Radio Białystok | Koronawirus | Minister zdrowia i szef GIS zalecają wznowienie szczepień obowiązkowych u dzieci
Minister zdrowia Łukasz Szumowski i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas zalecają wznowienie obowiązkowych szczepień u dzieci w ramach programu szczepień ochronnych.
Wznowienie szczepień obowiązkowych
Minister i szef sanepidu zalecili wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach programu szczepień ochronnych u dzieci, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego.
Wznowione mają być w szczególności: szczepienia na oddziałach noworodkowych; szczepienia obowiązkowe, które powinny być wykonane do 24. miesiąca życia, oraz szczepienia z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne.
Wznowione mają być też szczepienia poekspozycyjne przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu b, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku. Realizowane mają być też inne szczepienia ochronne, których konieczność podania lub dokończenie wynika z charakterystyki produktu leczniczego.
MZ i GIS rekomendują upowszechnianie szczepień:
Zasady bezpieczeństwa
Zasady bezpieczeństwa, jakie należy zachować w czasie szczepienia w okresie pandemii koronawirusa SARC-CoV-2 obejmują m.in. stosowanie ogólnie zalecanych środków ochrony na terenie placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czyli m.in. używanie przez personel maseczek na usta i nos oraz rękawiczek jednorazowych.
MZ i GIS podnoszą, że personel medyczny musi zachować wszelkie zasady dotyczące zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kropelkową lub bezpośredniego kontaktu. Chodzi nie tylko o higienę rąk i przyjmowanie w odzieży roboczej lub ochronnej, która nie miała kontaktu z pacjentami z objawami ostrej infekcji, ale także np. o dezynfekcję powierzchni, z którymi styka się pacjent, takimi jak kozetka czy stół do badania niemowląt.
Resort wyjaśnia też, że szczepienia należy wykonywać w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami ostrej infekcji.
Dzieci z jednym zdrowym opiekunem należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób. W razie braku poczekalni i gabinetu tylko dla dzieci zdrowych szczepienia powinny odbywać się w godzinach porannych (w pierwszych godzinach po otwarciu przychodni), przed godzinami przyjęć pozostałych pacjentów.
Teleporady
MZ i GIS zalecają włączenie teleporady medycznej na etapie wywiadu epidemiologicznego i wstępnej kwalifikacji do szczepienia. W trakcie ustalania terminu szczepienia należy poinformować opiekuna lub rodzica, że z dzieckiem może przyjść tylko jedna osoba, bez objawów infekcji. Personel medyczny ma przeprowadzić wywiad dotyczący stanu zdrowia pozostałych domowników.
Ministerstwo wskazuje, że należy odroczyć szczepienia, jeżeli w domu znajduje się osoba: z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie, na kwarantannie lub poddana izolacji w warunkach domowych.
Szczepienie można przeprowadzić jeżeli: