Radio Białystok | Koronawirus | Potencjalny lek na koronawirusa w fazie testów
Izraelscy naukowcy odkryli, że pochodne leków stosowanych w leczeniu rzadkiej choroby Gauchera ograniczają namnażanie wirusa SARS-CoV-2 - podała we wtorek (26.05) telewizja Keszet 12, nazywając to "przełomem w walce z koronawirusem". Ich skuteczność testowana będzie na zwierzętach.
O badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Biologicznych w Nes Cijona pod Tel Awiwem poinformowało we wtorek (26.05) izraelskie ministerstwo obrony.
Jedną z testowanych substancji jest pochodna eliglustatu (Cerdelga), który jest stosowany m.in. w Polsce u pacjentów z chorobą Gauchera, a drugi lek jest w zaawansowanym stadium zatwierdzania w USA.
W trakcie badań przeprowadzonych przez Instytut w Nes Cijona okazało się, że pochodne tych dwóch leków doprowadziły do znacznego zmniejszenia replikacji koronawirusa, co w efekcie zapobiegło uszkodzeniu komórek po ich zakażeniu. Do tej pory leki były testowane na kulturach komórkowych.
Leczenie Covid-19 za pomocą zatwierdzonych już w przypadku innej choroby leków może być rozwiązaniem szybszym w porównaniu do czasu, jaki zajmują rygorystyczne testy, które muszą przechodzić nowe farmaceutyki - zaznaczyło w oświadczeniu ministerstwo. Jak podkreślono, leki na etapie badań in vitro okazały się skuteczne także przeciwko kilku szczepom wirusów z różnych rodzin, w tym wirusom grypy i gorączki Zachodniego Nilu.
W obawie przed zbyt poważnymi powikłaniami Światowa Organizacja Zdrowia wstrzymuje na razie badania kliniczne z użyciem leku przeciwmalarycznego hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19. Istnieją obawy, że preparat ten może zwiększać ryzyko zgonu pacjentów.
Znane często od dawna i zarejestrowane do leczenia innych chorób leki mogą się okazać skuteczne w przypadku zakażenia koronawirusem. Wśród kandydatów znajdują się m.in. środki przeciwlękowe, antyalergiczne czy stosowane w leczeniu trzustki.
U wielu pacjentów z ciężką postacią Covid-19 znacznie spada poziom komórek odpornościowych typu T. Brytyjscy naukowcy sprawdzają, czy zwiększenie ich stężenia poprawia szanse wyleczenia – informuje "BBC News".
W hiszpańskich szpitalach rozpoczęły się testy dwóch leków przeciwko Covid-19: preparatów Ivermectina oraz Anakinra. Badania kliniczne prowadzone są w kilkunastu placówkach medycznych na terenie aglomeracji Madrytu oraz w regionie Nawarry. Ruszyły niemal równocześnie z testowaniem innego środka – Aplidinu.
Istnieje już ponad 90 potencjalnych szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 na różnych etapach rozwoju; stale pojawiają się nowe. Wyłonienie najlepszych i najbezpieczniejszych nie będzie łatwym zadaniem.