Radio Białystok | Koronawirus | Koronawirus może objawiać się zmianami skórnymi
Jednym z objawów, które występują podczas zakażenia koronawirusem mogą być zmiany skórne. Dyskutowali o tym specjaliści podczas konferencji "Dermatologia 2020", która odbyła się w Warszawie.
Podkreślali oni, że podstawowymi objawami zakażenia koronawirusem są: kaszel, wysoka temperatura, duszność i zmiany w płucach.
Profesor Irena Walecka ze Szpitala MSWiA w Warszawie powiedziała, że szczególnie u dzieci należy zwracać uwagę na zmiany skórne, gdyż u nich zazwyczaj są to jedyne objawy zakażenia koronawirusem.
Jeśli dzieci mają kontakt z osobami starszymi mogą nieświadomie przenosić zakażenie i stwarzać śmiertelne zagrożenie. Według profesor Waleckiej, najczęściej są to tak zwane zmiany odmrozinowe czyli podobne do tych powstających po odmrożeniu palców i dlatego mają już nazwę "palce covidowe".
Innymi zmianami skórnymi, które mogą występować podczas zakażenia koronawirusem jest między innymi pokrzywka - dodała profesor Irena Walecka. Zmiany pokrzywkowe występują zwykle u starszych dzieci lub młodzieży. Są dość charakterystyczne, gdyż część pacjentów w ogóle nie zgłasza świądu, który towarzyszy zwykłej pokrzywce - podkreśliła profesor.
Jeśli u dzieci i młodzieży zmiany skórne występują po raz pierwszy, a szczególnie, gdy towarzyszy temu inny objaw charakterystyczny dla przeziębienia, zalecane jest rozważenie wykonania testu w kierunku koronawirusa.
Specyficzna mutacja zwiększająca na powierzchni koronawirusa SARS-CoV-2 liczbę jego wypustek może powodować, że łatwiej wnika on do atakowanych komórek i jest bardziej zaraźliwy – wykazały badania specjalistów amerykańskich.
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił we wtorek przeznaczenie 200 mln euro na badania nad szczepionką na Covid-19. Zapowiedział też wsparcie koncernu Sanofi, który wyda 610 mln euro na inwestycje związane z szczepionką i podkreślił konieczność niezależności technologicznej.
Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może nie dawać objawów nawet w 45 proc. przypadków - wskazuje najnowsza analiza, którą publikuje pismo "Annals of Internal Medicine". Odgrywa to ważną rolę w ciągłym szerzeniu się infekcji i utrudnia walkę z pandemią.