Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous - socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.
Zdobycie tytułu Mistrza Polski przez Jagiellonię Białystok to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Jaki był rok 2024 i co przyniesie kolejny? Renata Reda rozmawiała o tym z dr. Maciejem Białousem.
Rok 2024 w polskiej polityce
Dr Maciej Białous uważa, że minione 12 miesięcy było czasem względnego spokoju w polityce. Pierwsza połowa roku była bardziej intensywna ze względu na wybory samorządowe i do europarlamentu, w drugiej zaś można było zauważyć słabnącą mobilizację, związaną z zakończonym okresem kampanijnym i odsuwaniem Prawa i Sprawiedliwości od władzy.
Ta słabnąca mobilizacja i pewnego rodzaju rozczarowanie związane np. z niewypełnianiem obietnic wyborczych, które miały być szybko w dużej liczbie spełniane, a są bardzo niemrawo, jeśli w ogóle. To oczywiście powoduje pewnego rodzaju wzrost niezadowolenia, które podejrzewam, że będzie narastać szybciej w drugiej połowie kolejnego roku, przede wszystkim po kampanii prezydenckiej. Teraz będzie znowu czas mobilizowania elektoratu, czas obietnic, a później będzie dłuższa przerwa między wyborami, więc to rozczarowanie będzie być może dominującym odczuciem - mówi socjolog.
W ostatnim czasie głośno było o sprawach azylu politycznego na Węgrzech posła Marcina Romanowskiego czy wpadkach byłego już ministra nauki Dariusza Wieczorka. Maciej Białous stwierdził, że te wydarzenia, a zwłaszcza to pierwsze, są o tyle symptomatyczne, że niewiele zmieniają nastroje społeczne.
Ta część społeczeństwa, która była gotowa bronić posła Romanowskiego nadal go broni, a ta, która była gotowa go skazywać wciąż chętnie by go skazała. Tu te role są doskonale rozpisane i one wpisują się w ten dwubiegunowy podział społeczeństwa. Ta sytuacja była bezprecedensowa - podobne nie zdarzają się często. Zobaczymy, czy podobne próby wymykania się wymiarowi sprawiedliwości będą się powielać w przyszłym roku. Jest to niewykluczone - dodaje Maciej Białous.
Najważniejsze wydarzenia 2024 roku w Podlaskiem
Jako najistotniejsze polityczne wydarzenie mijającego roku w regionie Maciej Białous wskazuje wybory samorządowe na poziomie wojewódzkim i zmiany większości w sejmiku, w zarządzie i na stanowisku marszałka. Zdaniem socjologa bardzo istotne były też kwestie związane z bezpieczeństwem granicy - ten temat wciąż jest najważniejszy dla ludzi mieszkających we wschodniej części województwa. Chodzi o budowę Tarczy Wschód i to, z czym się ona wiązała, a mianowicie z dużą dozą niepewności i poczucia zagrożenia dla mieszkańców.
Za najważniejsze wydarzenie w województwie podlaskim w 2024 roku Maciej Białous uznał jednak mistrzostwo Polski Jagiellonii Białystok.
Jakie wydarzenia na świecie były ważne dla Polski?
Wśród najważniejszych wydarzeń światowych, które mają wpływ na życie Polaków, Maciej Białous wymienia wybory w krajach, które są dla nas istotne, jeśli chodzi o stosunki międzynarodowe.
To wybory w Stanach Zjednoczonych i ponowny wybór Donalda Trumpa na prezydenta. Jest to polityk nie do końca przewidywalny, więc nie jesteśmy jeszcze pewni, co to będzie dla nas oznaczało. Są różne scenariusze rysowane przez specjalistów. Z drugiej strony przedterminowe wybory parlamentarne w Niemczech - myślę, że też są one ważne dla naszej układanki unijnej, europejskiej.
Socjologowi wydaje się też, że w 2025 roku mogą zapaść jakieś rozstrzygnięcia w kwestii wojny na Ukrainie - próby zamrożenia czy zakończenia konfliktu, co również jest priorytetową sprawą dla Polski.
Jaka będzie polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej?
W 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Maciej Białous życzyłby sobie, żeby nasz kraj miał jak najmocniejszą pozycję we wspólnocie europejskiej.
Narracja jest taka i ta zmiana władzy, którą obserwowaliśmy w ostatnich kilkunastu miesiącach w Polsce również wiązała się z takim poczuciem, że nie chcemy być marginalizowani w Unii Europejskiej. Chcemy ponownie włączyć się do tego mainstreamu i być jak najbardziej decyzyjni. Wiadomo też, że Donald Tusk ma mocne umocowanie w strukturach unijnych, natomiast trudno mi jest tak naprawdę powiedzieć, bo wydaje mi się, że rzeczywiście ta prezydencja może też zależeć od wielu czynników zewnętrznych, które są trudne do przewidzenia w tym momencie.
Postanowienia i życzenia na 2025 rok
W nowym roku polscy politycy powinni zacząć mocniej stąpać nogami po ziemi i być bliżej spraw zwykłych ludzi - mówi Maciej Białous
Nam życzyłbym tego i chciałbym postanowić sobie, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - dodaje socjolog.
Dr Maciej Białous ma nadzieję, że w nowym roku będzie lepiej - poprawi się sytuacja gospodarcza, a ta geopolityczna będzie trochę mniej napięta.