Radio Białystok | Gość | dr Mateusz Ziemblicki - ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.
Pod hasłem "Bezpieczeństwo, Europo!” Polska rozpoczęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Jakie będą priorytety na najbliższe pół roku i co one dla nas oznaczają? O to pytaliśmy dr. Mateusza Ziemblickiego - eksperta prawa europejskiego, dyrektora biura wojewody podlaskiego. Rozmawiała z nim Renata Reda.
Wieczorem będzie oficjalne rozpoczęcie przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która będzie wiązać się z zapewnieniem większego bezpieczeństwa. Jakie będzie to mieć przełożenie na nasz region?
Zaczynamy prezydencję. Motto prezydencji to "Bezpieczeństwo, Europo!". Polska prezydencja będzie koncentrować się na siedmiu wymiarach europejskiego bezpieczeństwa. Ważne będzie zewnętrzne i wewnętrzne bezpieczeństwo Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo zewnętrzne, tutaj przede wszystkim należy myśleć o zdolności do obrony. To na pewno działania Unii Europejskiej na rzecz obronności, uzupełniające z cała pewnością wysiłki NATO.
To też oznacza większe nakłady na wzmocnienie gotowości obronnej, zwiększone nakłady na cele wojskowe, silniejszy przemysł obronny. Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w Unii Europejskiej. Z tym związane jest wsparcie dla kluczowych elementów infrastruktury obronnej, takich jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony, co jest szczególnie ważne dla mieszkańców naszego województwa - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Mateusz Ziemblicki.
Czy polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej pomoże w większym dofinansowaniu Tarczy Wschód?
Myślę że tak. Myślę że będzie to miało przełożenie również na środki finansowe, które będziemy mogli wykorzystać na rozwój Tarczy Wschód. Mówiąc też o bezpieczeństwie zewnętrznym, warto też zwrócić uwagę, że pewnie takim priorytetem Polski będzie wzmocnienie współpracy Unii Europejskiej i z NATO, ale też z partnerami spoza Europy, jak Stany Zjednoczone, jak np. Korea Południowa.
Natomiast mówiąc też o bezpieczeństwie wewnętrznym, to tutaj wydaje się, że będziemy mieli do czynienia z bezpieczeństwem ludności Unii Europejskiej, ale też bezpieczeństwem granic, co oznacza w mojej opinii takie działania na rzecz z jednej strony ograniczenia nielegalnej migracji, na wzmocnienie skuteczności operacji powrotowych, ale też działania, które stanowią odpowiedź na instrumentalizację migracji, z którą musimy się mierzyć - dodał dr Mateusz Ziemblicki.