Radio Białystok | Koronawirus | WHO: wirus SARS-CoV-2 może nigdy nie zginąć
Wirus SARS-CoV-2 może stać się endemiczny, tak jak to jest w przypadku wirusa HIV - powiedział w środę (13.05) ekspert Światowej Organizacji Zdrowia Mike Ryan podczas wideokonferencji. Wezwał ponownie świat do "ogromnego wysiłku" w walce z pandemią koronawirusa.
Opracowanych jest 100 szczepionek
Ważne jest, aby wyłożyć karty na stół: ten wirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach i może nigdy nie zniknąć [...]. Myślę, że musimy być realistami i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy ta choroba zniknie. Nie należy składać żadnych obietnic i nie podawać żadnych dat. Ta choroba może przerodzić się w długi problem lub może zniknąć nagle
- powiedział Mike Ryan.
Ryan podkreślił, że obecnie opracowywanych jest ponad 100 potencjalnych szczepionek, w tym kilka jest na etapie badań klinicznych. Dodał, że eksperci zmagają się jednak z ogromnymi trudnościami, próbując znaleźć szczepionkę w 100 procentach skuteczną.
Szczepionki na inne choroby w walce z COVID-19
Ekspert WHO zaznaczył, że istnieją szczepionki na inne choroby, takie jak odra, których nie wyeliminowano w walce z koronawirusem.
- Świat ma przed sobą długą, długą drogę, by opanować pandemię koronawirusa - powiedział Ryan, dodając, że ryzyko związane z zakażeniami nadal pozostaje bardzo wysokie "na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym”.
Trajektoria tej epidemii jest w naszych rękach i jest to sprawa wszystkich i wszyscy powinniśmy przyczynić się do jej powstrzymania
- dodał Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus
Obecnie na całym świecie koronawirusem zakażonych jest ok. 4,3 mln ludzi, zmarło ponad 291 tys. osób.
Instytut Pasteura w Paryżu jest zaangażowany w 3 projekty szczepionek na Covid-19, z których najbardziej zaawansowany, oparty na zmodyfikowanej szczepionce na odrę, powinien dać pierwsze wyniki w październiku - uważa koordynatorka programów szczepień Christiane Gerke.
Wciąż jesteśmy na początkowym etapie pandemii, jednak w poszczególnych krajach sytuacja epidemiczna jest mocno zróżnicowana – twierdzi epidemiolog, dr Paweł Grzesiowski. Według niego Polska pod względem epidemiologicznym wobec innych krajów jest opóźniona o miesiąc lub dwa, bo skutecznie wprowadziliśmy kwarantannę narodową.
Istnieje już ponad 90 potencjalnych szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 na różnych etapach rozwoju; stale pojawiają się nowe. Wyłonienie najlepszych i najbezpieczniejszych nie będzie łatwym zadaniem.
Włoskiej firmie farmaceutycznej udało się uzyskać przeciwciała koronawirusa aktywne w komórkach ludzkich. Firma TAKIS w Pomecji pracuje nad szczepionką przeciw patogenowi.
Rozpoczęły się ogólnopolskie badania dotyczące wpływu szczepień przeciwko gruźlicy na zapadalność i przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
Papież Franciszek zaapelował w niedzielę (3.05) o międzynarodową współpracę w celu rozwiązania kryzysu wokół pandemii koronawirusa i połączenie wysiłków naukowców, by wypracować szczepionkę i skuteczne leczenie. Apel wystosował po południowej modlitwie w Watykanie.