu wokół pandemii koronawirusa i połączenie wysiłków naukowców, by wypracować szczepionkę i skuteczne leczenie. Apel wystosował po południowej modlitwie w Watykanie.