Kary, zawieszenia, transfery po głosowaniu w sprawie zmian w ustawie "aborcyjnej"

15 stycznia 2018

Krzysztof Truskolaski, Jacek Żalek i Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka
Krzysztof Truskolaski, Jacek Żalek i Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka



0:00
0:00
Z posłami: Krzysztofem Truskolaskim, Jackiem Żalkiem i Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Środowe głosowania w sprawie aborcji pokazały, że ta sprawa nadal dzieli nawet partie nie tworzące koalicji rządowej. Zaowocowały karami dla posłów, transferami politycznymi oraz zawieszeniami. Jak te wydarzenia wpłyną na krajową scenę polityczną? Porozmawiamy również o rekonstrukcji rządu, wizycie nowego premiera w Wysokiem Mazowieckiem oraz o budżecie. 


Goście Lecha Pilarskiego:

poseł Jacek Żalek – Porozumienie, 

poseł Dariusz Piątkowski – PiS 

poseł Krzysztof Truskolaski - Nowoczesna



[fragment dyskusji]

Lech Pilarski: Zacznijmy od gorącej debaty. Pan panie pośle nie głosował, tysiąc złotych to bolesna kara?


Krzysztof Truskolaski: W 2015 roku w kampanii wyborczej oraz w trakcie mojej pracy parlamentarnej niejednokrotnie rozmawiałem z wyborcami, mieszkańcami województwa podlaskiego i często pytali mnie o to, jak w sprawach światopoglądowych będzie głosowała Nowoczesna. Ja zawsze mówiłem, że ja - jako Krzysztof Truskolaski - zawsze będę głosował zgodnie ze swoim sumieniem i nigdy nie poddam się dyscyplinie klubowej w tych sprawach i tak też postąpiłem 10 stycznia 2018 roku. 

Ja jestem za tym, aby był kompromis, aby ustawa z 1993 roku została w niezmienionej formie, bo jak wiemy w tym sejmie nie uda się na pewno zliberalizować tej ustawy, a tylko i wyłącznie może to przynieść odwrotny skutek.


Jak zatem skomentuje pan postanowienie kierownictwa Nowoczesnej, zawieszenia itp. Skoro ustaliliście, że pewna gra i respektowanie wyborów światopoglądowych będzie, to dlaczego raptem posłowie są karani?


Jak na razie żadnych pism w tej sprawie nie dostałem, zgodnie z regulaminem klubu poselskiego Nowoczesna, karę nagany powinniśmy dostać na piśmie i jak na razie tej kary nie dostałem. Gdy dostanę na piśmie, wtedy się do tego odniosę. 


Te wydarzenia z ubiegłej środy wskazują, że - przynajmniej część komentatorów tak to ocenia - opozycja została "pozamiatana".


Dariusz Piontkowski: Raczej sama się pozamiatała, bo to chyba tak to należy określić, na własne życzenie. Proszę zwrócić uwagę, że poseł, który mówi o swobodzie światopoglądowej, o swobodzie wyrażania swoich poglądów, zaczyna być zagrożony karą wewnątrz partii, która mówi, że jest partią demokratyczną. A jednocześnie nie pozwala na taki wolny światopoglądowy wybór. 

Poseł, który jeszcze niedawno krzyczał o tym, że w Polsce nie ma demokracji, wolności, zabiegał o to, by stosować ostrą rezolucję przeciwko polskiemu państwu, dzisiaj sam ma problemy z demokracją wewnątrz własnej partii. To też specyfika - bo mówi o tym, że jest za zachowaniem przepisów takich, jakie dotąd były, a jednocześnie w przypadku jednej ustawy, która ma liberalizować te przepisy, w ogóle nie głosuje -   czyli tak naprawdę tchórzy, nie chcąc pokazać swoich poglądów, w przypadku drugiej ustawy, która ma zaostrzyć te przepisy, jest zdecydowanie przeciwko.

Tutaj brak pewnej równowagi w tych poglądach mówiących  o tym, że ma być tak, jak było. Natomiast wracając do opozycji, bo to dotyczy nie tylko Nowoczesnej, ale także i Platformy. Opozycja sama się zaorała - w przypadku ustaw, czy problematyki, która była do tej pory pewnym problemem dla partii prawicowych czy centroprawicowych, okazało się, że partie lewicowe mają z tym jeszcze więcej problemów.


Jacek Żalek: Ja jestem za tym, żeby porządek konstytucyjny w Polsce był szanowany i dziwi mnie, że poseł, który przychodził tutaj, mówię o Krzysztofie Truskolaskim, powoływał się na Konstytucje i jej łamanie, dopuszcza przesłankę eugeniczną, jako przesłankę, która umożliwia kogokolwiek życia. To jest przesłanka wprowadzona do porządku prawnego nazistowskich Niemiec, nawet Sowieci jej nie wprowadzali, bo tam zliberalizowali i dopuszczali aborcję na życzenie. Ale eugeniczna przesłanka to jest osiągnięcie nazistowskich Niemiec. Jest czym innym zabijanie dzieci niepełnosprawnych przez Spartan, narodzonych, natomiast usankcjonowanie zabijania dzieci w łonie matki, tylko dlatego, że jest podejrzenie niepełnosprawności, godzi w naszą Konstytucję. 


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Ukraina, kandydaci w wyborach prezydenckich, sytuacja w ochronie zdrowia


Prezydent USA Joe Biden zezwolił Ukrainie na użycie amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu do ataków w głąb Rosji. Francuskie wydanie Le Figaro pisze, że w ślad za USA pozwoliły Ukrainie uderzać w głąb terytorium Rosji za pomocą swoich rakiet Francja i Wielka Brytania. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Między innymi na...



Przyszłość Tarczy Wschód, wybory w USA, sytuacja w podlaskim sejmiku


Szefowie ministerstw spraw wewnętrznych Polski i Niemiec wizytowali w ubiegłym tygodniu granicę polsko-białoruską. Czy padły tam jakieś ważne deklaracje i co dalej z Tarczą Wschód? M.in. o tym w poniedziałkowych (04.11) Grach Politycznych, ale także o wyborach w USA i sytuacji w podlaskim sejmiku.



Wybory prezydenckie, wiodące tematy w kampanii wyborczej, Tarcza Wschód


Czy rządowa koalicja powinna wystawić jednego kandydata w wyborach prezydenckich? Taki pomysł przedstawił ostatnio lider PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz. Kto z kolei będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości i jakie będą wiodące tematy w kampanii? M.in. o tym, ale też o Tarczy Wschód mówiliśmy w Grach Politycznych.



Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, wystąpienie premiera Donalda Tuska, nowa strategia migracyjna Polski


W "Grach Politycznych" komentowaliśmy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia. Mówiliśmy o sejmowym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy (rok po wyborach parlamentarnych) oraz wystąpieniu premiera Donalda Tuska.



Nowa strategia migracyjna polskiego rządu


"Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo" tak nazywa się nowa strategia migracyjna polskiego rządu. Mówił już o niej premier Donald Tusk w ubiegłym tygodniu, ale jutro zaprezentuje ją na posiedzeniu rządu. I wtedy też powinniśmy poznać szczegóły. Ale już teraz rozgorzała dyskusja na temat niektórych jej punktów. I między innymi o mówiliśmy w programie...



Podział gminy Supraśl, opracowanie Krzysztofa Jurgiela, infrastruktura drogowa w regionie


W Grach politycznych m.in. o podziale gminy Supraśl - od stycznia rozpocząć ma funkcjonowanie nowa gmina Grabówka, ale też o opracowaniu Krzysztofa Jurgiela na temat PiS oraz infrastrukturze drogowej w regionie.



Co dalej z gminą Supraśl, czy rząd zdał egzamin podczas powodzi?


W dzisiejszych Grach Politycznych m.in. o przyszłości Supraśl, o tym, jak rząd poradził sobie z powodzią i jak radzi sobie z pomocą dla powodzian.



Sytuacja na terenach popowodziowych, pomoc dla powodzian


Dzisiaj w Grach Politycznych mówimy o sytuacji na terenach zalanych przez wielką wodę. Czy powodzianie mają odpowiednią pomoc?



Powódź na południu Polski, przedłużenie strefy buforowej przy polsko-białoruskiej granicy


Cała Polska żyje wydarzeniami na południu Polski - mieszkańcy tej części kraju walczą z powodzią. M.in. to jest tematem dzisiejszych Gier Politycznych w Polskim Radiu Białystok.




 
 

Prowadzący:

Adam Janczewski
Renata Reda
Edyta Wołosik



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok