Radio Białystok | Koronawirus | Minister nauki: setki studentów kierunków medycznych zgłosiło się do pomocy inspekcji sanitarnej
Na apel resortu nauki setki studentów kierunków medycznych zgłosiły się do pomocy inspekcji sanitarnej, by udzielać porad telefonicznych i monitorować stan osób w kwarantannie - poinformował na Twitterze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
To reakcja na słowa wiceministra nauki Wojciecha Maksymowicza, który w środę - podczas konferencji po posiedzeniu powołanego w resorcie nauki specjalnego zespołu ds. koronawirusa - zaapelował o dyspozycyjność studentów medycyny starszych lat wobec wojewodów lub inspektorów sanitarnych w związku z zagrożeniem koronawirusem.
"W mojej ocenie istnieje możliwość wsparcia przez studentów kierunków medycznych, na zasadzie wolontariatu, działań służb sanitarno-epidemiologicznych w walce z koronawirusem" - napisał w czwartek w liście skierowanym do rektorów Maksymowicz.
W sobotę na Twitterze szef resortu nauki, wicepremier Jarosław Gowin poinformował: "Na apel @NAUKA_GOV_PL setki studentów kierunków medycznych z Krakowa, Lublina, Olsztyna, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia zgłosiły się do pomocy inspekcji sanitarnej, by udzielać porad telefonicznych i monitorować stan osób w kwarantannie. Dziękuję!".
Na apel @NAUKA_GOV_PL setki studentów kierunków medycznych z Krakowa, Lublina, Olsztyna, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia zgłosiły się do pomocy inspekcji sanitarnej, by udzielać porad telefonicznych i monitorować stan osób w kwarantannie. Dziękuję! #PięknaPolska
— Jarosław Gowin (@Jaroslaw_Gowin) March 14, 2020
Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda przychyla się do zarządzenia władz i wprowadza ograniczenia uczestnictwa wiernych w mszach.
Zamknięte szkoły, żłobki, przedszkola, kluby dziecięce i uczelnie wyższe. Wielu studentów opuściło już białostockie akademiki. Została jednak zdecydowana większość studiujących w Białymstoku cudzoziemców.
Od poniedziałku, 16 marca do odwołania będzie zamknięty dla interesantów Urząd Miejski w Białymstoku - zapowiedziały w sobotę (14.03) władze miasta. Osobiście będzie można jedynie załatwiać sprawy związane z rejestracją zgonów i urodzeń. Zarejestrować pojazdy można tylko po wcześniejszym umówieniu terminu.
Szpital wojewódzki w Łomży od poniedziałku (16.03) będzie funkcjonował jako placówka zakaźna do walki z COVID-19. Tam będą kierowani pacjenci zarażeni koronawirusem.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przekazał, że zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, by żywność mogła być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2 – podał Główny Inspektorat Sanitarny.
Tymczasowa izba przyjęć powstała przed wejściem na oddział zakaźny łomżyńskiego szpitala.
Senat przyjął w piątek (13.03) projekt noweli specustawy ws. COVID-19, teraz zostanie on skierowany do Sejmu. Do pierwotnego projektu w piątek zostały wprowadzone poprawki dotyczące rozszerzenia zakresu dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców w przypadku zamknięcia szkół.
Nietypową interwencję mieli w piątek (13.03) rano białostoccy policjanci. Dostali zgłoszenie, o mężczyźnie który wyszedł ze szpitala w Białymstoku, a mógł być w grupie ryzyka zarażenia koronawirusem.