Radio Białystok | Koronawirus | Naukowcy opracowali respirator z możliwością zdalnego sterowania

Naukowcy opracowali respirator z możliwością zdalnego sterowania

17.05.2020, 16:00, akt. 16:17

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali prototyp respiratora z funkcją telemetrii, czyli z możliwością zdalnego sterowania przez internet. Urządzenie zostało skonstruowane z myślą o wspomaganiu oddychania pacjentów chorujących na Covid-19, ale może mieć znacznie szersze zastosowanie.

Fotolia.com
Fotolia.com

Projekt jest wynikiem współpracy uczelni wyższych 

Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Jadwiga Witek, prototyp opracowali naukowcy Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Odbyły się już pierwsze testy na fantomach w Centrach Symulacji Medycznej ŚUM w Katowicach i Zabrzu. 

Projekt RespiSave przeprowadzany jest w skali ogólnopolskiej i stanowi przejaw efektywnej współpracy szkół wyższych z otoczeniem społeczno-gospodarczym

 - zaznaczyła Witek. 

W prace nad respiratorem zaangażowali się także specjaliści z innych uczelni.

Jest to innowacyjny wynalazek, pozwalający na monitorowanie pacjenta zdalnie, przez internet. Proszę wyobrazić sobie sytuację, gdy mamy w szpitalu wiele takich urządzeń, a lekarz może monitorować wszystkich pacjentów z jednego miejsca, sprawdzając dane pochodzące z respiratora. Urządzenie wentyluje pacjenta, pomaga mu utrzymać odpowiednie parametry oddechowe w trakcie trwania choroby 

– wyjaśnił pomysłodawca wynalazku mgr inż. Leszek Kowalik.

Respirator z funkcją zdalnego sterowania 

Wyróżnikiem respiratora RespiSave jest właśnie funkcja telemetrii. Jak przekonuje prof. Roman Starosolski z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, dzięki temu urządzenie może być wykorzystywane w sposób dużo bardziej dogodny dla użytkowników, zarówno lekarzy, jak i pacjentów, niż obecnie stosowane.

Zdalnie można zarówno monitorować działanie respiratora, jak i modyfikować jego ustawienia i parametry. Z uwagi na fakt, że opieka jest zdalna, lekarz nie jest narażony w takim stopniu na niebezpieczeństwo zarażenia się od pacjenta. Monitorowanie respiratora jest możliwe w trybie zdalnym, zatem lekarz może opiekować się jednocześnie wieloma pacjentami, którzy znajdują się w różnych miejscach, np. w szpitalu czy w domu

 - zaznaczył profesor.

Dostosowany do użytkowania w domu

W urządzeniu zastosowano sterowanie mikroprocesorowe, twórcy zadbali o to, by było łatwe w użytkowaniu nawet w warunkach domowych. Aparat jest dostosowany do potrzeb pacjentów w różnym wieku. 

W przypadku umożliwienia działania respiratorów w domu jest możliwość stworzenia bazy pacjentów i stałego monitoringu. Tak, jak w pracy kardiologów, lekarz czy ratownik medyczny ma 40-50 pacjentów, których przez całą dobę monitoruje i jak się coś dzieje, to reaguje 

– wyjaśnił wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego  Michał Kucap, biorący udział w projekcie.

Poza naukowcami z Politechniki Śląskiej, w prace nad respiratorem zaangażowani są także badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach oraz Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Projekt respiratora powstał w wyniku wspólnych działań specjalistów z zakresu medycyny, elektroniki, automatyki, informatyki i mechaniki.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy sprawdzą, czy psy mogą węchem wykrywać koronawirusa

16.05.2020, 18:28

Brytyjscy naukowcy rozpoczną testy mające sprawdzić, czy psy są w stanie węchem wykryć osoby zakażone koronawirusem, jeszcze zanim zaczną one wykazywać symptomy choroby.


UMK: jest zgoda na rozpoczęcie badań klinicznych leków mających pomóc w walce z epidemią

9.05.2020, 13:04

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych leków, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa — przekazał prof. Jacek Kubica z CM UMK w Toruniu. Pierwsi pacjenci otrzymają je w przyszłym tygodniu.


Trwa wyścig o szczepionkę przeciwko COVID-19

9.05.2020, 08:05

Istnieje już ponad 90 potencjalnych szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 na różnych etapach rozwoju; stale pojawiają się nowe. Wyłonienie najlepszych i najbezpieczniejszych nie będzie łatwym zadaniem.


Zidentyfikowano ludzkie przeciwciało blokujące SARS-CoV-2

5.05.2020, 15:28

Udało się zidentyfikować ludzkie monoklonalne przeciwciało, które zapobiega infekowaniu komórek przez wirusa SARS-CoV-2 powodującego COVID-19 – informuje pismo „Nature Communications”.





ZNAJDŹ NAS




źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok