Radio Białystok | Gość | mjr Krzysztof Ługowski - szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej w Ośrodku Zamiejscowym w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
Mamy bardzo dużo ścieżek, jeżeli chodzi o wojsko. Można zacząć od liceum - są klasy wojskowe, są też studia na uczelniach wojskowych. Można następnie po studiach przystąpić do kursów przeszkolenia rezerw, albo pójść na studium oficerskie. Można też wybrać Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową albo terytorialną służbę wojskową - mówił mjr Krzysztof Ługowski.
Na Chorten Arenie rozpoczynają się Wojskowe Targi Służby i Pracy. Będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, sprawdzić swoje umiejętności w sytuacji bojowej na symulatorach pola walki, trenażerach wojskowych oraz wirtualnych strzelnicach. Targi to jednak przede wszystkim możliwość zdobycia informacji na temat różnych formacji wojskowych. Czy praca w wojsku jest atrakcyjna? W jakich jednostkach i kto może służyć?
O tym w Polskim Radiu Białystok mówił szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej w Ośrodku Zamiejscowym w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji mjr Krzysztof Ługowski.
Czy propozycja wojska skierowana jest do osób tylko w określonym wieku?
Nie. Nasza propozycja jest otwarta. Mamy bardzo dużo ścieżek, jeżeli chodzi o wojsko. Począwszy od liceum - czyli klasy wojskowe pod patronatem Ministra Obrony Narodowej, poprzez później studia na uczelniach wojskowych. Są też stypendia Ministra Obrony Narodowej na uczelniach cywilnych dla pewnych specjalizacji. Można następnie po studiach przystąpić do kursów przeszkolenia rezerw, albo pójść na studium oficerskie. Można pójść na Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową. Można przejść przez terytorialną służbę wojskową. Ścieżek mamy dużo.
Każdy może wstąpić do armii. W terytorialnej służbie wojskowej mamy mnóstwo zadań chociażby kryzysowych w których doświadczenie jest także potrzebne. Wojsko to już nie jest tylko bieganie, kopanie. Wojsko podczas konfliktu, podczas kryzysu ma być samodzielnym organem, który posiada logistykę, HR-y, PR, musi samo zabezpieczyć naprawy, planowanie, analizę obrazu, analizę zagrożeń. To wszystko wykonują przecież ludzie w różnych firmach.
Czy ważne są umiejętności sportowe? Sprawność fizyczna?
Mamy standardowo w szkoleniu zaplanowany czas na wychowanie fizyczne, który jest w zupełności wystarczający, żeby będąc już w wojsku utrzymać tę sprawność. To nie jest tak, że musisz przyjść wysportowany. Musisz przyjść z pokorą, z chęcią i zapałem.
W naszym regionie w szybkim tempie powstają pododdziały 1. Dywizji Piechoty Legionów. Gdzie są jednostki w Podlaskiem i ilu mają żołnierzy?
Odnośnie liczb - nie będę mówił. Tutaj kwestia jest w dyspozycji dowództwa generalnego. Jednakże na bieżąco jednostki są formowane i rozwijane coraz bardziej. Kolejne etaty się uwalniają. Mamy batalion rozpoznawczy 1. Dywizji Piechoty Legionów, który znajduje się w Białymstoku. Mamy batalion czołgów w Czerwonym Borze. Będzie się tworzyć pod Siemiatyczami, w Czartajewie batalion czołgów. Mówimy o Wojewodzinie pod Grajewem, mówimy o Kolnie.
Jakie szkolenia oferuje wojsko?
Zaczynamy od podstawowego szkolenia - w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej jest przeszkolenie 27-dniowe. W terytorialnej służbie wojskowej mamy przeszkolenie 16-dniowe. Tutaj mamy oczywiście podstawy. Podstawowe umiejętności zachowania się na polu walki. Następnie, w przypadku kolejnych etapów, najpierw jest przeszkolenie indywidualne, później jest przeszkolenie drużynowe, później zgranie plutonowe, aż dochodzi do zgrania kompanii, co jest zakończone certyfikacją.
Jeżeli mamy przydział na etacie łącznościowca, to trzeba się liczyć z tym, że będą kursy łącznościowe. Jeżeli idziemy na działonowego, będzie przeszkolenie z broni pokładowej.