Radio Białystok | Koronawirus | Prezes NFZ: decyzje o likwidacji szpitali monoprofilowych w ciągu dwóch tygodni
W ciągu najbliższych dwóch tygodni powinny zapaść decyzje o ograniczaniu infrastruktury biorącej udział w walce z COVID-19 - powiedział na czwartkowej (28.05) konferencji prasowej w Opolu prezes NFZ Adam Niedzielski.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przyjechał do Opola na wizytację działającego w nowej siedzibie opolskiego oddziału NFZ. Podczas konferencji prasowej odniósł się m.in. do kwestii związanych z wykorzystaniem infrastruktury szpitalnej w walce z koronawirusem. Zdaniem prezesa Niedzielskiego, w ciągu najbliższych dni powinny zapaść decyzje o stopniowym powrocie szpitali przekształconych w monoprofilowe do zadań wykonywanych przed pandemią.
Trzeba myśleć o odmrażaniu sektora zdrowia. Prace te są już prowadzone na różnych poziomach. (...) Przeprowadziliśmy analizę, jak była wykorzystana baza łóżkowa w placówkach, które uczestniczyły w leczeniu COVID. W szpitalach monoprofilowych typowym parametrem było wykorzystanie około 40 procent łóżek. Myślę, że w perspektywie dwóch tygodni będą podejmowane konkretne decyzje ograniczające tę infrastrukturę
- powiedział Adam Niedzielski.
Zdaniem prezesa NFZ, biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną, w skali kraju możliwe będzie zredukowanie około połowy szpitali monoprofilowych. Jak zastrzegł, decyzje będą podejmowane po konsultacjach ze specjalistami w poszczególnych regionach i w zależności od stopnia zagrożenia ze strony koronawirusa dla ich mieszkańców.
Odnosząc się do sytuacji finansowej szpitali, które biorą udział w walce z pandemią, prezes NFZ podkreślił, że ewentualne niedobory wynikające ze zmniejszonych ryczałtów powinny być zrekompensowane "ryczałtem covidowym", pochodzącym z budżetu państwa, a nie ze składek pacjentów.
Przy szpitalu w Łomży Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku uruchomiło laboratorium gdzie są wykonywane testy genetyczne na obecność koronawirusa - poinformowali w czwartek (28.05) na konferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dyrektor RCKiK prof. Piotr Radziwon.
Dopiero w drugim tygodniu czerwca wznowią pracę pierwsze oddziały Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – poinformowała dyrekcja tej placówki.
Rada miejska Łomży jednomyślnie przyjęła stanowisko w sprawie przywrócenia pierwotnej funkcji Szpitalowi Wojewódzkiemu w Łomży. Łomżyńska placówka ochrony zdrowia w połowie marca przekształcona została w szpital jednoimienny, zajmujący się tylko chorymi zarażonymi koronowirusem.
Szpital MSWiA w Białymstoku od 1 czerwca przestanie być szpitalem jednoimiennym, będzie mógł przyjmować wszystkich pacjentów - poinformował w środę (27.05) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Jednak - jak mówił - szpital ma pozostać w gotowości do obsługi pacjentów z COVID-19.
O przywrócenie wszystkich szpitalnych oddziałów i przychodni zaapelował w Łomży Władysław Kosiak- Kamysz. Przewodniczący PSL podczas wtorkowej (26.05) konferencji prasowej przed Szpitalem Wojewódzkim stwierdził, ze przemianowanie łomżyńskiego szpitala na jednoimienny było "jedną z niezrozumiałych decyzji, jakie zapadły w marcu".
Szpital w Łomży jako jeden z pierwszych w Polsce będzie stopniowo wracał do funkcji, którą miał przed pandemią koronawirusa. Proces powrotu do swojej wcześniejszej roli będzie przeprowadzany w czerwcu - poinformował w czwartek (21.05) na konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Od 1 czerwca szpitale jednoimienne będą przywracane do normalnej pracy - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Powrót do funkcjonowania sprzed epidemii rozpocznie się w tych placówkach, gdzie jest najmniej nowych zakażeń i nowych pacjentów.