Czy 10 maja odbędą się wybory prezydenckie?

4 maja 2020

stock.adobe.com
stock.adobe.com



0:00
0:00
Czy 10 maja odbędą się wybory prezydenckie? | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mimo że termin wyborów prezydenckich dokładnie za tydzień, to nadal nie wiemy czy się one odbędą. Wszystko zależy teraz od senatu i ewentualnych zmian w ustawie wyborczej, wtedy bowiem będą wybory korespondencyjne. Czy w grę wchodzą inne warianty - też nie wiemy. Dzisiaj internet obiegła wiadomość, że do dymisji może podać się prezydent, co przesunie cały kalendarz wyborczy. Czy jest taka możliwość, czy był to fake news? 


W grę wchodzą trzy daty - 10, 17 lub 23 maja. Wybory prezydenckie będą w tym miesiącu - mówił w Polskim Radiu Białystok minister edukacji, a zarazem szef podlaskiego PiS-u Dariusz Piontkowski.

Wybory odbędą się, kwestia tego, czy uda się wszystko przygotować na 10. maja, czy być może tydzień później, czy 13 dni później. Zgodnie z konstytucją do 23 maja mamy czas na przeprowadzenie wyborów. Innej możliwości tak naprawdę nie ma - mówi Dariusz Piontkowski.


Prezes PSL w Podlaskiem Stefan Krajewski mówił, że Prawo i Sprawiedliwość szuka poparcia dla majowego terminu wyborów wśród posłów opozycji.

Z tego co mówią posłowie Kukiz`15, posłowie z Konfederacji (...) te rozmowy rządzący z nimi prowadzą (...). Dwunastu posłów Porozumienia nie chce poprzeć Prawa i Sprawiedliwości, więc zaczęło się łowienie potencjalnych sprzymierzeńców - mówi Stefan Krajewski.


O tym mówił także podlaski poseł Lewicy Paweł Krutul. Jego zdaniem wybory powinny zostać przesunięte.

Terminarz konstytucyjny zobowiązuje nas do tego, żeby wybory odbyły się w maju. My jesteśmy za tym, żeby wprowadzić stan klęski żywiołowej i przesunąć wybory, żeby to było bezpieczne dla Polek i Polaków. (...) Jesteśmy gotowi na każdą ewentualność - czy to będzie maj, czy zostaną przesunięte i będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej - staniemy do tych wyborów - mówi Paweł Krutul.



We wtorek i w środę (5,6.05) Senat na posiedzeniu ma się zająć ustawą w sprawie głosowania korespondencyjnego. Jeśli senatorowie zgłoszą do niej poprawki lub wniosek o jej odrzucenie - wtedy może wrócić do Sejmu.

Do odrzucenia sprzeciwu lub poprawek Senatu wymagana jest bezwzględna większość w Sejmie. Głosujących "za" musi być o jednego więcej, niż tych przeciwko i wstrzymujących się.

Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie Porozumienia Jarosława Gowina.

 


Goście Lecha Pilarskiego (łączenie internetowe):



- Dariusz Piontkowski - minister edukacji


- Stefan Krajewski - poseł PSL


- Paweł Krutul - poseł Nowej Lewicy


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Centralny Port Komunikacyjny, wybory we Francji, zamieszanie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku


Centralny Port Komunikacyjny jednak powstanie. Rząd zgodził się na kontynuację przygotowań do budowy CPK.



Strefa buforowa na granicy z Białorusią. Jaka powinna być pomoc dla przedsiębiorców? [wideo]


W ciągu miesiąca powinna być znana wysokość odszkodowań dla przedsiębiorców, którzy ponoszą straty z powodu strefy buforowej na granicy z Białorusią. Tak informuje wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.



Wybory do europarlamentu 2024, posiedzenie RBN i rządu w Białymstoku [wideo]


W "Grach politycznych" skomentujemy wybory do Parlamentu Europejskiego. Powiemy też o posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku.



Tarcza Wschód, strefa buforowa na granicy z Białorusią, ataki na polskie patrole


Od wtorku (4.06) miała być przywrócona strefa buforowa przy granicy z Białorusią. To w związku - jak tłumaczy rząd - z atakami na polskich funkcjonariuszy strzegących granicy. Polskie władze zapowiadają też stworzenie Tarczy Wschód.



Sytuacja w mediach publicznych, Jagiellonia mistrzem, założenia Tarczy Wschód [wideo]


Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegółowe założenia Tarczy Wschód. Plan zakłada budowę systemów fortyfikacji oraz systemów obronnych, które mają odstraszyć przeciwnika, a w przypadku agresji - ułatwić Wojsku Polskiemu obronę terytorium Polski.



Zawieszenie Krzysztofa Jurgiela w prawach członka PiS, narodowy plan Tarcza Wschód, zamach na premiera Słowacji Roberta Ficę, mowa nienawiści w polityce [wideo]


Dziś rozmawialiśmy m.in. o zawieszeniu w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości znanego polityka Krzysztofa Jurgiela, o narodowym planie Tarcza Wschód, zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę oraz o mowie nienawiści w polityce.



Zmiany w rządzie, wybory do Europarlamentu, sprawa Tomasza Szmydta [wideo]


Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w rządzie - powołał czterech nowych ministrów w rządzie Donalda Tuska. O tym będziemy mówić dzisiejszym programie "Gry polityczne". Powiemy też o wyborach do Europarlamentu, warszawskim marszu "Precz z Zielonym Ładem", sprawie sędziego Tomasza Szmydta i sytuacji politycznej w podlaskim sejmiku.



Eurowybory i listy kandydatów [wideo]


Znamy już kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W większości przypadków partie postawiły na znanych polityków. W Grach Politycznych pytamy m.in., czym kierowano się przy wyborze konkretnych osób i z jakimi hasłami ugrupowania idą do wyborów.



20 lat w UE, eurowybory [wideo]


O północy 1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Jesteśmy już 20 lat we Wspólnocie. W programie Gry Polityczne podsumowujemy ten okres. Mówimy też, jak największe ugrupowania polityczne przygotowują się do wyborów do europarlamentu, a te już 9 czerwca.




 
 

Prowadzący:

Renata Reda
Wojciech Szubzda



PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok