Radio Białystok | Gość | Stanisława Kozłowska - skarbnik Białegostoku
- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.
Jak wyglądał budżet Białegostoku w 1996 roku? Jak z roku na rok zmieniało się miasto pod względem wydatków inwestycyjnych? Na co z kasy miasta trafia najwięcej pieniędzy? Między innymi o tym Ryszard Minko rozmawiał z jedną z najbardziej doświadczonych miejskich urzędniczek. Gościem Polskiego Radia Białystok jest skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.
30 lat pracy nad budżetem miasta
Skarbnik Białegostoku - Stanisława Kozłowska - w rozmowie z Polskim Radiem Białystok podsumowała trzy dekady swojej pracy przy tworzeniu budżetu miasta. Pierwszy budżet opracowała w latach 1995/1996, gdy prezydentem miasta był Krzysztof Jurgiel.
Pierwszy budżet to była kwota 110 milionów złotych. To było średnio jak na miasto takiej wielkości, ponieważ wtedy Białystok był gminą bez uprawnień powiatu - stwierdza Stanisława Kozłowska.
Przełom nastąpił w 1999 roku wraz z reformą administracyjną, która przyniosła miastu nowe zadania i większy budżet.
Dopiero w 1999 roku budżet się zwiększył o drugie tyle - dodała skarbnik.
Edukacja priorytetem budżetowym
Największym wydatkiem Białegostoku od 1999 roku pozostaje oświata.
Proszę sobie wyobrazić, że w tym roku w wydatkach na oświatę planowana jest kwota 1,5 miliarda złotych, czyli pół budżetu. I właściwie z roku na rok te wydatki wzrastają - mówi Stanisława Kozłowska.
Chociaż w przeszłości znaczne środki przeznaczano również na infrastrukturę drogową i transport, to edukacja niezmiennie dominuje w wydatkach miasta.
Był okres, kiedy za wydatkami na oświatę szły drogi i komunikacja transport, ale oczywiście nikt nie prześcignie edukacji - dodała skarbnik Białegostoku.
Inwestycje w rozwój miasta
Skarbnik miasta podkreśliła znaczące zmiany, jakie zaszły w Białymstoku w ciągu ostatnich trzech dekad, zarówno pod względem infrastruktury, jak i estetyki przestrzeni miejskiej.
W połowie lat dwutysięcznych sporo środków przeznaczyliśmy na transport i łączność. Powstały nowe drogi, kilka obwodnic, zakupiliśmy autobusy. Teraz również stoimy przed zakupem nowych autobusów z funduszy KPO - informuje Stanisława Kozłowska.
Do największych inwestycji zalicza stadion miejski, budowę hali widowiskowo-sportowej oraz lotnisko.
Refleksje po 30 latach pracy
Stanisława Kozłowska podkreśliła, że wszystkie inwestycje miały sens, a wydane pieniądze przyczyniły się do rozwoju miasta i poprawy jakości życia mieszkańców.
Miasto się bardzo zmieniło. Nie tylko pod względem infrastruktury, ale również ludzie są weselsi, korzystają z tego, co zostało wybudowane. Proszę zobaczyć, jak wygląda Rynek Kościuszki – jeden z piękniejszych rynków w kraju - mówi gość Polskiego Radia Białystok.
Przyznała, że nie widzi miejsc, które uznałaby za nietrafione pod względem finansowym.