Radio Białystok | Gość | Radosław Hancewicz - rzecznik prasowy podlaskiej KAS
- Rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT jest bardzo proste i trwa kilka minut - mówi Radosław Hancewicz.
Co nowego znajdziemy w usłudze Twój e-PIT? Z rzecznikiem prasowym podlaskiej KAS Radosławem Hancewiczem rozmawia Dorota Niebrzydowska.
Jak bezpiecznie się zalogować i rozliczyć podatek?
Pierwsi podatnicy już rozliczyli się z Urzędem Skarbowym z podatku dochodowego za 2024 r. Były już też próby oszustwa metodą na "zwrot podatku".
Radosław Hancewicz podkreśla, że aby bezpiecznie skorzystać z usługi Twój e-PIT, należy logować się wyłącznie przez oficjalny portal podatki.gov.pl:
To jest jedyny portal, na którym my jako Krajowa Administracja Skarbowa zamieszczamy po pierwsze wszystkie informacje podatkowe dla podatników, ale mamy tam także możliwość wejścia do najważniejszego miejsca, czyli do e-Urzędu Skarbowego - tłumaczy Radosław Hancewicz.
Metody logowania do e-Urzędu Skarbowego
Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się na kilka sposobów. Najbardziej rekomendowaną metodą jest profil zaufany, ale dostępne są również inne opcje, takie jak:
Proste i szybkie rozliczenie
Usługa Twój e-PIT staje się coraz bardziej popularna, a podatnicy chwalą jej wygodę i prostotę - zauważa Radosław Hancewicz. Jak podkreśla - system automatycznie pobiera dane m.in. z PIT-11 od pracodawców, dzięki czemu podatnicy nie muszą ręcznie wpisywać kwot, co minimalizuje ryzyko błędów.
Usługa jest bezpieczna i wygodna. Krajowa Administracja Skarbowa, korzystając ze wszystkich danych, które posiadamy, przygotowuje i sporządza nasze wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, czyli odpada nam kwestia szukania, wpisywania pewnych danych, ryzyko pomyłki. Nie musimy tego sumować, bo tam się samo w tym formularzu wypełnia. Naszą rolą jest zatwierdzić to zeznanie, które zostało przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową albo dołożyć pewne informacje, których KAS nie miał, a chcielibyśmy, żeby te informacje były uwzględnione, czyli np. o niektórych ulgach - mówi rzecznik prasowy podlaskiej KAS.
Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych
Jeżeli podatnik nie zatwierdzi swojego zeznania, zostanie ono zaakceptowane automatycznie 30 kwietnia. Dotyczy to formularzy PIT-37 i PIT-38. W przypadku nadpłaty zwrot podatku trafi na konto podatnika, natomiast w razie konieczności dopłaty Naczelnik Urzędu Skarbowego poinformuje podatnika o należnej kwocie.
Nie wszystkie zeznania podlegają automatycznej akceptacji. PIT-28, PIT-36 i PIT-36L wymagają dodatkowego uzupełnienia przez podatnika, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców.
Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku?
Osoby składające PIT elektronicznie mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. Przepisy przewidują maksymalny czas oczekiwania 45 dni, natomiast w przypadku deklaracji papierowych - 90 dni. W praktyce zwroty są realizowane szybciej.
Średnio zwracamy nadpłaty w ciągu 15 dni. Znam całą masę przypadków, w których nawet na drugi czy trzeci dzień te pieniądze już u podatnika były. To jest coś, co na pewno nie zdarzy się w momencie, kiedy złożymy swoje zadanie w formie papierowej, a jest jak najbardziej możliwe i bardzo częste w przypadku zeznań składanych elektronicznie - mówi Radosław Hancewicz.
Nowości w usłudze Twój e-PIT
Najważniejszą nowością tego roku jest aplikacja mobilna e-Urzędu Skarbowego, dzięki której można rozliczyć PIT bezpośrednio ze smartfona.
Aplikacja mobilna e-Urzędu Skarbowego jest największą nowością w tym roku. Aplikacja cieszy się dużą popularnością, bo przez dwa tygodnie, od kiedy jest dostępna do pobrania, pobrało ją już w całym kraju około 85 tysięcy podatników. Z własnego telefonu, w prosty sposób, logując się do tej aplikacji możemy złożyć swoje zeznanie, też podejrzeć inne informacje - mówi Radosław Hancewicz.
Czas na podatkowe rozliczenia mamy do 30 kwietnia.