Radio Białystok | Koronawirus | CBŚP z prokuraturą przekażą zabezpieczony alkohol i paliwo na walkę z Covid-19
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji przekazali alkohol i wspólnie z prokuraturą wszczęli procedurę przekazania prawie 15 tys. litrów paliwa na walkę z pandemią koronawirusa - powiedziała rzeczniczka CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz.
Jak poinformowała nadkomisarz Iwona Jurkiewicz, przekazany na walkę z pandemią wirusa SARS-CoV-2 towar został zabezpieczony w trakcie prowadzonych śledztw dotyczących rozbicia zorganizowanych grup przestępczych.
- Przejęty alkohol i olej napędowy jest przekazywany do instytucji znajdujących się na pierwszej linii frontu w walce z pandemią - podkreśliła policjantka.
Wskazała, że policjanci z łódzkiego CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie zajmowali się obrotem wyrobami tytoniowymi i alkoholem bez polskich znaków akcyzy.
Wówczas to, policjanci zabezpieczyli m.in. ponad 2800 litrów spirytusu, który stanowił materiał dowodowy. W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce policjanci jeszcze w kwietniu wystąpili z pierwszym wnioskiem do sądu o wydanie postanowienia o przekazaniu alkoholu na cele dezynfekcyjne - tłumaczyła.
"Sąd wydał stosowne postanowienie, na podstawie którego funkcjonariusze z Zarządu w Łodzi CBŚP przy współpracy z łódzką KAS przekazali 1300 litrów alkoholu do szpitali na terenie województwa łódzkiego" - podkreśliła nadkomisarz dodając, że ze względu na etap prowadzonych czynności w postępowaniu dotyczącym działania grupy, kolejne postanowienie zostało wydane w maju.
Tym razem 1500 litrów alkoholu zostało przekazane, przy współpracy z łódzką KAS, do instytucji walczących z pandemią. Odbiorcami są między innymi domy pomocy społecznej na terenie województwa łódzkiego oraz szpitale, w tym Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz Jednoimienny Szpital Zakaźny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu - wyliczyła.
Podała również, że policjanci z radomskiego CBŚP wystąpili do Sądu Okręgowego w Radomiu z wnioskiem o wyrażenie zgody na przekazanie zabezpieczonego spirytusu do instytucji walczących z koronawirusem.
- Alkohol został zabezpieczony podczas prowadzonych działań, jako nielegalny towar nieposiadający polskich znaków akcyzy. Zgodnie z Postanowieniami Sądu Okręgowego w Radomiu 4 tysiące litrów spirytusu, dotychczas stanowiącego materiał dowodowy w prowadzonych postępowaniach, trafiło miedzy innymi do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu - powiedziała.
Zaznaczyła także, że w pomoc włączyli się policjanci z Zarządu w Lublinie CBŚP, którzy wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Zamościu zabezpieczyli olej napędowy przejęty w woj. kujawsko-pomorskim w trakcie likwidacji fabryki papierosów i krajalni tytoniu.
- Paliwo znajdujące się w 18 pojemnikach typu "mauser" o pojemności 1000 litrów każdy, jest przekazywane do instytucji w ramach walki z pandemią - dodała.
Z kolei rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik wskazała, że zabezpieczone paliwo zostanie przekazane między innymi Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu im. Jana Pawła II w Zamościu, Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie, Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie, czy Samodzielnemu Publicznemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Chełmie.