Radio Białystok | Koronawirus | Francja wychodzi z kwarantanny po 8 tygodniach

Francja wychodzi z kwarantanny po 8 tygodniach

11.05.2020, 14:31, akt. 14:55

Od poniedziałku (11.05) Francuzi mogą wychodzić z domu bez zaświadczeń, zwiększono ruch transportu publicznego i otwarto część szkół.

Fotolia.com
Fotolia.com

Minister zdrowia apeluje o ostrożność

W pierwszym dniu wychodzenia z trwającej osiem tygodni kwarantanny minister zdrowia apeluje jednak o ostrożność i przestrzeganie dystansowania społecznego.

- Wzywam wszystkich do zachowania ostrożności i ścisłego przestrzegania dystansowania społecznego, aby ograniczyć cyrkulację wirusa i liczbę nowych źródeł zakażenia - zaapelował do rodaków minister zdrowia Olivier Veran w stacji BFM TV.

Minister poinformował, że średni wskaźnik reprodukcji koronawirusa wynosi "nieco ponad 0,6", a "Francja znajduje się w fazie spadkowej epidemii". Ostrzegł jednocześnie, że w przypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej, władze ponownie będą musiały zaostrzyć zasady izolacji społecznej.

Paryżanie w większości dostosowali się do przepisów 

W pierwszym dniu wychodzenia z kwarantanny w godzinach porannych w regionie paryskim odnotowano zaledwie ok. 33 km korków, a ruch na drogach dojazdowych do stolicy był niewielki. Transport publiczny został zwiększony przez państwowych przewoźników od 60 do 70 proc. w zależności od linii. W paryskim metrze niemal wszyscy pasażerowie podróżowali w maskach, których noszenie jest obowiązkowe od poniedziałku w transporcie publicznym na terenie całego kraju.

Paryżanie w przeważającej większości dostosowali się do nowych przepisów. Rano jedynie na dworcu Gare du Nord służby wyprosiły grupę osób bez masek. Transportowcy utworzyli punkty przy wejściach na dworce i do części stacji metra, gdzie rozdają maski za darmo. Zachowanie dystansowania społecznego nie wszędzie jest jednak możliwe z uwagi na zatłoczone składy na części tras.

Otwarte prywatne placówki oświatowe

Większość szkół i przedszkoli we Francji nie rozpoczęła w poniedziałek (11.05) nauczania. Otwarte zostały placówki prywatne, państwowe szkoły podstawowe i przedszkola mają się otwierać dopiero w ciągu kilku dni, a nauka w nich ma odbywać się rotacyjnie, tzn. dwa dni w tygodniu z uwagi na wymóg przebywania w klasach 10 uczniów. Pozostali uczniowie nadal mają uczyć się zdalnie. Licea pozostają na razie zamknięte. Gimnazja będą otwierane po 18 maja w departamentach oznaczonych przez służby sanitarne jako zielone, czyli z małą cyrkulacją wirusa. Część merów zapowiedziała jednak, że w ogóle na razie nie będzie otwierać szkół na swoich terenach.

Znaczna część firm nadal prosi swych pracowników o wykonywanie pracy zdalnej, podobnie, jak mające w Paryżu swoje siedziby organizacje międzynarodowe, m.in. OECD i UNESCO.

W poniedziałek otwieranych ponownie jest wiele sklepów. Zamknięte pozostają jednak restauracje i bary, które mogą jedynie sprzedawać potrawy na wynos. Większość paryskich restauracji, poza pizzeriami, nie decyduje się jednak na otwieranie kuchni w ogóle, tłumacząc to skomplikowaną logistyką.

Rada Konstytucyjna nie wydała opinii na temat wydłużenia we Francji stanu zagrożenia epidemicznego 

Minister pracy Muriel Penicaud poinformowała w poniedziałek (11.05) w stacji LCI, że 6 na 10 prywatnych miejsc pracy jest opłacanych przez państwo. Pracodawcy złożyli wnioski o tzw. mechanizm częściowego bezrobocia dla 12,2 mln osób.

W niedzielę (10.05) Rada Konstytucyjna nie wydała opinii na temat przegłosowanej przez parlament w sobotę ustawy wydłużającej we Francji stan zagrożenia epidemicznego do 10 lipca, o co zwrócił się prezydent Macron. Bez rekomendacji Rady Konstytucyjnej przepisy dotyczące m.in. wychodzenia z kwarantanny i karania pasażerów za brak zaświadczenia od pracodawcy pozwalającego na korzystanie z transportu w godzinach szczytu, czy też dotyczące ograniczenia w poruszaniu się tylko do 100 km od miejsca zamieszkania, nie mogą wejść w życie.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Papież apeluje do przywódców UE o zgodę i współpracę w obliczu pandemii

10.05.2020, 12:25

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę (10.05) do przywódców Unii Europejskiej o zgodę i współpracę przy stawianiu czoła społecznym i ekonomicznym skutkom pandemii. Apel wystosował po modlitwie maryjnej Regina Coeli, którą odmówił w południe w Watykanie.


Pandemia wciąż się rozprzestrzenia. Na całym świecie prawie 4 mln zakażonych

8.05.2020, 12:17

Na całym świecie wzrasta liczba zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wszystkich zakażonych od wybuchu pandemii w grudniu 2019 jest już prawie 4 mln, a liczba zgonów wzrosła do ponad 270 tys.


We Francji 10 mln litrów piwa trafi do utylizacji w wyniku epidemii

6.05.2020, 19:55

10 mln litrów przeterminowanego piwa, którego nie wypili konsumenci ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa, trafi do utylizacji - poinformował w środę (6.05) francuski związek piwowarów Brasseurs de France.


We Francji brakuje maseczek medycznych na rynku

6.05.2020, 10:23

Po ogłoszeniu decyzji rządu o możliwości ich sprzedaż w sklepach, związki lekarzy oskarżyły dystrybutorów o „ukrywanie maseczek”. Między jednymi a drugimi wybuchła medialna wojna, sklepy reglamentują maseczki, na które są zapisy.





ZNAJDŹ NAS




źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok