Radio Białystok | Magazyny | Gry polityczne | 10.04 Katastrofa pod Smoleńskiem, zamachy terrorystyczne w Europie
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
7 lat po katastrofie pod Smoleńskiem - co wiemy dziś o tamtych wydarzeniach? Jak je odbieramy?
Już nie czy, ale kiedy i gdzie dojdzie do następnego zamachu terrorystycznego w Europie? Po zamachu w Sztokholmie pytania o imigrantów i głosy europejskich elit na temat nowym planów relokacji przybyszów.
Wreszcie krajowa polityka po wotum nieufności dla rządu.
Goście:
poseł Mieczysław Baszko z Polskiego Stronnictwa Ludowego
wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno z Platformy Obywatelskiej
radny Białegostoku Konrad Zieleniecki z Prawa i Sprawiedliwości
Mariusz Rytel: Czego możemy się spodziewać po wystąpieniu członków podkomisji sejmowej mają otwarte posiedzenie i mają rozmawiać na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej po siedmiu latach. Spodziewamy się czegoś przełomowego?
Mieczysław Baszko: Moim zdaniem to podkomisja nic nowego nie wniesie, bo powołana przez były rząd też intensywnie pracowała. Przejrzałem jak to pan Macierewicz - minister obrony narodowej aktualnie - jak on to przedstawiał co roku to inną wersję, to ja patrzę, że pan minister Antoni Macierewicz pogubił się w tym co mówił i sam sobie już zaprzecza.
Konrad Zieleniecki: Muszę stanowczo zaprotestować. Gdyby nie ciężka praca i wytrwałość ministra Macierewicza i prowadzonej przez niego komisji dzisiaj wiedzielibyśmy tak na prawdę o katastrofie smoleńskiej jeszcze mniej niż teraz.
Maciej Żywno: Chciałem przypomnieć, że w kampanii wyborczej to Prawo i Sprawiedliwość obiecywało jakieś rewelacyjne wyjaśnienie sprawy, odzyskanie błyskawiczne wraku Tupolewa. Jesteśmy w momencie, w którym mija ponad półtora roku i wrak jak był na ziemi rosyjskiej tak i tam leży, a rewelacje dotyczące rzekomego zamachu nijak się nie spotykają z poparciem w faktach.
Bezpieczeństwo, polityka zagraniczna i gospodarka Polski. Takimi tematami zajmiemy się w programie "Gry Polityczne".
Jest śledztwo w sprawie gróźb pozbawienia życia prezydenta Suwałk (w tle plany utworzenia w Suwałkach Centrum Integracji Cudzoziemców), protest w Czerwonym Borze (w centrum uwagi nielegalni migranci), obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Migranci w woj. podlaskim, nowa ustawa azylowa, "tarcza wschód", fatalna sytuacja podlaskich przedsiębiorców znad granicy oraz wielki pożar nad Biebrzą - m.in. o tym rozmawiali goście "Gier politycznych".
Tarcza Wschód, bezpieczeństwo Polaków (także zdrowotne) - to wciąż najważniejsze tematy debaty publicznej. I o tym mówimy w "Grach politycznych".
O bezpieczeństwo Polski, wzmocnienie wschodniej granicy zabiegają wszystkie partie polityczne. To jest jeden z najważniejszych tematów pojawiających się w debacie publicznej. Wiele komentarzy wywołał brak poparcia w Europarlamencie polityków Prawa i Sprawiedliwości dla rezolucji dotyczącej wzmocnienia obronności Unii Europejskiej.
Internetowa wymiana zdań między szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim i przedstawicielami amerykańskiej administracji to dziś najczęściej komentowane zdarzenie w politycznym życiu Polski. Wywołała ona reakcję ze strony przedstawicieli polskiego rządu i opozycji.
Cały świat obiegły sceny z kłótni w Gabinecie Owalnym prezydenta USA Donalda Trumpa i jego zastępcy J.D. Vance’a z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Czy stawia to pod znakiem zapytania amerykańską pomoc dla Ukrainy? Jaka jest i powinna być reakcji Europy – w tym Polski? Między innymi o tym w Grach Politycznych.
W przypadającą w poniedziałek (24.02) trzecią rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę zastanowimy się, jak wpłyną na dalsze losy tego kraju toczące się negocjacje pod przewodnictwem Donalda Trumpa.
Czy rozmowy o bezpieczeństwie europejskich i światowych przywódców toczą się zgodnie z interesem Polski? Czy nasz kraj może w tej dyskusji odegrać istotną rolę?
Prowadzący:
Adam Janczewski