Radio Białystok | Koronawirus | Kultura online - wielkanocny e-repertuar teatrów i nowy projekt Podlaskiego Instytutu Kultury
Przed nami świąteczny weekend.
Pasja według św. Łukasza
Dziś zachęcamy do posłuchania "Pasji według św. Łukasza", jednego z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego, w reżyserii Grzegorza Jarzyny. To nie tylko dokumentacja tego szczególnego wydarzenia, w którym uczestniczyć mogła określona liczba osób, lecz także nowe, autonomiczne dzieło audiowizualne pozwalające w pełni dostrzec zamysł reżyserski Grzegorza Jarzyny oraz przestrzeń, w której odbył się koncert. Ultranowoczesna kopuła Alvernia Studios skupiła chóry i widzów – ale także sprzęt i ekipy realizujące nagranie – wokół umiejscowionej środkowo sceny, przypominając jednocześnie ascetyczną salę koncertową, studio nagraniowe i plan filmowy. Tak zorganizowana przestrzeń pozwoliła zniwelować dystans pomiędzy widownią a twórcami spektaklu, jak również wywołać wrażenie, że wszyscy widzowie są jednocześnie uczestnikami "pasji".
Teatr Wierszalin i historyczne dzieło
"Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" w reżyserii Piotra Tomaszuka to inscenizacja misterium wielkanocnego, zredagowanego pod koniec XVI wieku przez Mikołaja z Wilkowiecka. Teatr Wierszalin przedstawia historyczne dzieło, posługując się językiem teatru współczesnego. Dramat jest zrealizowany w poetyce "teatruśmierci", zdefiniowanej przez Tadeusza Kantora. Odpowiednikiem reżysera - średniowiecznego "magistra ludens" - staje się Nauczyciel, który wystawia misterium śmierci i zmartwychwstania z pomocą ludzkich figur przypominających szopkowe panopticum. Stają przed nami Strażak, Wdowa, Dziewczyna z walizką, Uciekinier, Urzędnik i Ewangelista. Oprócz podstawowego źródła literackiego w realizacji spektaklu wykorzystano mało znane staropolskie pieśni wielkanocne i lamenty, opracowane przez Jacka Hałasa - instrumentalistę i wykonawcę muzyki ludowej.
Spektakl zarejestrowany przez TVP KULTURA. Do obejrzenia na stronie.
Wielkanocny repertuar Teatru Lalki i Aktora w Łomży
"Zaczarowany jeleń" i "Pasja" to internetowe propozycje Teatru Lalki i Aktora w Łomży na okres zbliżającej się Wielkanocy.
"Zaczarowany jeleń" to baśń nawiązująca do legend związanych z herbowym zwierzęciem Łomży. Powstała ona dwa lata temu z okazji 600-lecia nadania praw lokacyjnych miastu wspólnymi siłami twórców związanych z łomżyńską sceną: reżyserem spektaklu jest dyrektor teatru Jarosław Antoniuk, scenografię przygotował Przemysław Karwowski, a muzykę skomponował Bogdan Szczepański.
Natomiast "Pasja, czyli Misterium Męki Naszego Pana Jezusa Chrystusa" autorstwa Michela de Ghelderode to spektakl, który od kilku lat jest stałym elementem łomżyńskiego teatru w okresie Wielkanocy. Przedstawienie nawiązujące do średniowiecznych misteriów przygotowujących do największego święta chrześcijan, wystawiane było m.in. w kościołach i pomagało w pełni przygotować się do Triduum Paschalnego.
Teraz z obiema propozycjami TLiA można zapoznać się także w wersji on line:
"Zaczarowany jeleń" do obejrzenia na stronie.
Naucz się śpiewać tradycyjne pieśni z regionu
Na koniec jeszcze o projekcie OT!GŁOSY Podlaskiego Instytutu Kultury, który powstał z prawdziwej miłości do muzyki tradycyjnej. Zrodził się w głowie Mariusza Żwierki, instruktora PIK, kierownika artystycznego ZPiT "Kurpie Zielone", który zaprosił do współpracy Martę Szałkiewicz, instruktorkę śpiewu w Kurpiach Zielonych i dyrygentkę Chóru im. S. Moniuszki.
Pomysł na projekt był prosty: pokazać, że pieśni tradycyjne nie są tylko - jak myślą niektórzy - ot, jakimiś tam prostymi przyśpiewkami, niezasługującymi na głębszą analizę, wpadającymi jednym uchem, a wypadającymi drugim. Bogactwo muzyki autentycznej naprawdę zdumiewa: jej melodyka, frazowanie, współbrzmienia, różnorodność skal czy złożone metrum mogą przyprawić o fantastyczny zawrót głowy i potrafią zachwycić nawet wykształconych klasycznie muzyków - zapewnia Mariusz Żwierko.
OT!GŁOSY to seria filmów instruktażowych, na których autorzy projektu prezentują pieśni z terenu województwa podlaskiego: Podlasia, Suwalszczyzny i Kurpi. Są one przedstawiane w swych autentycznych formach oraz opracowaniach artystycznych. Każdy film opatrzony jest zapisem nutowym oraz tekstem, zawiera też najważniejsze uwagi i wskazówki. W przypadku pieśni wielogłosowych poszczególne głosy, dla łatwiejszej nauki, zaprezentowane są oddzielnie. Utwory pochodzą między innymi ze śpiewników wydanych przez WOAK w Białymstoku (obecnie Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku) oraz innych wydawnictw dokumentujących folklor muzyczny różnych podregionów naszego województwa.
Na ten moment udostępnione są trzy filmy:
- pieśń wiosenna z Tyniewicz (gmina Narew), w lokalnej gwarze o wpływach ukraińskich:
- konopielka z Tykocina, jednogłosowa:
- konopielka z Lipska, dwugłosowa, po polsku i czarnorusku:
Repertuar będzie się systematycznie powiększał, a autorzy projektu zapraszają wszystkich do odkrywania muzycznego dziedzictwa naszego regionu i zachęcają do śpiewania w domach!