Radio Białystok | Koronawirus | 9,5 mld euro deklaracji wpłat na walkę z Covid-19
9,5 mld euro wpłat zadeklarowano dotąd na opracowanie szczepionki i leczenia Covid-19 w ramach międzynarodowej inicjatywy darczyńców - poinformowała we wtorek (26.05) Komisja Europejska.
9,5 miliarda euro na walkę z Covid-19
Podczas konferencji online, która odbyła się 4 maja, zadeklarowano wpłaty w wysokości 7,4 mld euro, ale zbiórka trwała dalej.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która była inicjatorką wydarzenia, przekazała we wtorek (26.05), że od tego czasu rządy, instytucje, fundacje i osoby prywatne przekazały blisko 9,5 miliarda euro na walkę z koronawirusem. "Świetny wynik" - skomentowała Niemka najnowsze dane na Twitterze. - Świat postępuje solidarnie".
Rzecznik KE Eric Mamer powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że nowe deklaracje złożyły m.in. Maroko, Nowa Zelandia i Europejski Bank Inwestycyjny.
To krok milowy, ale też początek zbierania znacznych środków, które będą potrzebne, żeby przyspieszyć opracowanie nowego rozwiązania i zapewnić do niego uniwersalny dostęp
- zaznaczył Mamer.
Podczas konferencji 4 maja prezydent Francji Emmenuel Macron zadeklarował 500 mln euro, kanclerz Niemiec Angela Merkel 525 mln euro, premier Hiszpanii Pedro Sanchez 125 mln euro, premier Włoch Giuseppe Conte 140 mln euro, a premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ponad 700 mln funtów (ok. 790 mln euro). Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej (oprócz Polski: Czechy, Słowacja, Węgry) zdecydowały o przeznaczeniu 3 mln euro na walkę z koronawirusem.
Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek (25.05) warty 2,2 miliarda euro polski program pożyczek dla dużych przedsiębiorstw dotkniętych wybuchem pandemii koronawirusa.
Na walkę z koronawirusem i antykryzysowe rozwiązania dla gospodarki przeznaczono 13,4 mld zł z funduszy Unii Europejskiej - poinformowała w poniedziałek (25.05) minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Produkcja francuskiego szybkiego testu przesiewowego na koronawirusa z próbki śliny rozpoczęła się w poniedziałek (25.05). Nowy test, "EasyCov", ma trafić na francuskie i europejskie rynki w połowie czerwca.
Spółki KGHM, Węglokoks i Tauron przekazały na walkę z koronawirusem 11,5 mln zł – poinformowało w niedzielę (24.05) na Twitterze Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Rzecznik KE Stefan de Keersmaecker poinformował, że Komisja Europejska postanowiła wycofać z 17 krajów UE i W.Brytanii 1,5 mln maseczek, w sprawie których wątpliwości zgłaszała część państw. Maseczki przekazano krajom w ramach unijnego mechanizmu pomocy.
W liście do dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że wstrzyma na stałe zamrożone czasowo płatności USA na rzecz WHO, jeśli nie przestanie ona działać w myśl interesów Chin.
To jednak nie jedyne działania wspierające walkę z koronawirusem.