Radio Białystok | Koronawirus | Kolejne miliony bezrobotnych w USA
Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych nadal rośnie. W ubiegłym tygodniu kolejne 2 miliony 900 tysięcy Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.
Pracodawcy nie zwiększają zatrudnienia
Tak wynika z najnowszego raportu Departamentu Pracy USA.
Od początku epidemii koronawirusa liczba bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 36,5 miliona. Choć nowych wniosków o zasiłki przybywa wolniej niż na początku epidemii, ich liczba nadal jest ponad dziesięciokrotnie wyższa niż przed kryzysem. Wskaźnik bezrobocia wzrósł już w Stanach Zjednoczonych z 3,5 do 14,7 procent. Doradcy ekonomiczni prezydenta Donalda Trumpa przyznają, że może on osiągnąć nawet 20 procent. Od początku maja wiele amerykańskich stanów rozpoczęło znoszenie restrykcji. Pracodawcy nie zwiększają jednak na razie zatrudnienia. Najwięcej nowych wniosków o zasiłki pochodzi z Florydy i Georgii, które są w fazie odmrażania gospodarek.
W środę szef Zarządu Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że Stany Zjednoczone przechodzą bezprecedensowy kryzys gospodarczy. Jerome Powell wezwał Kongres i Biały Dom do podjęcia dalszych kroków, by szkody, jakie spowodował kryzys związany z koronawirusem, nie okazały się trwałe.
Unia Europejska przeznaczy 117 mln euro na leczenie i diagnostykę koronawirusa - poinformowała we wtorek (12.05) Komisja Europejska, ogłaszając wybór ośmiu projektów badawczych, na które przeznaczone zostaną te środki.
Blisko połowa badanych firm ocenia swoja aktualną sytuację ekonomiczną jako złą, a ponad połowa spodziewa się jej pogorszenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy - tak skutki kornawirusa ocenili przedsiębiorcy w badaniu dla Krajowego Rejestru Długów.
Po wybuchu epidemii koronawirusa, w okresie obowiązywania najostrzejszych obostrzeń, utrata jakichś możliwości zarobkowania w związku z nią (co nie musi oznaczać stanu pełnego bezrobocia) dotyczy 27 proc. rodzin badanych internautów - wynika z badania CBOS "Skutki epidemii koronawirusa w życiu zawodowym i budżetach domowych".
Polacy to jeden z pięciu narodów, które najbardziej obawiają się pogorszenia stanu gospodarki w związku z pandemią koronawirusa - wynika z badania sieci IRiS, którego polską część przeprowadziło ARC Rynek i Opinia.