Radio Białystok | Koronawirus | Holenderska firma opracowała urządzenie do wykrywania koronawirusa w kilka minut
Holenderska firma nanotechnologiczna Spektrax z Amsterdamu opracowała przenośne urządzenie do wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 w błonach śluzowych u ludzi. Cały proces ma zajmować zaledwie kilka minut - donosi belgijski "Brussels Times".
Analiza ma zajmować do 30 sekund
Firma Spektrax podała, że test rozpoczyna się od pobrania próbki wymazu z jamy ustnej lub nosa pacjenta. Jest ona następnie sprawdzana pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę Covid-19. Jak przekazali prasie założyciele spółki, najdłuższą częścią procesu jest pobieranie próbek od pacjenta. Sama analiza skanerem ma zajmować od 10 do 30 sekund. Według twórców urządzenia w ciągu godziny za jego pomocą może zostać przebadanych około 30 osób.
Firma przekazała, że technologia, która nie jest jeszcze gotowa do komercjalizacji, ma potencjał, by wykorzystać ją na szeroką skalę do szybkiego testowania "w dowolnym miejscu na świecie, bez drogich i czasochłonnych urządzeń laboratoryjnych".
Obecnie na całym świecie firmy pracują nad technologiami szybkiego testowania. Spółki i państwa zmagają się z problemem wyczerpywania się zapasów odczynników medycznych potrzebnych do wykrywania SARS-CoV-2 w laboratoriach.
Amerykańska Agencja Kontroli Leków i Żywności (FDA) zatwierdziła w sobotę nowy typ szybkich testów na obecność koronawirusa. Są to testy antygenowe opracowane przez koncern Quidel Corp., dające wynik w 15 minut - poinformowała agencja AP.
Istnieje już ponad 90 potencjalnych szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 na różnych etapach rozwoju; stale pojawiają się nowe. Wyłonienie najlepszych i najbezpieczniejszych nie będzie łatwym zadaniem.
Naukowcy z Białegostoku będą realizować jeden z dwóch pierwszych projektów związanych z walką z koronawirusem, które zaakceptowała Agencja Badań Medycznych. Daje ona pieniądze na opracowanie skutecznych metod diagnostyki i leczenia COVID-19.
Państwa unijne wypracowały zestaw wymagań dla aplikacji, które mają pomóc śledzić kontakty i rozprzestrzenianie się koronawirusa.