Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mimo że termin wyborów prezydenckich dokładnie za tydzień, to nadal nie wiemy czy się one odbędą. Wszystko zależy teraz od senatu i ewentualnych zmian w ustawie wyborczej, wtedy bowiem będą wybory korespondencyjne. Czy w grę wchodzą inne warianty - też nie wiemy. Dzisiaj internet obiegła wiadomość, że do dymisji może podać się prezydent, co przesunie cały kalendarz wyborczy. Czy jest taka możliwość, czy był to fake news?
W grę wchodzą trzy daty - 10, 17 lub 23 maja. Wybory prezydenckie będą w tym miesiącu - mówił w Polskim Radiu Białystok minister edukacji, a zarazem szef podlaskiego PiS-u Dariusz Piontkowski.
Wybory odbędą się, kwestia tego, czy uda się wszystko przygotować na 10. maja, czy być może tydzień później, czy 13 dni później. Zgodnie z konstytucją do 23 maja mamy czas na przeprowadzenie wyborów. Innej możliwości tak naprawdę nie ma - mówi Dariusz Piontkowski.
Prezes PSL w Podlaskiem Stefan Krajewski mówił, że Prawo i Sprawiedliwość szuka poparcia dla majowego terminu wyborów wśród posłów opozycji.
Z tego co mówią posłowie Kukiz`15, posłowie z Konfederacji (...) te rozmowy rządzący z nimi prowadzą (...). Dwunastu posłów Porozumienia nie chce poprzeć Prawa i Sprawiedliwości, więc zaczęło się łowienie potencjalnych sprzymierzeńców - mówi Stefan Krajewski.
O tym mówił także podlaski poseł Lewicy Paweł Krutul. Jego zdaniem wybory powinny zostać przesunięte.
Terminarz konstytucyjny zobowiązuje nas do tego, żeby wybory odbyły się w maju. My jesteśmy za tym, żeby wprowadzić stan klęski żywiołowej i przesunąć wybory, żeby to było bezpieczne dla Polek i Polaków. (...) Jesteśmy gotowi na każdą ewentualność - czy to będzie maj, czy zostaną przesunięte i będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej - staniemy do tych wyborów - mówi Paweł Krutul.
We wtorek i w środę (5,6.05) Senat na posiedzeniu ma się zająć ustawą w sprawie głosowania korespondencyjnego. Jeśli senatorowie zgłoszą do niej poprawki lub wniosek o jej odrzucenie - wtedy może wrócić do Sejmu.
Do odrzucenia sprzeciwu lub poprawek Senatu wymagana jest bezwzględna większość w Sejmie. Głosujących "za" musi być o jednego więcej, niż tych przeciwko i wstrzymujących się.
Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie Porozumienia Jarosława Gowina.
Goście Lecha Pilarskiego (łączenie internetowe):
- Dariusz Piontkowski - minister edukacji
- Stefan Krajewski - poseł PSL
- Paweł Krutul - poseł Nowej Lewicy
Prezydent USA Joe Biden zezwolił Ukrainie na użycie amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu do ataków w głąb Rosji. Francuskie wydanie Le Figaro pisze, że w ślad za USA pozwoliły Ukrainie uderzać w głąb terytorium Rosji za pomocą swoich rakiet Francja i Wielka Brytania. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Między innymi na...
Szefowie ministerstw spraw wewnętrznych Polski i Niemiec wizytowali w ubiegłym tygodniu granicę polsko-białoruską. Czy padły tam jakieś ważne deklaracje i co dalej z Tarczą Wschód? M.in. o tym w poniedziałkowych (04.11) Grach Politycznych, ale także o wyborach w USA i sytuacji w podlaskim sejmiku.
Czy rządowa koalicja powinna wystawić jednego kandydata w wyborach prezydenckich? Taki pomysł przedstawił ostatnio lider PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz. Kto z kolei będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości i jakie będą wiodące tematy w kampanii? M.in. o tym, ale też o Tarczy Wschód mówiliśmy w Grach Politycznych.
W "Grach Politycznych" komentowaliśmy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia. Mówiliśmy o sejmowym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy (rok po wyborach parlamentarnych) oraz wystąpieniu premiera Donalda Tuska.
"Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo" tak nazywa się nowa strategia migracyjna polskiego rządu. Mówił już o niej premier Donald Tusk w ubiegłym tygodniu, ale jutro zaprezentuje ją na posiedzeniu rządu. I wtedy też powinniśmy poznać szczegóły. Ale już teraz rozgorzała dyskusja na temat niektórych jej punktów. I między innymi o mówiliśmy w programie...
W Grach politycznych m.in. o podziale gminy Supraśl - od stycznia rozpocząć ma funkcjonowanie nowa gmina Grabówka, ale też o opracowaniu Krzysztofa Jurgiela na temat PiS oraz infrastrukturze drogowej w regionie.
W dzisiejszych Grach Politycznych m.in. o przyszłości Supraśl, o tym, jak rząd poradził sobie z powodzią i jak radzi sobie z pomocą dla powodzian.
Dzisiaj w Grach Politycznych mówimy o sytuacji na terenach zalanych przez wielką wodę. Czy powodzianie mają odpowiednią pomoc?
Cała Polska żyje wydarzeniami na południu Polski - mieszkańcy tej części kraju walczą z powodzią. M.in. to jest tematem dzisiejszych Gier Politycznych w Polskim Radiu Białystok.
Prowadzący:
Adam Janczewski