Radio Białystok | Gość | mł. insp. Tomasz Krupa - z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
- Jesteśmy województwem, w którym przestępczość w skali kraju jest najmniejsza - mówi mł. insp. Tomasz Krupa.
Ile było bójek, a ile kradzieży samochodów? Ilu pijanych kierowców straciło prawo jazdy? Do jakich sytuacji najczęściej są wzywani podlascy policjanci i jak wygląda skuteczność ich działań? O tym z mł. insp. Tomaszem Krupą rozmawiał Ryszard Minko.
Bezpieczne Podlasie
W Podlaskiem policja odnotowuje najmniej przestępstw w kraju - wynika ze statystyk za ubiegły rok. Pokazują one też, że przestępczość w regionie spada - mówił w Rozmowie Dnia rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku młodszy inspektor Tomasz Krupa.
Jeżeli chodzi o przestępczość kryminalną, to mamy rok do roku spadek o blisko tysiąc przestępstw mniej i to nas stawia na pierwszym miejscu w kraju. Oprócz tego, że ta przestępczość spada, to odnotowujemy też dość znaczny wzrost wykrywalności. To jest to, na co kładziemy główny nacisk, ponieważ te przestępstwa przekładają się na poziom bezpieczeństwa. Jesteśmy na pewno województwem, w którym przestępczość w skali kraju jest najmniejsza. To się bez wątpienia przekłada na poziom życia naszych mieszkańców, na ich odczucie bezpieczeństwa - mówi Tomasz Krupa.
Największe wyzwania: prędkość i pijani kierowcy
W ubiegłym roku w województwie podlaskim odnotowano ponad 18 tysięcy przestępstw, w tym ponad 1600 kradzieży i prawie 1200 włamań. Jednak główną plagą, z jaką walczyli podlascy policjanci, były to wykroczenia drogowe - mówi młodszy inspektor Tomasz Krupa.
Prędkość dalej pozostaje jako jedna z głównych przyczyn na naszych drogach. Tutaj cały czas trwa praca policjantów nad tym, żeby wyłapywać z dróg tych kierowców, którzy nie stosują się do limitów prędkości, którzy łamią prawo. Tylko w tamtym roku zatrzymaliśmy 637 praw jazdy właśnie za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h. Mamy też ponad 1700 zatrzymanych przez policjantów kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę na podwójnym gazie. To rzeczywiście plaga. Taki kierowca traci prawo jazdy, i w niektórych przypadkach, także zajmowane jest jego mienie w postaci samochodu, ten samochód trafia na policyjny parking - tłumaczy Tomasz Krupa.
W ubiegłym roku w regionie doszło do 345 wypadków, w których zginęło 57 osób a 381 zostało rannych.
Wakaty w podlaskiej policji i powrót emerytów
Jak w innych regionach, także w województwie podlaskim występują wakaty w policji. Tomasz Krupa zaznaczył, że w 2024 roku przyjęto więcej nowych funkcjonariuszy, niż odeszło ze służby. Mł. insp. Krupa wspomniał także o powrotach emerytowanych policjantów.
To ogromna korzyść, ponieważ wraca do nas funkcjonariusz z długoletnim doświadczeniem, którego nie trzeba od nowa szkolić - zaznacza Tomasz Krupa.
Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych
Zbliżające się ferie to okres wytężonej pracy dla policji. Młodszy inspektor zapowiedział wzmożoną kontrolę ruchu drogowego, a także działania związane z bezpieczeństwem dzieci pozostających w domach. Policja oferuje również możliwość sprawdzenia stanu technicznego autokarów przed wyjazdami na ferie.
Ferie to rzeczywiście dla nas okres wytężonej pracy. Ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa, dlatego my już informujemy o tym, gdzie można zgłosić autobus do kontroli tak, żeby mieć gwarancję, że pociecha, która wyjeżdża na ferie, dotrze tam bezpiecznie - mówi Tomasz Krupa.