Radio Białystok | Gość | Wojciech Jagielski - dziennikarz, korespondent wojenny, reportażysta
Z jakich powodów wybuchały wojny w ciągu ostatniego stulecia? - Wojna głównie wybuchała wtedy, kiedy ktoś uznawał, że jest niesprawiedliwie traktowany, że zasługuje na coś więcej i że po dobroci nie chcą mu tego dać. Nie wywołuje się wojny, nie będąc pewnym zwycięstwa - mówi Wojciech Jagielski.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Co nam daje wiedza o przyczynach i przebiegu wojen?
Brytyjski pisarz Herbert George Wells zdawał się wierzyć, że z wojny może być pożytek, a na pozostawionym po niej pobojowisku wyrośnie coś nowego, dobrego, zrodzi się lepsze życie i lepsza przyszłość. Kiedy jednak wybuchła I wojna światowa, a potem trwała, pisarz stracił wiarę w jakiekolwiek płynące z niej dobrodziejstwa. Uznał, że przynosi jedynie ból i zniszczenie, i stał się jej zaprzysięgłym wrogiem. A kiedy niedługo po pierwszej wybuchła kolejna, jeszcze większa wojna, pozbawiony złudzeń, złamany przygnębieniem i strachem z rozpaczą przyglądał się, jak jego dawny świat i wszystko, co się nań składało, obraca się w gruzy, rozpada, bezpowrotnie i beznadziejnie ginie.
Powyższy cytat pochodzi z ponad 1100-stronicowej książki reportażysty i pisarza Wojciecha Jagielskiego pt. "Wojna. Antologia reportażu wojennego". Przeczytamy w niej o stu ostatnich latach historii, które pięknym, literackim językiem opisali naoczni świadkowie - korespondenci wojenni: Kapuściński, Politkowska, Churchill, Steinbeck, Hemingway, Orwell, Grossman, Simonow, Camus, Marquez czy Llosa. Mamy więc okazję poznać perspektywę Polaków, Amerykanów, Anglików, Rosjan, Latynosów na krwawe wydarzenia, takie jak jak: I i II wojna światowa, Zimna Wojna czy 11 września.
Wojciech Jagielski, który sam przez ponad 20 lat pisał wojenne korespondencje, wprowadza nas w historyczny kontekst i dodaje autorski komentarz.