Sądy i KRS, handel w niedziele, zmiany w Nowoczesnej

27 listopada 2017

Jacek Żalek, Adam Andruszkiewicz i Krzysztof Truskolaski, fot. Monika Kalicka
Jacek Żalek, Adam Andruszkiewicz i Krzysztof Truskolaski, fot. Monika Kalicka



0:00
0:00
Z posłami: Jackiem Żalkiem, Adamem Andruszkiewiczem i Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ostatnie głosowania w Sejmie w sprawie sądów i KRS, zmiany ordynacji wyborczej i handlu w niedziele, zbliżające się wybory samorządowe i zmiana na stanowisku lidera Nowoczesnej.


Goście Lecha Pilarskiego:

Adam Andruszkiewicz 

Krzysztof Truskolaski z Nowoczesnej 

Jacek Żalek - Porozumienie



[fragment dyskusji]

Lech Pilarski: Kwestia wolnych niedziel - zostały uchwalone, został nakreślony dokładny plan, jeśli chodzi o realizację tego pomysłu, w 2018 - dwie niedziele, docelowo w 2020 - wszystkie wolne.


Jacek Żalek: Moim zdaniem projekt, który odpowiada na oczekiwania społeczne i jestem zdziwiony, że tak dużo osób kiedy był pomysł, żeby były tylko dwie niedziela, to miałem bardzo dużo interwencji, bardzo dużo sygnałów, przede wszystkim od młodych ludzi dlaczego takie rozwiązanie, dlaczego tak ulegamy, jako politycy presji lobby zachodnich koncernów.


Adam Andruszkiewicz: Dla mnie to jest ważne, że Białystok i województwo podlaskie wzbogaciły się bardzo mocno na handlu z naszymi przyjaciółmi z Białorusi i Litwy i ten handel bogacił się, dlatego zostawały tutaj pieniądze, bo głównie były otwarty małe polskie sklepiki, czy chociażby targ na ul. Kawaleryjskiej i te pieniądze zostawione tutaj, one zostawały w naszych, polskich kieszeniach, głównie białostockich, ludzie kupowali mieszkania, handel rósł, obracało się. Dzisiaj to jest tak, że to wypływa przez wielkie hipermarkety na Zachód. 


Krzysztof Truskolaski: W ostatnich tygodniach przeprowadziłem setki rozmów z białostoczanami, z uwagi na to, że Nowoczesna zbierała podpisy, do posłów PiS-u aby jednak nie przegłosowywali tej ustawy w tak ekspresowym tempie, z uwagi na to, że przewodniczący Duda już się niepokoił i trzeba było tę ustawę, jak widać, przegłosować. My zaproponowaliśmy kompromisowe rozwiązanie - przewodniczącemu Solidarności chodziło o pracowników, aby nie pracowali w niedziele i aby mogli te niedziele spędzać z rodziną, dlatego zaproponowaliśmy, aby wpisać w ustawie, że sklepy będą otwarte, ale pracownicy będą mogli pracować tylko i wyłącznie dwie niedziele lub jedną niedzielę - to była kwestia negocjacji. Niestety pan marszałek Kuchciński nie doprowadził do tego, aby te projekty były procedowane wspólnie i abyśmy mogli o nich podebatować. Jak na razie nasz projekt jest zamrożony w zamrażarce. 

[cała dyskusja do odsłuchania w pliku dźwiękowym]


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Centralny Port Komunikacyjny, wybory we Francji, zamieszanie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku


Centralny Port Komunikacyjny jednak powstanie. Rząd zgodził się na kontynuację przygotowań do budowy CPK.



Strefa buforowa na granicy z Białorusią. Jaka powinna być pomoc dla przedsiębiorców? [wideo]


W ciągu miesiąca powinna być znana wysokość odszkodowań dla przedsiębiorców, którzy ponoszą straty z powodu strefy buforowej na granicy z Białorusią. Tak informuje wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.



Wybory do europarlamentu 2024, posiedzenie RBN i rządu w Białymstoku [wideo]


W "Grach politycznych" skomentujemy wybory do Parlamentu Europejskiego. Powiemy też o posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku.



Tarcza Wschód, strefa buforowa na granicy z Białorusią, ataki na polskie patrole


Od wtorku (4.06) miała być przywrócona strefa buforowa przy granicy z Białorusią. To w związku - jak tłumaczy rząd - z atakami na polskich funkcjonariuszy strzegących granicy. Polskie władze zapowiadają też stworzenie Tarczy Wschód.



Sytuacja w mediach publicznych, Jagiellonia mistrzem, założenia Tarczy Wschód [wideo]


Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegółowe założenia Tarczy Wschód. Plan zakłada budowę systemów fortyfikacji oraz systemów obronnych, które mają odstraszyć przeciwnika, a w przypadku agresji - ułatwić Wojsku Polskiemu obronę terytorium Polski.



Zawieszenie Krzysztofa Jurgiela w prawach członka PiS, narodowy plan Tarcza Wschód, zamach na premiera Słowacji Roberta Ficę, mowa nienawiści w polityce [wideo]


Dziś rozmawialiśmy m.in. o zawieszeniu w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości znanego polityka Krzysztofa Jurgiela, o narodowym planie Tarcza Wschód, zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę oraz o mowie nienawiści w polityce.



Zmiany w rządzie, wybory do Europarlamentu, sprawa Tomasza Szmydta [wideo]


Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w rządzie - powołał czterech nowych ministrów w rządzie Donalda Tuska. O tym będziemy mówić dzisiejszym programie "Gry polityczne". Powiemy też o wyborach do Europarlamentu, warszawskim marszu "Precz z Zielonym Ładem", sprawie sędziego Tomasza Szmydta i sytuacji politycznej w podlaskim sejmiku.



Eurowybory i listy kandydatów [wideo]


Znamy już kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W większości przypadków partie postawiły na znanych polityków. W Grach Politycznych pytamy m.in., czym kierowano się przy wyborze konkretnych osób i z jakimi hasłami ugrupowania idą do wyborów.



20 lat w UE, eurowybory [wideo]


O północy 1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Jesteśmy już 20 lat we Wspólnocie. W programie Gry Polityczne podsumowujemy ten okres. Mówimy też, jak największe ugrupowania polityczne przygotowują się do wyborów do europarlamentu, a te już 9 czerwca.




 
 

Prowadzący:

Renata Reda
Wojciech Szubzda



Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok